Debian netinstall skrojony na Minta

Witam,

chcę zainstalować Debiana z netinstall i skroić go na miarę Minta. O co mi chodzi ? Po prostu w Mint Debian Edition jest sporo programów, które mi są zbędne np. pełen pakiet Libre Office itp. Jednak podoba mi się wygląd z Cinamonem i te “friendly” konfiguratory/dodatki, że tak nazwę. Kiedyś już to robiłem tzn. instalacja Debiana z Netinstall, ale po tym brakowało mi np. instalacji .deb z dwu kliku itp. oraz wygląd GNOME był standardowy. Dodatkowo wtedy miałem CPU Intela + GPU od nVidii, a teraz 3xA czyli CPU AMD (X4-750K) GPU AMD (HD7850) oraz Chipset A55. Więc pewnie będą różnicę.

 

Wtedy;

 

aptitude install xserver-xorg xbase-clients xfonts-base xterm

Nie prościej zainstalować Minta DE i usunąć zbędne pakiety? :slight_smile:

Jest ktoś wstanie napisać skrypt, który usunie:

BANSHEE

 

Po co? Synaptic i odfajkowujesz to co jest do usunięcia.

Jeśli chcesz Cinnamon pod Debianem, to albo kompilujesz go z kodu źródłowego, albo ryzukujesz instalacją z paczek dla Ubuntu.

http://cinnamon.linuxmint.com/?page_id=61

Jednak szybciej będzie chyba usunąć pakiety, których nie chcesz. Co do skryptu, po co Ci skrypt jak wystarczy,

 

sudo apt-get remove --purge ...

gdzie w miejsce trzech kropek wstawiasz nazwy pakietów, które chcesz usunąć. Jeśli używasz aptitude, to zamiast apt-get wstaw aptitude.

Pluginy możesz wyłaczyć w przeglądarce i tam je usunąć, a jeśli zostały zainstalowane z repozytorium, to usuwasz je aptitudem lub synapticiem.

Do instalacji poprzez dwuklik pakietów deb wykorzystuje się GDebi.

Oki, a przy okazji sudo apt-get remove --purge “tu nazwy programow” posprząta w sensie usunie razem z zależnościami ? tak, aby został porządek ?

Przełącznik purge ma za zadanie usunąć pliki konfiguracyjne, domyślnie apt/aptitude je pozostawia. Aptitude powinien domyślnie usunąć wszelkie zależności, apt-get tego nie robi, ale na to też jest sposób, apt-get autoremove usuwa zbędne pakiety. Zresztą jeśli takie się pojawią, apt poinformuje Cię o tym i zaleci wykonanie apt-get autoremove. Jeśli używasz aptitude, powinien je automatycznie usunąć. W systemie niekiedy pozostają osierocone pakiety, czyli takie, które nie są używane, a z jakiego powodu nie zostały usunięte, do ich usunięcia możesz użyć Deborphan. Jeśli chcesz mieć porządek w systemie, możesz zainstalować BleachBit (coś podobnego do windowsowego CCleaner) i usunąć zbędne pliki, logi itp.

Nie, purge usuwa tylko pliki konfiguracyjne. Na koniec jeszcze wydaj polecenie:

sudo apt-get autoremove

W tym tekście z kolei poczytaj o pakietach polecanych i sugerowanych - jak wyłączyć ich automatyczną instalację itd.

http://dug.net.pl/tekst/85/aptitude___zarzadzanie_pakietami_z_wiersza_polecen/#polecane_i_sugerowane .

http://www.linuxquestions.org/questions/debian-26/how-do-i-get-apt-get-to-completely-uninstall-a-package-237772/ - tu jest to dość dobrze opisane.

O tym przecież wspominałem, poza tym użytkownik prawdopodobnie korzysta z aptitude, gdzie aptitude automatycznie usuwa (zainstalowane i zbędne po deinstalacji pakietów) zależności i dalsze operacje nie są wymagane.