DDR4 2400 MHZ a 3200 MHZ - warto dopłacać? pilnie proszę o odpowiedź

Witajcie
Proszę o pomoc i poradę w miarę pilnie bo z tymi cenami idzie oszaleć, chcę w końcu kupić i mieć spokój, upatrzyłem sobie pamięci RAM Crucial Ballistix Sport LT, DDR4 2400 MHZ i do tego płytę ASUS Z370-E , ale sklep, w którym miałem to kupić zwrócił mi uwagę, że podobno do Z370 potrzeba pamięci conajmniej 3200 MHZ, w zasadzie pierwsze o tym słyszę a wręcz ludzie piszą, że inwestowanie w tak szybkie pamięci nie ma sensu i jest nieodczuwalne. Ceny pamięci są na dzień dzisiejszy chore i jak mam być szczery to odniosłem wrażenie, że sklep po prostu chce mnie naciągnąć, gdyby to chodziło o jedną kość, pół biedy ale stopniowo chcę obsadzić płytę 4x 16 GB, więc jeśli na 1 kości jest różnica 300 zł to przy 4 to już grubo ponad 1000, dlatego bardzo proszę, niech ktoś się obiektywnie wypowie, bo póki co wstrzymałem płatność.

Z tego filmu (przejrzanego na szybko) wynika, że różnica jest znikoma https://www.youtube.com/watch?v=cLg1YwH0QOA
To może też będzie pomocne https://pclab.pl/art65002-4.html
Przypuszczam jednak, że wszystko zależy od konkretnego zastosowania.

Nie warto.

Czyli wygląda na to, że miałem rację i, rzekome +20% do wydajności całego systemu to tylko pobożne życzenia marketingowca :wink:

Zerknąłem jeszcze w kilka źródeł i wychodzi na to, że jest tak, jak piszesz.

Warto dopłacić. Oczywiście są pewne scenariusze, w których warto środek ciężkości funduszy przesunąć w innym kierunku, ale ogólnie rzecz ujmując warto. Tym bardziej, patrząc na płytę, gdyż widzę że składasz lepszy zestaw.

Odpowiedź powinna brzmieć - to zależy. Do Ryzen pamięci szybsze niż 2400 to niemal wymóg, ale do Intela szybsze niż 2400 to już nie jest aż taka wielka różnica - ale wzrost wydajności jest wyczuwalny zwłaszcza w programach półprofesjonalnych+. Jednakże jeżeli jest możliwość i finanse to wzięcie chociaż 3000 to dobry krok. Współczynnik cena/jakość jest jeszcze w miarę do strawienia. Zresztą tak jak widać to w artykule od @nietopyrz. Do 3000 Mhz wzrost jest wyraźny, potem to już nie jest aż taka różnica.

Reszta bebechów to:
i7-8700k
ASUS Z370-E Gaming
Samsung 850 PRO + jakiś tam 2 TB seagate

mam też wątpliwości co do chłodzenia bo się zupełnie na tym nie znam, sklep, który mi to będzie składał zasugerował: 4. Thermaltake Wentylator Riing Silent 12 Pro Blue, przy obudowie CoolerMaster N400, ja natomiast zastanawiam się czy nie wymienić go np. na https://www.morele.net/chlodzenie-wodne-cooler-master-masterliquid-lite-240-mlw-d24m-a20pw-r1-1610808/, cenowo niewiele droższe a o chłodzeniu wodnym sporo dobrego słyszałem, zwłaszcza, że mając CPU z odblokowanym mnożnikiem aż się prosi o podkręcenie, choćby na te 4,5 GHZ.

Zaproponowali taki egzotyk, bo im nie schodzi. Noctua, Dark Rock, a nie.

Szczerze to wątpię, że dlatego, znam ich od lat i tyle kasy co ja u nich zostawiłem, ja i firma w której pracuje to nie sądzę, żeby od tak sobie dla paru zł robili polewkę :wink: z resztą to mały sklep, który 90% towaru i tak ściąga z hurtowni zewnętrznych, czasem to wręcz śmieszne, gdy potrzebuję klawiatury czy myszki, idę tam i mają… 3 do wyboru :wink: ale dość dygresji…

Nie to, że ich bronie ale jeśli możesz, podaj konkretne modele bo ja się naprawdę nie wyznaję bo do tej pory bazowałem na… BOXowym chłodzeniu. Obecnie mam i7 3770, bez K i nigdy go nie podkręcałem, więc ten wiatraczek, który dawali do CPU wystarczał. Natomiast samego Noctua jest… emm od grzyba :wink:

Jeszcze jedno, nie chcę zakładać nowego tematu więc piszę tutaj. Poradźcie proszę jeszcze jedno. Miałem kupować GTX 1080, jeśli nie teraz to za jakiś czas, ale patrząc po cenach tych kart to się odechciewa i tak sie zastanawiam… czy nie lepiej byłoby kupić dwie karty 980 i spiąć je w SLI. Finansowo na pewno bardziej by się to opłacało, zwłaszcza, że mógłbym to rozłożyć w czasie… pytanie jak z wydajnością? Czy dwie karty 980 będą przynajmniej w przybliżeniu tak wydajne jak jedna 1080? Jak to się skaluje w ogóle? Czy każda gra lub soft (np. emulatory) będzie w stanie korzystać z “mocy” obu kart graficznych czy jednak nie bawić się w takie półśrodki i kupić jednak 1080 bez kombinowania. Dodam, że mam monitor fullHD i to się raczej nie zmieni. Nawet jeśli kiedyś będę kupował monitor to wolę jednak fullHD, przy 4K obawiam się, że interfejs będzie fizycznie dla mnie za mały a ze skalowaniem różnie bywa.

Na wstępie napiszę, że za chłodzeniem wodnym nie przepadam. Trzeba o nim pamiętać, co jakiś czas zaglądać, kosztuje znacznie więcej i nie zawsze zapewnia podobną kulturę pracy.

Z powietrznego zależy czy kładziesz nacisk na osiągi, na kulturę pracy czy może na mieszankę wymienionych.
Wybierz sobie.

Błąd - Intel zyskuje jeszcze więcej przy szybszych pamięciach. Weź też pod uwagę, że kontroler pamięci w Ryzenach często odmawia działania stabilnie powyżej nominalnych 2666 MHz (zwłaszcza przy 4 kościach).

Weż sobie NHD-15 i będziesz miał bardzo wydajne i ciche (do 1000 RPM) chłodzenie. Dodatkowo wzorowe wsparcie producenta.