Debian na serwerze - 64bit czy 32bit?

Mam takie “lamerskie” pytanie - czy w wersji 64bit jest dostępne mniej więcej tyle samo oprogramowania czy jest mniej? Chodzi mi np. o rezpozytorium dotdeb. Mieliście kiedyś problem z dostępnością jakiegoś pakietu na 64 bity? Chodzi mi oczywiście o oprogramowanie serwerowe i okołoserwerowe :slight_smile:

Wersja 64 bitowa powinna móc uruchamiać programy 32 bitowe. W takim przypadku oprogramowania powinno być tyle samo, jak nie więcej :wink:

Wszystko co jest w repo jest w wersji 64bit. Problemy mogą być z oprogramowaniem firm trzecich, dostępnym wyłącznie w postaci binarek dla systemów 32bitowych*. Debian ma stosunkowo mało bibliotek w wersji 32bit w repo dla 64bit(te -z i386 w nazwie), więc czasami trzeba ręcznie ściągnąć bibliotekę w wersji 32bit i przekopiować pliki do /usr/lib32/ np. przy użyciu mc.

* skype, stare linuxowe gry

A nie jest przypadkiem tak, że aby tak było trzeba konfigurować jądro? Poza tym nawet wtedy aplikacje 32bit działają dużo wolniej niż na 64 bit - tak gdzieś czytałem.

A czy na debianie 64 bit działa CSF firewall? Na ich stronie pisze tylko Debian, bez wersji. Szukałem na google i nic :confused: I jeszcze czy ioncube loader by działał?

http://www.dobreprogramy.pl/etam/Prawdy … 18701.html

To co podałeś jest dla mnie zupełnie nieprzydatne bo chodzi o SERWER a nie dekstop. Na serwerze debian 64bit działa ok 10% wolniej niż 32bit w wielu aplikacjach. Jedynym plusem jest adresowanie pamięci.

Widze ze tutaj nie uzyskam satysfakcjonującej informacji :?

Wszystko zależy od benchmarku http://www.phoronix.com/scan.php?page=a … _pae&num=1 Jeżeli chcesz tylko obsługę większej ilości pamięci to wystarczy Ci jądro z PAE.

Co do oprogramowania. Nie spotkałem niczego czego potrzebnego czego by w repozytorium nie było. Z systemów 64bitowych korzystam akurat na Fedorze, ale sądzę, że debian nie powinien się tutaj znacznie różnić.

ioncube loader - na stronie producenta jest nawet linuxowy 64bitowy instalator

A jaka jest różnica pomiędzy serwerem a desktopem? Poza tym, że ma inne parametry procesora, pamięci, dysków, etc i nie ma grafiki, to żadna.

Skąd te dane? Wyniki przedstawione na tym do czego dałem link wcześniej jak i benchmarki podlinkowane przez Airborn’a wykazują, że programy 64-bitowe działają nie gorzej, a czasami nawet lepiej od ich 32-bitowych odpowiedników.

ekhm… zastosowaniem?

co do autora wątku: możesz podać źródło swoich rewelacji nt. wolniejszego działania wersjii 64 bitowych? bo z własnego doświadczenia (cóż… nie serwerowe co prawda) wiem że toto raczej 64 bitowce działają szybciej (ale też wymagają trochę więcej pamięci- co przy obecnych konfiguracjach problemem nie jest)

Tak już to zauważyłem, ogromny “fail” z mojej strony :slight_smile:

A czasami gorzej, ale rzeczywiście w przypadku np. apache czy openssl działają lepiej. A moję wątpliwości wynikały z jakiejś tam wypowiedzi na innym forum, już nie pamiętam ale ktoś pisał ze kilka programów serwerowych nie jest dobrze napisanych na 64 bity. Być może było to już jakiś czas temu lub były to aplikacje mało ważne. Ale wykresy z phoronixa mnie przekonały już do 64 bit :slight_smile:

Dzięki za info, teraz widze ze niepotrzebnie miałem dylemat.

Tak po prostu jest - większy rozmiar wskaźnika (4->8 bajtów) powoduje, ze wzrasta zużycie pamięci w listach, drzewach czy tablicach wskaźników. Efektem jest większe wykorzystanie przepustowości pamięci i nieco “mniej” danych mieści się w cache. Jeśli oprogramowanie może wykorzystać większe rejestry ( a w przypadku krypto tak jest) to dostaje kopa, który rekompensuje tę wadę 64 bitów z nadmiarem.

W tej chwili serwer to IMHO minimum 8-12GB ramu więc wybór jest oczywisty (szczególnie, że przy PAE narzut wydajnościowy to znacznie więcej niż te 1-2% przy normalnych 64bitach.)