Data ważności miodu

(Slawekbednarek) #1

Czy miód ma swoją datę ważności? Jeśli tak, jak długo od 'wydobycia' można go przechowywać? Chodzi mi o naturalny miód. Mam jeden słoik, który stoi 2 rok w dodatku nieskrystalizowany.

(fiesta) #2

Miód się raczej nie psuje i dwuletni można jak najbardziej konsumować bez żadnych obaw.

(Marjaan) #3

Miód nigdy się nie psuje - udowodnione naukowo :stuck_out_tongue: Gdzieś znaleźli miód dobry do spożycia w grobowcu jakiegoś faraona :smiley:

(Golo73) #4

Najprawdopodobniej masz sfałszowany ten miód, bo raczej niemożliwe, żeby naturalny nie krystalizował się przez 2 lata! Miód należy przechowywać w ciemnym i raczej suchym miejscu. Miód ma gwarancję około 3 lata, ale dobrze przechowywany może spokojnie leżeć nawet 5 lat! :smiley: Trochę zajmowałem się pszczelarstwem i trochę wiem na ten temat.

(Slawekbednarek) #5

Dzięki za info.. :wink:

Sfałszowany? Miód się "chrzci" jak paliwo.. :D?

(Golo73) #6

Niestety "chrzci" tzn. używa się ze względu na dużą różnice w cenach miodu i cukru próbuje się sprzedawać miód zafałszowany sacharozą (przez dodanie cukru buraczanego). Nie przejmuj się tym jednak zbytnio, bo jak przechowywałeś swój miód w cieple mógł się nie skrystalizować. Poza tym gatunki miodu krystalizują się różnie. Z resztą najlepiej zobacz http://www.pasieka.rostkowski.info/index.html

pozdrawiam