DDR3L a DDR3

Witam.
Mam problem, a mianowicie:
Posiadam płytę główna Asus A88XM-A obsługująca pamięci ram ddr3.
Zastanawiałem się nad wymianą pamięci ram, jednak model który chce kupić to pamięć ddr3l. Czy ta płyta będzie obsługiwać modułu pamięci ddr3l?
Proszę o odpowiedź.

W teorii powinny być kompatybilne ze zwykłymi, na liście QVL twojej płyty jest kilka niskonapięciowych, ale ich ilość jest podejrzanie mała. Możesz zaryzykować :wink:

Wolałbym nie.

To inaczej. Chcę kupić 8GB ramu w dwóch kościach ddr3 dimm 4gb. Czy byłyby jakieś sensowne oferty tej pamięci w cenie ok. 50zł za jedna?

Tutaj masz oficjalną listę (QVL) dla swojej płyty. Inne też powinny działać, no ale przecież nikt ci nie zagwarantuje jeśli sam ich nie przetestował.

Pamięci PC3L nie wolno mieszać z PC3.
Jak w jednym slocie zainstalujesz PC3, w drugim PC3L to komputer się nie uruchomi.

Jeżeli użyjesz wyłącznie pamięci PC3L wszystko powinno działać.

Nie chciałem mieszać, chciałem w ogóle wymienić pamięć na nową.

DDR3L są kompatybilne z każdą płytą główną, która wspiera DDR3? Np. Thunkpad T400, T430. I co to właściwie daje?

Nie są. Miałem kompa z xeonem i płytą główną hp, która akceptowała pamięci w kostkach DDR3 4GB tylko dwustronnych. Podobnie jest z podstawką s775. 4GB w kostce DDR2 tylko jeśli jest low density.

Whoot, DDR3L od DDR3 różni się tylko napięciemi pracy. DDR3L musi obsługiwać również niższe napięcie. Poza tym nie różnią się niczym. Szybciej ECC Ci przeszłodziło :slight_smile:

Gdzieś ktoś pisał, że zużycie prądu w laptopach jest niższe o 10%.