DDR3 czy DDR4- co wybrać?

(macios4) #1

Stoje przed wyborem pamięci do złożenia nowego kompa. Tylko jaką pamięć właściwie wybrać? Ma byc tpo głównie desktopowy pecet do domowych zastosowań i wirtualizcji innych systemów. DDR4 jest szybsze i ma wyższe taktowanie, a DDR3 na platwormie Intel można bezpiecznie podkręcić do np. 2133 mhz? Co właściwie wybrać, co polecacie? Doradzcie.

(Odyniec_Stary) #2

LGA 1151 - DDR4

LGA 1150 - DDR3

Zdecyduj się na konkretną podstawkę i będziesz wiedział który typ pamięci wybrać. 

(macios4) #3

Wiem że to różne podstawki. Chodzi mi o to czy DDR3 można bezpiecznie podkręcić do taktowania zbliżonego do DDR4 (platforma Intel) i jaka jest właściwie różnica między prockiem z podstawką 1150 a 1151 względem wydajności sprzętowej

(DiamondBack) #4

To czy podkręcisz pamięci zależy od samych pamięci. DDR3 można w teorii podkręcić nawet do 3300MHz przy lepszych płytach ale do tego potrzebujesz dobrych kości jak i właśnie odpowiedniej płyty głównej.

(Odyniec_Stary) #5

I tak i nie. Zależy od konkretnego modelu pamięci i płyty głównej. 

Moda na podkręcanie pamięci RAM powoli się kończy, bo za zwiększeniem taktowania nie idą już zauważalne wzrosty wydajności. Są różnice między najwolniejszymi DDR3 1333 a 2133, ale już powyżej tych częstotliwości nie odgrywa to większej roli.

To samo DDR3 vs DDR4 zegar w zegar. Bierzesz po prostu co procesor obsługuje.

Testy są ogólnodostępne:

http://pclab.pl/art65154.html

http://pclab.pl/art66130.html

http://pclab.pl/art66945.html

(macios4) #6

A jak jest właaściwie różnica względem wydajności i możliwości i funkcjonalności między lga 1150 a 1151?

(Odyniec_Stary) #7

Nie patrz na podstawki, lecz na procesory i ich wydajność.

W tej chwili LGA 1150 jest już martwa i interesowałbym się nią tylko w przypadku ograniczonego budżetu.

(macios4) #8

Procek i5-6600 wedle specyfikacji obsługuje DDR4-1866/2133. Więc muszę kupić RAM tylko o tej częstotliwości? Nie da rady tu dać więcej? Odpowiada mi ten procek ale wolałbym mieć RAM o wyższej częstoliwości, np. 2800 lub może nawet 3000. Procesor jest tutaj ogranicznikiem?

(Odyniec_Stary) #9

Wyżej taktowane pamięci też będą działać. Ale powyżej 2400 nie kupuj, bo wzrost wydajności będzie niewielki. 

(macios4) #10

A gdzie można znaleść płyty główne które oferują pamięć współdzielną większą niż 1 GB? Bo chcę mieć grafikę zintegrowaną ale żeby miała większa pojemność niż te 1 GB.

(Odyniec_Stary) #11

Zintegrowanej karcie graficznej w tym procesorze nie potrzeba więcej pamięci, bo i tak jej nie wykorzysta. 

(macios4) #12

czemu nie wykorzysta? Jeśli chcę odpalić np. Photoshopa z funkcją 3D która wymaga grafiki min. 1 GB

(Odyniec_Stary) #13

Nie wykorzysta, bo to GPU jest słabe i więcej pamięci nie robi różnicy.

Do photoshopa kupuje się zewnętrzną kartę pokroju GTX 660. Mam tu na myśli normalną pracę, nie zabawę.

(hindus) #14

A ja bym zaryzykował i sprawdził najpierw jak się zachowa Photoshop na integrze, bo nie jest powiedziane, że nie będzie działać.

(Odyniec_Stary) #15

Działać będzie, ale niezbyt wydajnie przy większej ilości obiektów.

(Atronics) #16

będzie działał 

na tym CORE I5 4690 3.5GHz LGA1150  i integrze swobodnie można pracować w PS.

Pamięci sobie weź wystarczające 2133 MHz CL14

(Odyniec_Stary) #17

Cała robota jest odwalana przez procesor, a chodzi o to żeby go odciążyć. 

(Atronics) #18

Do tworzenia podstawowych projektów integra wystarczy ,natomiast do

tworzenia grafiki 3d raczej musisz się zaopatrzyć w dedykowaną kartę graficzną.

macios4

Jaką płytę główna wybierasz pod ten procesor   i5-6600

(macios4) #19

Przede wszystkim właśnie aby miała grafike zintegrowaną ponad 1 GB żebystarczyła na dłuższe lata. Co codziennego użytku, trochę Photoshopa i rendrowania filmów nie trzeba przecież takiej grafiki dedykowanej

(Odyniec_Stary) #20

Zależy co renderujesz i w jakich programach. Pojęcie “trochę Photoshopa” także jest względne.

Do amatorskiego użytku nie musisz kupować dedykowanej karty graficznej. Ale z drugiej strony po co Ci Photoshop w takim razie?