DaVinci resolve nie widzi pliku filmowego lub traktuje go jako Offline? Jest na to rada!

Dziś spotkałem się z bardzo dziwnym problemem.
Otóż wrzucając pliki filmowe z rozszerzeniem .mp4 o bardzo wysokiej jakości, w programie filmowym DaVinci Resolve wyskoczyła mi informacje że pliki te są „Media Offline”. Za taki stan rzeczy odpowiada brak odpowiedniego kodeka w systemie z którego program musi skorzystać by takowy materiał wideo w programie wyświetlić. Bez niego, zapewne wgra się sama ścieżka dźwiękowa.

Jak temu zaradzić?
Otóż wystarczy wejść w sklep Microsoft Store i pobrać rozszerzenie:
Rozszerzenie wideo HEVC” - uprawni nas ono do oglądania i edycji wysokojakościowych materiałów wideo i pozwoli na dalszą bezproblemową pracę.

Niestety od końca 2020 roku jest mały haczyk … M$ każe sobie zapłacić za tę przyjemność która według mnie powinna być w standardzie. Obecnie to koszt tylko 4,49 zł ale i tak żal dla M$, bo wcześniej oferował to za darmo :confused:

Użyłeś własnościowego kodeka i nie wiedziałeś, że twój system, ani program do obróbki wideo go nie wspiera? :wink: Mogłeś użyć opensource’owego handbrake, żeby przekonwertować materiał na jakiś darmowy format, albo zainstalować openHEVC/ffmpeg :wink:

Bardzo często konwersja pozbawia pliki, domyślnej jakości

poza tym próbowałem i żadna inna opcja nie zadziałała

Słabe jest to ze strony MS, że do systemu za grube dolary nie dorzuca popularnego kodeka (h.264/h.265) za kilka centów, ale DaVinci też się nie popisał.
Co do konwersji na np. Theore, albo vp8/vp9 to z jakąś utratą jakości przy źle dobranych parametrach pewnie trzeba się liczyć, jak przy innych konwersjach ze stratnego na stratny format.