Darmowy skrypt forum myBB vs phpBB lub inne

Witam.

Chcę stworzyć forum internetowe o tematyce budowlanej. Szukam dobrego darmowego skryptu i waham się pomiędzy myBB a phpBB. Może jest też coś lepszego?

Panel administracyjny i samo forum powinno byś w języku polskim. Do tego system reputacji, łatwe dodawanie i edytowanie postów (np. zaznaczam tekst i kliknięciem w przycisk wstawiam odnośnik jak na tym forum), możliwość blokowania użytkowników łamiących regulamin lub włączenie sprawdzania postów danego użytkownika przed ich opublikowaniem.
Dodatkowo chcę mieć możliwość dodawania mało inwazyjnych reklam. Widziałem na jakimś forum ciekawe rozwiązanie gdzie po pierwszym wpisie w danym temacie pojawiał się 2 wpis sponsorowany. Chciałbym z reklam utrzymać hosting forum :slight_smile:
Co polecacie z darmowych skryptów?

Skoro podobają ci się rozwiązania z tego forum, to użyj tego samego silnika https://www.discourse.org/. Jedynie bez angielskiego będzie problem.

Niestety jest płatny i jak napisałeś brak PL.

Jest darmowy… To opensource https://github.com/discourse/discourse Wykupić możesz u nich serwer i wsparcie techniczne.
Co do języka angielskiego - myślę, że tego progu nie przeskoczysz w żadnym rozwiązaniu komputerowym :wink:

Ja osobiście wolę phpBB bo jest bezpieczniejszy. myBB wcześniej miał lepszy system tworzenia wtyczek/pluginów przez co zrobił się popularniejszy niż phpBB. Jednak to spowodowało, że masa niedoświadczonych developerów rzuciła się do pisania plugniów dla myBB. Ich jakość jest często wątpliwa i posiadają dziury. To powoduje, że wiele ataków na myBB jest właśnie dokonanych przez pluginy.
Z phpBB jest o tyle lepiej, że jest mało wtyczek i trzeba wszystko samemu napisać więc możesz zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. W obecnej wersji moim zdaniem phpBB jest łatwiejsze dla developerów niż myBB, bazuje na symfony, jest przyjemne i łatwo znaleźć ogarniętego deva który w razie potrzeby napisze dobrej jakości wtyczkę. Nawet jeśli nie miał doświadczenia z phpBB, ale zna symfony to bardzo szybko się w nim odnajdzie.

Obecnie dla mnie równie dobrą alternatywą dla phpBB jest również discourse, ale to trzeba mieć znów pojęcie o administracji serwerem.

Jest płatny jeśli chcesz mieć go hostowanego w firmie która go rozwija. Istnieje wersja “sefl hosted” gdzie to sam instalujesz go na serwerze.

Według mnie wszystko zależy od Twojej wiedzy, doświadczenia oraz tego jakie przeznaczenie ma mieć forum - do kogo ma być kierowane, jakiej grupy ludzi itp. itd.
Generalnie to może skonsultowałbym Twoje wymagania i potrzeby z kimś kto się zna i będzie w stanie profesjonalnie Ci doradzić wybór silnika pod kątem możliwości późniejszego rozwoju :slight_smile:.

1 polubienie

Mnie się podoba myBB, jest tam masa ustawień, motywów też jest sporo, zmieniają całkowicie wygląd forum, są również wtyczki. Te godne polecenia motywy są płatne, ale w porównaniu z discourse to grosze. Język Polski też jest.

Swego czasu używałem FluxBB i wtedy był dobry (stabilny, jeden z bezpieczniejszych i dodatkowo generował poprawny kod HTML), ale to było wieeele lat temu. Z tego co się orientuję, od kilku lat nie jest rozwijany i chyba brak mu responsywnych szablonów “mobile friendly”.

Dzięki. W takim razie zdecyduję się chyba na myBB.

Najlepszy moim zdaniem to Simple Machine Forum z darmowych. Bardzo duże fora na nim można posiadać. Tak samo może być też phpbb.