DDR 3600 CL16 czy CL17

Jakby jasne, że cl16, ale
Hyperx Fury RGB 3600 cl17 - 699zl
G.skill ripjaws V 3600 cl16 - 799zl

V można kuoic trochę taniej(okol 45zł taniej gdzieś widziałem), ale mogę nie mieć czasu.

Grafika, obróbka foto, blender, czasem jakaś gra

Warto dokładać do tych cl16?

Różnica wyniesie pewnie około 0,5%, czyli poziom błędu pomiarowego. Możesz rzucić monetą. :wink:

1 polubienie

CL16 może nawet Ci się uda wycisnąć przy OC pamięci. Dopłata 100zł da niewielkie korzyści jak nie niezauważalne.

1 polubienie

Czy w pamięciach tylko taktowanie i CL się liczy?

Miałem kiedyś G.Skill i Kingston HyperX o identycznym taktowaniu i identycznym CL. Niby to samo a w benchmarkach G.Skill zawsze wypadały wyraźnie lepiej, o około 4%.

Są jeszcze opóźnienia drugiego rzędu. Ponoć w niektórych scenariuszach bardziej istotne. Użyte kości też mają znaczenie, tak samo czy są Single Side czy Dual Side.

To były DDR3. Oba komplety ustawione na 8-8-8-24. Trochę eksperymentowałem i G.Skill ustawione na 9-9-9-27 nadal były szybsze od kingstonów 8-8-8-24, ale już minimalnie.

Nie tylko, ostatnio jeszcze budowa procka. Ryzeny bardziej od Inteli pokazują różnice w zegarze, no i są jeszcze wspomniane przez Lordka sprawy.

W sumie jednak musimy to do jakiegoś poziomu uogólnić, bo byśmy zgłupieli porównując, czy 3000/cl16 G.Skilla jest równe 3000/cl16 Goodrama czy innego Hynixa. :wink: