Debian 8 - jak połączyć obrazy w jeden?

Hej!

 

Jestem zainteresowany nowym Debianem. Waży 12GB i to nie jest problem, mam pobrane cztery obrazy ISO. Ale pytanie jak to nagrać na jednego pendrive? Mam pendrive 32GB więc to nie problem, a że jest szybki to nie będzie to trwało wieki. Jest taka możliwość? Obecnie korzystałem jedynie z Ubuntu, Fedory, OpenSuse gdzie wszystko mieściło się w okolicach 4GB, czyli jedna płyta DVD = teoretycznie jeden zwykły pendrive. Lecz co zrobić jeśli są trzy obrazy, a nie mam napędu optycznego i posiadam tylko jednego pendrive?

 

Pozdrawiam!

Próbowałeś YUMI ?

Tak, próbowałem. Lecz tam mogę wybrać jedynie Debian Live. Próbowałem też Universal-USB-Installer - to samo i są jeszcze tam opcje “Net”, ale wszystko ogranicza się do wskazania jednego obrazu. 

 

Słucham dalej :slight_smile:

Do podstawowej instalacji powinna wystarczyć jedna płyta. Resztę oprogramowania zainstalujesz już z działającego systemu z repozytoriów lub z zamontowanych ściągniętych wcześniej obrazów (oczywiście musisz dodać stosowne wpisy w sources.list).

Przepraszam, w czym? Jak dobrze znam system Windows, to wręcz przeciwnie zna Linux (nie korzystam z tego systemu ze względu na słabe wsparcie mojego sprzętu - kolejna karta graficzne od AMD).

Sciągasz tylko cd1 albo po prostu wersję netinstall.

 

https://www.debian.org/distrib/

 

Polecam netinstall a także proponuję najpierw sporo poczytać i potestować na maszynie wirtualnej. Zmiana przyzwyczajeń z Windows nie jest łatwa.

http://forum.dobreprogramy.pl/tworzenie-live-usb-z-kilku-plik%C3%B3w-iso-t502930/

 

 

W Debianie jest tak samo, tzn. system z powodzeniem można go zainstalować z pierwszej płyty DVD.

https://www.debian.org/CD/faq/

Reszta płyt to dodatkowe oprogramowanie które w przypadku dystrybucji które podałeś jest dostępne tylko w repozytoriach internetowych.

Debian natomiast stawia również na komputery pozbawione dostępu do internetu i z tego powodu prawie całe repozytoria są dystrybuowane na płytach (prawie całe, bo programów non-free nie dystrybuuje się na oficjalnych płytach tzn. firmware czy zamkniętych sterowników).

 

Ps. Gwoli ścisłości płyt DVD jest 13: http://cdimage.debian.org/debian-cd/8.0.0/amd64/jigdo-dvd/

 

Po co DVD jak jest netinstall? Poza tym jeśli już to z pierwszej cd też zainstalujesz system.

maew  gdy pisałem swoją odpowiedź nie widziałem jeszcze twojej więc nie jest to żadna aluzja do twojego posta.

 

Odnośnie instalacji z płyty DVD chodziło mi o to że  HardCore IV  ma już ściągniętą taką płytę i ma również na co ją wrzucić więc szkoda byłoby jej nie użyć.

 

No tak, racja, po co ma sciągać znów. Wybacz, moje niedopatrzenie :wink:

Mniejsza, zainstalowałem system z Live KDE - otóż mi się podoba KDE.


Nowy problem = nowy temat.

roobal

Tak na przyszłość. Instalujesz z pierwszej DVD. Gdy już postawisz system i skoro masz resztę płyt, robisz po prostu tak.

su -
mkdir -p /mnt/debian/{DVD1,DVD2,DVD3,DVD4}
mount -o loop /home/twoja_nazwa_użytkownika/debian-8.0.0-amd64-DVD-1.iso /mnt/debian/DVD1
apt-cdrom -d=/mnt/debian/DVD1 add

I tak dla każdego obrazu powtarzasz 3 i 4 polecenie i możesz instalować pakiety z obrazów płyt zamiast ciągnąć to samo z repozytoriów. Z czasem i tak pojawią się aktualizacje, które będziesz musiał pobrać.

Zastanawiam się czy nie możesz po prostu utworzyć pliku iso poleceniem mkisofs z katalogu, do którego wypakujesz prawie wszystkie pliki z płyt.

 

Ile ja się tego naszukałem (i nie znalazłem) za czasów Etch-a  ](*,)

 

 

Każda płyta ma wbudowany taki jakby spis treści żeby system wiedział gdzie ma szukać jakiego pakietu, podpisy itd. . Jak wrzucisz wszystko do jednego wora to zrobi się bajzel.

 

Ps.: Tu masz na przykładzie openSUSE o łączeniu kilku płyt CD w jedną DVD: https://pl.opensuse.org/Tworzenie_DVD_z_kilku_CD