Darmowy program do zmiany szybkości transmisji bitów wielu utworów mp3 jednocześnie

Witam,

Chcę nagrać składankę z utworami mp3 do Opla Vectry. Niestety górny limit dla odtwarzacza wynosi 256 Kb/s, podczas gdy ja wszystko mam w 320 Kb/s. Poszukuję darmowego programu, dzięki któremu będę mógł obniżyć tę prędkość w dowolnej liczbie utworów jednocześnie (przeglądając różne fora zauważyłem, że w większości programów funkcja ta jest płatna i w wersji darmowej trzeba robić to dla każdego pliku oddzielnie). Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam!

Foobar2000 + Lame

http://www.foobar2000.org/

http://www.free-codecs.com/lame_encoder_download.htm

  1. Instalujesz Foobar. Gdzieś gdzie Ci wygodnie rozpakowujesz Lame (to zip).
  2. W foobar dajesz jakąś listę utworów.
  3. Zaznaczasz te co chcesz konwertować.
  4. Na nich klik prawym myszy i masz tam ‘Convert’ > ‘Quick convert’
  5. Wyskoczy okno, ustalasz typ pliku MP3 (LAME), na nim edit, tam bitrate.
  6. Potem będzie okno z pytaniem gdzie zapisać.
  7. Następne okno aby pokazać gdzie plik konwertera ‘lame.exe’

 

Zasuwa jak burza, przed napisaniem tego sprawdziłem bo dawno tego nie robiłem.

Przecież to zwykłe przekodowanie do niższego bitrate. Możesz to zrobić chociażby darmowym odtwarzaczem AIMP (jest na DP). Jest tam dodatkowe narzędzie Menu->Narzędzia->Konwerter dźwięku. Wybierasz konwersję z mp3 do mp3. Tam ustawisz sobie pożądany bitrate. 

No chyba, że czegoś nie zrozumiałem z opisu twojego problemu

Autorowi chodzi o przetwarzanie wsadowe :slight_smile:

Może spróbuj tego:

http://www.dobreprogramy.pl/Wavosaur,Program,Windows,55705.html

No jeśli jest jak piszesz, to AIMP ma możliwość przetwarzania wsadowego. Dodajesz do listy przetwarzania listę plików, ustawiasz parametry i wciskasz przycisk uruchamiający proces. W zależności o ilości plików dodanych do przetwarzania i wydajności komputera można się zrelaksować, podłubać w zębach, albo wypić herbatę :slight_smile:

~Wredotka spróbowałem Twojego sposobu, ogromne dzięki, właśnie o to mi chodziło. Pliki konwertują się szybko do 249 Kb/s, a co dla mnie równie ważne pozostają wszystkie informacje typu wykonawca, album, tytuł itp. Bałem się, że otrzymam nowy, kompletnie “goły” plik, a tu wszystko zostało, nawet okładki.

Jedna mała wada programu, to odchylenia od wybranej prędkości transmisji bitów. Zaznaczając opcję ~245 Kb/s możemy otrzymać zarówno 267 Kb/s, jak i 228 Kb/s. Ale to i tak nic przy tym beznadziejnym odtwarzaczu w Vectrze. Wszystko nagrane tak jak w instrukcji, ISO, poziom, numeracja, prędkość mniejsza niż 256 Kb/s, a jak był error, tak jest.

W sumie domyślam się czemu. Prawdopodobnie odtwarzacz nie potrafi czytać jeśli pliki są kodowane w trybie VBR.

VBR - Variable Bitrate  - nie wszystkie urządzenia potrafią a mało które starsze.

CBR  - encoding is the basic encoding mode of MP3

W oknie co ustawiasz prędkość, zmień na ‘Custom’, pokaże Ci się takie okienko jak dałem w linku. Zakreśloną na czerwono zmień u siebie. Taka mała upss co zmienia typ kodowania. I będzie trzymać 224. To chyba najbardziej zgodny format jaki można.

Wpis zmienia typ kodowania na CBR (maksymalna kompatybilność MP3).

https://zapodaj.net/b5f8a8e22064b.png.html

 

Dobra, kupię płytkę przy okazji i dam znać, czy coś się zmieniło. A i czy jeżeli  zamiast “224” wpiszę “256”, to będę miał prędkość 256 Kb/s? Dzięki za pomoc.

Tak będzie 256 Kb/s (stała wartość, nic w górę czy w dół).

Razem z kodekiem Lame jest dokumentacja, a tam plik usage.html. Wyjaśniona składnia poleceń kodeka i o co biega z numerkami.

 

Choć osobiście nagrałbym na 192, co by nie było na jakieś sprzętowej granicy odtwarzacza. A i tak mało kto usłyszy różnicę pomiędzy 192 a 256.

Tak sobie jeszcze myślę, że jakby nie udało się nagrać tych mp3, to może bym nagrał zwykłe Audio CD do 80 minut. Myślisz, że gdybym po prostu zgrał wtedy interesujące mnie kawałki, które mam w folderach (te po 320 Kb/s), to tryb kodowania miałby jakieś znaczenie? Czy lepiej przekodować je z obecnych 320 Kb/s na zalecane przez Ciebie 320 Kb/s CBR? A może mimo to, że ma to być Audio CD, to prędkość w tych utworach obniżyć również do tych dajmy na to 230 Kb/s?

Przy nagrywaniu Audio CD z mp3 nie ma znaczenia jak są kodowane. I tak zostaną przekształcone na format RAW PCM z próbkowaniem 44,1kHz.

 

Po prostu nagraj mp3 z ciut mniejszym kodowaniem CBR 192, będzie pewność, że dekoder da sobie radę. Jeśli nadal będzie błąd może to oznaczać, że coś jest nie teges z odtwarzaczem.

Ok, w takim razie w poniedziałek sprawdzę co i jak. Dzięki!