Debian i Windows XP na osobnych dyskach


(Bujas Damian) #1

Witam

Chciałem sobie zainstalować te dwa systemy. Mam jeden dysk SSD na którym chcę mieć Linuksa i drugi HDD dla Windowsa tylko pod gry i na moje pliki.

Problem jest w tym, że po instalacji nie mam wyboru systemu, załącza się albo Windows albo Linux w zależności od tego który system postawiłem jako drugi

Dokładniej chciałbym żeby to wyglądało tak

Pierwszy dysk tylko na /

Drugi: 5 partycji

NTFS

/home

/var

/tmp

swap linuksowy

Proszę powiedzcie mi co mam zrobić, męczę się z tym już od dwóch dni. Szukałem rozwiązania w googlach ale to wszystko dla mnie jest niejasne. Ja w ogóle się nie znam na komputerach

EDIT: Mam jeszcze takie pytanie, czy 5 partycji to nie za dużo na jednym HDD? w sensie czy nie jest to niezdrowe dla dysku.


(Ziomekh) #2

Co do tego ile jest partycji na dysku to jak Ci wygodnie, jest tylko to, że pierwsze partycje są na pierwszych obszarach dysku czyli najszybszych im dalej tym trochę wolniej. Co do samego startu, to tylko konfiguracja bootloadera, polecam albo starego grub'a (w debianie jest to chyba pakiet grub-legacy, albo coś w tym stylu), albo extlinux'a. Konfiguracja w jednym pliku, łatwa i przyjemna, bo z grubem2 mogą byc schody.


(Pablo_Wawa) #3

Google nie gryzie:


(marcin82) #4

Podaj wynik skryptu bootinfoscript :

http://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/ .

Zależnie od miejsca instalacji Gruba - ten dysk trzeba ustawić jako pierwsze urządzenie rozruchowe - w menu wyboru systemów powinien widoczny być Windows XP.


(Werniks) #5

Najprostsze jest rozwiązanie "siłowe" - dla tych którzy mają płyty główne z boot menu (np. pod klawiszem F12).

Na czas instalacji Linuksa odłącz pozostałe dyski - po jej zakończeniu będziesz miał na SSD system wraz z Grubbem. Następnie odłącz dysk z Linuksem i podłącz HDD. Zainstaluj Windowsa. Po zakończeniu instalacji będziesz miał HDD z Win i bootloaderem od MS.

Podłącz wszystkie dyski. Przy uruchamianiu komputera wywołaj bootmenu (F12 lub właściwy dla twojej płyty). Wybierz dysk SSD(jeśli chcesz uruchomić Linuksa) lub HDD (jeśli chcesz uruchomić Windows). Jeśli nie wywołasz bootmenu przy starcie, to uruchomi się ten system, którego rozruch (dysku) jest szybszy (ale uwaga - na niektórych nieco starszych chipsetach obsługa dysku SSD może uruchamiać się później niż HDD...)


Instalacja Linux Mint i GRUB na osobnym dysku twardym