Daty utworzenia i modyfikacji w kopiach plików

Odkąd pamiętam, zarówno w Windows XP jak i teraz w Windows 7, gdy kopiowałem albo przenosiłem dane na dysk zewnętrzny, każdy plik na dysku miał jako datę utworzenia podaną datę skopiowania, a jako datę modyfikacji - datę utworzenia oryginału, chyba że potem został zmodyfikowany. Ostatnio jednak wszystkie nowe kopie mają obie daty takie same: datę utworzenia oryginału. Przykładowo, jeśli plik utworzyłem 3 września a skopiowałem 7 września, to poprzednio daty utworzenia/modyfikacji byłyby 7.09.2013/3.09.2013, a teraz obie 3.09.2013. W sumie dla mnie nie jest to wielkim problemem gdyż i tak zawszę sortuję te kopie według oryginalnego czasu utworzenia, ale trochę mnie niepokoi czemu nagle zaczął tak robić. Czy nie powinna data utworzenia kopii być zawsze datą skopiowania? Czemu tak się dzieje? Czy da się jakoś to zmienić do poprzedniego stanu?

I jeszcze jedno, jaka może być przyczyna tego, że po zapisaniu do folderu nowy plik ustawia się na samym początku (tj. przed najstarszym) zamiast na końcu, pomimo że są posortowane według daty?