Debian - jaka komenda aby zainstalować jakiś program?


(Rafal14133) #1

Witam:)

Niedawno zacząłem zabawę z Linuksem i zainstalowałem sobie Debiana (wiem że to nie najlepszy system na początki ale nic), czytałem i robiłem zgodnie z tym poradnikiem http://damlab.pl/poradnik-debiana/handbook/index.php jestem przy Instalacja pierwszego pakietu z linku na tej stronie http://debian.linux.pl/threads/1408-Repozytoria-Debiana-wpisy-w-pliku-etc-apt-sources.list wybrałem Wpisy dodatkowe Wpis dotyczący backportów Squeeze - nowsze wersje oprogramowania przydatne dla komputera domowego. wpisałem linijkę deb _http://backports.debian.org/debian-backports_ squeeze-backports main contrib non-free do pliku sources.list i zapisałem wszystko ok tylko jaka jest nazwa tego programu aby wpisać ja do komendy # aptitude install [tu nazwa tego programu]?


(Dimm Dna) #2

Ja nie jestem przyzwyczajony do nakładki aptitude. Teraz wpisz apt-get update i powinna odświeżyć Ci się lista pakietów. Potem, albo wpisujesz aptitude i graficznie wybierasz sobie pakiety, albo aptitude install nazwa-pakietu, albo apt-get install nazwa-pakietu. Jeżeli znasz tylko część nazwy pakietu możesz wpisać apt-cache search nazwa i ta komenda zwróci ci nazwy pakietów podobnych.


(roobal) #3

@Dimm

Słyszałeś o tym, że nie miesza się Apt-Get z Aptitude? Używasz albo jedno, albo drugie, w przeciwnym razie może zrobić Ci się niezły bałagan z pakietami.

Nazwa programu, który Ty chcesz zainstalować, np. chcesz zainstalować program GIMP, to wpisujesz (bez tej kratki, kratka oznacza, że masz polecenie wpisać jako root)

aptitude install gimp

możesz zainstalować kilka programów na raz jednym poleceniem, np. program GIMP i Firefox (Firefox jest już zainstalowany i kryje się w Debianie pod nazwą Iceweasel, a to jest jedynie przykład)

aptitude install gimp firefox

mało tego przy pomocy tego polecenia możesz od razu usuwać programy, wystarczy na końcu nazwy programu dopisać minus, aby usunąć program podczas instalacji innych, np. chcesz usunąć program pocztowy Evolution i zamiast niego zainstalować Thunderbird.

aptitdue install thunderbird evolution-

Pozdrawiam!