Debian na serwer, konfiguracja

Witam, chcę wykorzystać mój stary, wysłużony komputer do celów serwerowych.

Na serwerze musi być:

FTP

Samba

Tylko nie wiem jakiego programu użyć do FTP, a Samby nie mogę skonfigurować.

Proszę o pomoc.

Zamiast debiana zainstaluj FreeNas. Ma wszystko czego potrzebujesz, konfiguracja za pomocą interfejsu www.

Też polecam FreeNAS tylko należałoby zaznaczyć, że on jest oparty na FreeBSD a nie na Linuksie, jeśli to dla kolegi ma jakieś znaczenie. Co do FTP to najbardziej popularny jest ProFTPd, dość łatwy w konfiguracji, sam go używam na swoim prywatnym serwerze :slight_smile:

Pozdrawiam!

FreeNAS jest OK, tylko na serwerze nie wykrywa dysku, Debian wykrywa a FreeNAS nie. Na domowym normalnie wykrywa dyski, więc płyta nie jest uszkodzona.

Ja bym prosił dystrybucje typu FreeNAS tylko że opartą na Debianie.

Nie wykrywa w sensie w ogóle go nie widzi? Ja innego systemu niż FreeNAS tego typu nie znam :slight_smile: ProFTPd sprawdzałeś?

Pozdrawiam!

PS. FreeNAS to nie dystrybucja Linuksa a co najwyżej dystrybucja FreeBSD :wink:

ProFTPd: http://www.debianhelp.co.uk/proftp.htm

Samba:http://www.debianhelp.co.uk/samba.htm

Dasz radę :slight_smile:

Widzi dysk ale nie widzi jego zawartości, Debian z marszu wszystko widzi :wink:

Oto chodzi że ProFTPd już mam, ustawione, na swoim serwerze… Serwer ten ma być dla szkoły z łatwym konfigurowaniem, nauczyciel nigdy nie miał styczności z Linuksem.

Debian jest za ciężki na ten serwer, dysk 6.5GB.

Co to znaczy za ciężki? Wersja business card Ci ‘ciąży’? No nie przesadzaj :slight_smile:

Chodzi o netinstall zajmuje trochę… FreeNas by był idealny, ale nie widzi mi dysku. Przy ładowaniu modułów wyskakują błędy…

Nie widzi zawartości, ponieważ FreeBSD widzi troszkę inaczej dysk i partycje. Nie pamiętam teraz czy podczas instalacji partycjoner rozpoznaje partycje linuksowe nawet jeśli tak to musisz dla FreeBSD (FreeNAS) wydzielić przynajmniej jedną partycję podstawową na tzw. plaster, na tym plastrze dopiero tworzysz właściwe partycje dla tego systemu. Właśnie dlatego należało wspomnieć, że FreeNAS jest zbudowany na FreeBSD.

Jak masz czas to poczytaj sobie podręcznik FreeBSD.

Gdybyś instalował Debiana z business-card to miałbyś większą kontrolę nad instalowanymi pakietami. Pakiety mógłbyś instalować z pominięciem zależności albo najlepszym rozwiązaniem byłaby własnoręczna kompilacja Samby czy ProFTPd. Inne rozwiązanie - instalacja Slackware nie dość, że spokojnie się zmieści na dysku i nie zajmie wiele RAMu to jeszcze masz pełną kontrolę nad zależnościami.

Pozdrawiam!

No tak by stworzył tylko że się nie da… FreeBSD widzi dysk tylko na moim lokalnym komputerze z którego teraz korzystam, (specyfikacja w podpisie). Na tym serwerze akurat nie widzi, nie da się stworzyć partycji, mignie tylko napis FATAL, i na tym koniec.

To coś Ty za starocia wytargał? :slight_smile: Napisz dokładniej co to za komputer, chodzi o ten stary co ma za serwer robić.

Pozdrawiam!

Specyfikacja tego rupiecia:

Mobo: Gigabyte GA-686LX3

Procek: Pentium II 333MHz

Dźwiękówka: Creative SB nie wiem jaki model

RAM: 128MB Simensa :stuck_out_tongue:

Twardziel: Seagate ST36422A 6.4GB

Zasilacz: Fortron 235W

Hmmm… zarówno FreeBSD jak i Debian spokojnie na tym pójdzie, nie wiem czemu nie widzi dysku :slight_smile: Z linuksowych dystrybucji niestety nie znam podobnej do FreeNAS, więc zostaje chyba tylko własnoręczna instalacja serwera FTP i Samby.

Pozdrawiam!

Ok, kupiłem na allegro dysk 20.5 GB i wtedy zajmę się za stawianie OS.