Debian netinstall - bazowe paczki

Instalował ktoś Debiana przez minimalne iso? Może ktoś napisać konkretne nazwy paczek jakie zainstalować (jeśli już to robił, bo sam sobie umiem wyszukać przez apt-cache) by otrzymać minimalnego XWindow z obsługą urządzeń wejścia? Samo X11 + działająca mysz, na pendrive mam sterownik własnościowy nvidii to sobie go potem doinstaluje bo nouveau na mojej karcie nie działa, a na vesie chciałem wystartować tylko po to żeby coś na dysk ściągnąć to też nie działa, tak więc wszelkie paczki xserver-xorg-video-* są mi zbędne. Chcę tylko podstawowego xorga + obsługa urządzeń wejścia, sterownik grafiki do niego sobie potem doinstaluje.

Ano instalowałem. Możesz wejść w tryb zaawansowany i ręczne wybieranie pakietów, będziesz miał całą listę pakietów do wyboru.

Jeśli wybierasz standardową instalację, to po instalacji systemu bazowego potrzebne Ci pakiety.

apt-get install xserver-xorg xorg

Potem doinstalowaujesz sobie co tam potrzebujesz, tj. menedżer okien albo pełne środowisko, np. LXDE.

Chodzi mi generalnie o to, żeby zainstalować xorga, ale bez żadnych sterowników grafiki, ale widzę, że jest to niemożliwe. Paczka “Xorg” ciągnie za sobą masę sterowników do voodoo, radeon itd, ale jeśli wklepię apt-get install xorg xserver-xorg-video-nvidia-legacy-96xx to już zainstaluje xwindow+jedynie ten jeden sterownik. Chciałem właśnie zainstalować same xwindow, a potem sterownika do mojej karty z runa, a nie z repo bo w repo jest starszy i nie wiem czemu jakieś dziwne spowolnienia i czasem zlewanie tekstu w przeglądarce na nim występuje. Denerwuje mnie też, że w repozytorium nie ma sterownika 2D “nv”. Tak wiem, mam jakieś durne obsesje. Wszyscy instalują normalnie xorga i nie patrzą, że może pociągnąć, przy tym zbędne sterowniki w stylu voodoo itd. Przy rozmiarach dzisiejszych dysków twardych nie ma to znaczenia, tylko ja tak paczki wybieram.

Po prostu Debian stara się działać na wszystkim i być przyjazny dla mniej obeznanych, stąd instalacja zbędnych sterowników. Jeśli chcesz instalować konkretny sterownik, wówczas, jak piszesz, nie powinien pobierać reszty.

To nie kwestia przyjazności, po prostu pakiet “xorg” ma jako zależność pakiet “xserver-xorg” a ten z kolei ma jako zależność pakiet “xserver-xorg-video-all” który jak sama nazwa wskazuje zawiera wszystkie sterowniki do kart graficznych :wink: Chyba każda dystrybucja ma tak samo, przynajmniej Arch na którym teraz siedzę.

Jakbym Swaretowi w Slacku napisał, że chcę samego Xorga to by zainstalował samego + to co jest wymagane do jego działania, bez zależności przez kogoś pisanych, ale mniejsza z tym. Już w tym nie siedzę i nie mam poprostu czasu na zabawę ze slackiem nawet gdybym chciał.

Xorg to meta pakiet, np w Archu jak nie chcesz instalować wszystkiego to instalujesz tylko xf86-input-* , xf86-video-* i xorg-xinit. Chyba tylko w Ubu się nie da bo tam 3/4 repo to meta pakiety :mrgreen:

W Arch przy instalacji meta-pakietu (a raczej to się nazywa grupa pakietów), można sobie spokojnie wybrać co z tej grupy ma być zainstalowane, pacman zawsze o to pyta.

pppoe

Wyłącz instalację pakietów polecanych i sugerowanych, hałtu.