Debian 6 xfce brak internetu intel wifi 5100 agn ukryta sieć

Witam

Chwilkę temu pobrałem i zainstalowame debiana 6 xfce

Podczas instalacji wywaliło mi info o braku jakiś pakietów czy zależności (nie znam się) chodziło o sieć wifi, w dalszym etapie jednak wykryło mi kartę wifi intel 5100 agn.

Jednak mimo iż już po instalacji w systemie podaję nazwę sieci ssid by móc się połączyć nic się nie dzieje jakby tej sieci dosłownie nie było. Niby po zaznaczeniu pewnych opcji pokazuje sie wired network ale tak czy siak nie moge się połączyć.

Jest mi ktoś w stanie pomóc i powiedzieć co muszę doinstalować i jak?

Uruchom terminal, a tam podaj:

/usr/sbin/ifconfig

/usr/sbin/iwconfig

/usr/sbin/iwlist wlan0 scan

Dodane 13.02.2011 (N) 17:31

W Synapticu mógłbyś odszukać zepsute pakiety.

wpisując te komendy dostaję info, że nie ma takiego pliku lub katologu

poprzedzając je komendą" sudo" dostaję taki komunikat:

piotr is not in the sudoers file. This incident will be reported.

Z czego co pamiętam to Debian nie obsługuje tej karty out of the box. Musisz doinstalować paczki ze strony intela.

Przekompilowanie kernela też podobno może pomóc.

Możesz mnie poprowadzić jak mam to zrobić?

W sumie najprościej będzie pobrać przez kabel i zainstalować paczkę.

Restart komputera i powinno działać.

Odnośnie polecenia sudo. Dopisz na końcu pliku /etc/sudoers (z konta root’a) taką linijkę:

piotr ALL=(ALL) ALL

Sudo będzie dostępne od razu po zapisaniu zmian w pliku.

Możesz mi powiedzieć jak odpalić tą paczke deb?

Zawsze to odpalało się przez synaptica czy jakiś tam menadźer a teraz nie mam programu do wyboru

w konsoli wklep:

potem:

czy polecenie sudo ma jakieś inne znaczenie?

sudo to wykonanie czegoś z uprawnieniami admina jednorazowo. su to zalogowanie się na konto admina, i po tym każda czynnośc jest wykonywana z jego uprawnieniami, dopóki się wyloguje.

Poinstalowałem to i jeszcze inne rzeczy próbowałem ale bez skutku…

Chyba jednak zdecyduję się na inne distro ;/

Jakieś propozycje? Koniecznie xfce i obsługa tej karty

Twoja sieć jest szyfrowana?

I tak, i nie, su wcale nie wymaga logowania się na roota, można przy pomocy su wykonać tylko jedno polecenie, bez potrzeby logowania się, natomiast sudo służy do przydzielania uprawnień, domyślnie jest skonfigurowane tak, aby użytkownik należący do grupy admin lub innej uprawnionej miał prawo do wszystkiego tak, jakby był rootem. Głównym założeniem jest przydzielanie określonych uprawnień przez administratora użytkownikom, którzy nie są administratorami systemu, podobnie jak na forum - są admini, którzy mogą wszystko, są moderatorzy, którzy mogą administrować forum ale nie mają pełnych praw i są zwykli użytkownicy.

Pozdrawiam!

Nazwa sieci jest ukryta.

Czyli pokazuje na windowsie uncensored network

dopiero gdy podam jej właściwą nazwę to mogę się połączyć.

Szukałem i znalazłem coś takiego:

Open /etc/network/interfaces in a text editor:

sensible-editor /etc/network/interfaces

Define appropriate stanzas for your wireless interface, along with the SSID and PSK. For example:

auto wlan0

iface wlan0 inet dhcp

wpa-ssid mynetworkname

wpa-psk mysecretpassphrase

wszedłem w ten plik dopisałem to co chciałem ale nie wiem jak zapisać ten plik, w tym dokumencie w dolnej części mam coś takiego

^0 zapisz ^V pisownia ^G wczytaj

Nadal nie napisałeś czy sieć jest szyfrowana, jeśli tak, to poczytaj sobie o wpa_supplicant. Tak poza tym, w Xfce nie ma żadnego menedżera sieci?

Pozdrawiam!

Szyfrowana w jakim znaczeniu?

Nie wiem jak to sprawdzić bodajże nie jedynie trzeba nazwę podać bo SSID jest ukryte.

Posiada wcid

WEP, WPA, WPA2? O to mi chodzi. Jeśli korzystasz z szyfrowania WPA/WPA2, to musisz doinstalować wpa_supplicant.

Takie rzeczy powinieneś wiedzieć, jeśli masz w domu router, to powinieneś wiedzieć, jak jest sieć skonfigurowana. Jeśli łączysz się z netem bezprzewodowo bez pośrednictwa routera i nie jesteś administratorem sieci, to takich informacji powinien Ci dostarczyć dostawca internetu, chociażby na umowie. To, że ESSID jest ukryty nic nie zmienia, dostępne sieci, nawet ukryte można wykryć chociażby przy pomocy programu Kismet i on powinien rozpoznać również rodzaj szyfrowania.

Próbowałeś skonfigurować sieć przy jego pomocy?

Pozdrawiam!

@Roobal

Dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź :o Podalem jak często jest tak w praktyce.

Do autora tematu, Może spróbuj najnormalniej przez network managera :x Oczywiście po doinstalowaniu sterowników.

Witam ponownie…

Postanowiłem odświeżyć temat gdyż postanowiłem dać drugą szansę debianowi… znaczy się zapomniałem, że był taki problem z siecią.

Problem przedstawię tak:

mimo dodania repozytoriów dostaję info, że nie znaleziono pakietu o nazwie ifwlan czy jak to jest lfwifi “anyway”

Konfiguruję plik w którym jest coś takiego

# This file describes the network interfaces available on your system

# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).

# The loopback network interface

auto lo

iface lo inet loopback

#The primary interface

auto wlan0

iface wlan0 inet dhcp

wpa-ssid xxxxx #Twój ssid (nazwa sieci) Damian_Dom

wpa-psk xxxxxxxxx #Twój klucz wpa

#The secondary interface

allow-hotplug eth0

iface eth0 inet dhcp

ale mimo to, nie wykrywa sieci poprostu nic się nie zmienia. coś mi krzyczało o dhcp.

Szyfrowanie sieci wpa. Poczytałem rady które były do tej pory tu napisane i wyszukałem coś takiego:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=263136

Wciąż jednak jest to czarna magia… bo jak już rozumiem coś do punktu czwartego to dalej nie…

Pokaż wyniki poleceń.

lspci

lsmod

ifconfig

Pozdrawiam!