Darmowy program do backupu

Poszukuję jakiś darmowy program do backupu, który będzie mógł backupować całe dyski jak i konkretne foldery i zapisywać do określonych folderów na dysku do backupu
Przykład
Dysk 3TB i 1,5TB, drobne pliki z dysku C z różnych folderów
Dysk do backupu 5TB : foldery o nazwach ‘3TB’, ‘5TB’, ‘Dokumenty i ważne pliki z C’

Ważne, żeby sprawdzało czy na głównym dysku istnieją lub nie dane pliki i usuwał na dysku od backupu pliki których się już pozbyłem z dysku głównego
Dysk do backupu przenośny więc nie musi mieć harmonogramu jedynie przydałyby się jakieś listy typu wybieram 5 folderów i lokalizację do której będzie kopiować i następnym razem za miesiąc tylko wybieram taki profil i samo robi
I fajnie by było jakby miał polski interface choć to nie jest warunek konieczny.

Dość powszechnie używanym jest Easeus Todo Backup. Jest po polsku.
https://m.majorgeeks.com/files/details/easeus_todo_backup_free_edition.html

1 polubienie

Również długo używałem EaseUS Todo Backup Free i wszystko grało. Niedawno kupiłem licencję, ponieważ potrzebowałem płatnych funkcji.

Co do programu, w darmowej wersji możliwość tworzenia nośnika odzyskiwania na bazie Windows lub Linux. Trochę natomiast brakuje mi edycji wykluczonych katalogów już po tym jak utworzy się plan kopii zapasowej i uruchomi backup. Producent zapytany o tą funkcję odpowiedział mi, że technicznie z tym jest jakiś problem.

Z plusów również dobra pomoc na czacie na stronie producenta. Mając darmową wersję pytałem o to jak dodać niestandardowe sterowniki do nośnika odzyskiwania i dostałem pełną odpowiedź. Sporo czasu poświęcili jak na kogoś, kto nic nie zapłacił.

1 polubienie

Może zainteresuje Cię też wbudowane w Windows polecenie robocopy.
Umożliwia synchronizację dwóch katalogów. Dla przykładu katalogu na dysku komputera z katalogiem na dysku na kopię zapasową.

Dodasz/usuniesz coś na komputerze, ponawiasz polecenie robocopy i synchronizuje się katalog na dysku kopii zapasowej. Niestety nie ma tu automatu, trzeba ręcznie uruchamiać polecenie.

Czyli potrzebujesz narzędzia do synchronizacji, a nie do backupu :slight_smile:
W związku z tym polecam FreeFileSync :slight_smile: https://www.dobreprogramy.pl/FreeFileSync,Program,Windows,20987.html

1 polubienie

czyli wybiorę po lewej stronie dysk twardy a po prawej folder z starymi skopiowanymi danymi i skopiuje nowe a usunie stare w tym prawym folderze?

a co z opcją wybierania różnych folderów np. wybieram 5 folderów w różnych lokalizacjach na dysku C i synchronizuję z folderem prawym o nazwie “różne foldery z plikami”??

Pierwsza synchronizacja, o ile się nie mylę, nie usuwa niczego. Nie mam jednak pewności więc lepiej zacząć od pustego folderu o ile miejsce na to pozwala, albo zobaczyć listę synchronizacji plików jakie działania zostaną podjęte przez program przed jego uruchomieniem

wstępnie przetestowałem i jak już są jakieś dane to sprawdza np. czas modyfikacji i rozmiar i w razie czego usuwa je lub kopiuje nowe dane jak braknie, zamiast profili widzę, że można zapisywać ustawienia katalogów więc też się sprawdzi

Jeszcze jedno pytanie, da się robić synchronizację ale z pominięciem konkretnego rozszerzenia??
np. załóżmy, ze mam folder z bmp, png i jpg i chciałbym, żeby kopiowało bmp i png, ale ignorowało jpg

1 polubienie

FreeFileSync

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.