Debian na USB z mozliwością zapisu danych/wprowadzania zmian - bez usuwania danych po restarcie

A na ZorinOS i Mint?

I Ubuntu?

Myślę że też, chodź nie korzystam.

Dobra, dzięki wszystkim za odpowiedzi. W tym momencie flashuję pierwszego pena :wink:

Każdy system możesz zainstalować przez usb. Instalatory Linuksa nie robią z tym problemów.
Jeśli chcesz to możesz nawet obecny system zainstalowany na komputerze skopiować na pendrive, wrzucić mu gruba i tez będzie działać.
Z ubuntu jest jeszcze łatwiej, bo masz np taki unetbootin w którym możesz wybrać, żeby do dystrybucji live dodało partycję na pliki. Będą tam tez wrzucane aktualizacje i programy.

Linuxa na upartego zainstalujesz na patyku znalezionym w kałuży.,.W założeniu to jest budowa modularna (systemd jest odszczepieńcem) I te klocki układają się w zasadzie wszędzie.

Nie wiem czy skopiowanie to dobry pomysł, bo identyfikatory systemów plików prawdopodobnie będą zduplikowane, a GRUB2 w wielu systemach szuka partycji właśnie po identyfikatorach. Poprawcie mnie, jeśli się mylę. No i jeszcze, co z montowaniem systemów plików, gdy będzie włożony pendrive do komputera, z którego został skopiowany system. Nie wiem, jak zmienić taki ciąg znaków/numer systemu plików (UUID?), ale chyba trzeba będzie to zrobić, jak również wyedytować /etc/fstab na nośniku, gdzie te identyfikatory zostaną zmienione, po czym zainstalować grub2.

No jasne, że fstab trzeba wyedytować. Zapomniałem wspomnieć przez to, że to tak oczywiste :wink:

Do zmiany UUID można użyć tune2fs