Debian netinstall - bazowe paczki


(pppoe) #1

Instalował ktoś Debiana przez minimalne iso? Może ktoś napisać konkretne nazwy paczek jakie zainstalować (jeśli już to robił, bo sam sobie umiem wyszukać przez apt-cache) by otrzymać minimalnego XWindow z obsługą urządzeń wejścia? Samo X11 + działająca mysz, na pendrive mam sterownik własnościowy nvidii to sobie go potem doinstaluje bo nouveau na mojej karcie nie działa, a na vesie chciałem wystartować tylko po to żeby coś na dysk ściągnąć to też nie działa, tak więc wszelkie paczki xserver-xorg-video-* są mi zbędne. Chcę tylko podstawowego xorga + obsługa urządzeń wejścia, sterownik grafiki do niego sobie potem doinstaluje.


(roobal) #2

Ano instalowałem. Możesz wejść w tryb zaawansowany i ręczne wybieranie pakietów, będziesz miał całą listę pakietów do wyboru.

Jeśli wybierasz standardową instalację, to po instalacji systemu bazowego potrzebne Ci pakiety.

apt-get install xserver-xorg xorg

Potem doinstalowaujesz sobie co tam potrzebujesz, tj. menedżer okien albo pełne środowisko, np. LXDE.


(pppoe) #3

Chodzi mi generalnie o to, żeby zainstalować xorga, ale bez żadnych sterowników grafiki, ale widzę, że jest to niemożliwe. Paczka “Xorg” ciągnie za sobą masę sterowników do voodoo, radeon itd, ale jeśli wklepię apt-get install xorg xserver-xorg-video-nvidia-legacy-96xx to już zainstaluje xwindow+jedynie ten jeden sterownik. Chciałem właśnie zainstalować same xwindow, a potem sterownika do mojej karty z runa, a nie z repo bo w repo jest starszy i nie wiem czemu jakieś dziwne spowolnienia i czasem zlewanie tekstu w przeglądarce na nim występuje. Denerwuje mnie też, że w repozytorium nie ma sterownika 2D “nv”. Tak wiem, mam jakieś durne obsesje. Wszyscy instalują normalnie xorga i nie patrzą, że może pociągnąć, przy tym zbędne sterowniki w stylu voodoo itd. Przy rozmiarach dzisiejszych dysków twardych nie ma to znaczenia, tylko ja tak paczki wybieram.


(roobal) #4

Po prostu Debian stara się działać na wszystkim i być przyjazny dla mniej obeznanych, stąd instalacja zbędnych sterowników. Jeśli chcesz instalować konkretny sterownik, wówczas, jak piszesz, nie powinien pobierać reszty.


(PokerFace) #5

To nie kwestia przyjazności, po prostu pakiet “xorg” ma jako zależność pakiet “xserver-xorg” a ten z kolei ma jako zależność pakiet “xserver-xorg-video-all” który jak sama nazwa wskazuje zawiera wszystkie sterowniki do kart graficznych :wink: Chyba każda dystrybucja ma tak samo, przynajmniej Arch na którym teraz siedzę.


(pppoe) #6

Jakbym Swaretowi w Slacku napisał, że chcę samego Xorga to by zainstalował samego + to co jest wymagane do jego działania, bez zależności przez kogoś pisanych, ale mniejsza z tym. Już w tym nie siedzę i nie mam poprostu czasu na zabawę ze slackiem nawet gdybym chciał.


(PokerFace) #7

Xorg to meta pakiet, np w Archu jak nie chcesz instalować wszystkiego to instalujesz tylko xf86-input-* , xf86-video-* i xorg-xinit. Chyba tylko w Ubu się nie da bo tam 3/4 repo to meta pakiety :mrgreen:


(dragonn) #8

W Arch przy instalacji meta-pakietu (a raczej to się nazywa grupa pakietów), można sobie spokojnie wybrać co z tej grupy ma być zainstalowane, pacman zawsze o to pyta.


(marcin82) #9

pppoe

Wyłącz instalację pakietów polecanych i sugerowanych, hałtu.