Debian - nie działa myszka w instalatorze graficznym

(Jajek46) #1

Witam. Chciałem przeinstalować sobie mojego debiana i tutaj pojawił się zonk - wszystkie obrazy testinga mają skopany (nie pierwszy raz) instalator. Nie idzie poruszać myszką, litery są jakieś pogrubione

Nie jestem pewien, czy to znów pakiet udev czy tym podobny nie jest uwalony.

(kwpolska) #2

zamiast się bawić z instalatorem graficznym spróbuj normalnego instalatora konsolowego (jest na tej samej płycie). Trochę workaround, ale powinno działać.

(Jusko) #3

Że instalatory testinga są czasem skopane to prawda - jakiś czas miast literek były same kwardaciki, potem zniknęła opcja odpowiedzialna za wybory zestawu pakietów do instalacji (wybór czy środowisko graficzne, laptop, może serwer poczty etc), a na końcu instalator wywalał się przy instalacji GRUB. To takie błędy testowych iso, z którymi się ścierałem dłuższy czas. Teraz nie pobieram już nawet testinga aby nie użerać się z tym, tylko stabla i z niego aktualizuję do testowego wydania. Co do instalatora - przeskakuj po opcjach tabem - w moim lapku instalator tak podkęca touchpada, że minimum ruchu palcem to niemal cały ekran przesunięcia kursora. Klepanie tab jest wtedy rozwiązaniem.

(Nythrow) #4

@jajek46 : Skorzystaj z tekstowego instalatora; w sieci znajdziesz wiele poradników.

(roobal) #5

Tekstowy instalator tak naprawdę niczym się nie różni od graficznego, poza tym, że w graficznym się klika, a tekstowym używa klawiszy ze strzałkami.

Pozdrawiam!

(Jajek46) #6

Tylko, że tekstowy wywala z kolei jakimiś errorami, które przerywają instalację... :shock: z kolei Tab u mnie nie działa na graficznym. Suma sumarum żaden obraz debiana nie działa - wszystkie mają uwalone oba instalatory.

(Nythrow) #7

@jajek46:

Czuję się olśniony specyfikacją błędu. Jakie to błędy?

(roobal) #8

Dokładnie :slight_smile: Ctrl+F+F12 i tam powinny być logi instalatora z instalacji. Jeśli instalator rzeczywyście nie działa poprawnie, można zainstalować Debiana netinstall i zaktualizować go do testing lub Sid, aktualizacją najlepiej wykonać przed instalacją środowiska graficznego, nie ma sensu dwukrotnie ciągnąć tylu pakietów.

Pozdrawiam!

(mati75) #9

Tekstowy instalator w buildach z ostatnich 2 tygodni na pewno działa i instaluje system poprawnie. Graficzny nie działa z powodu błędu udev. Zawsze można też wersje testing/unstable zainstalować z płyty grml.

(Jajek46) #10

Nie bardzo mam czas bawić się w inne rodzaje instalacji (odnośnie grml). Graficzny installer był o tyle lepszy, że w nim są nowsze wersje jajka do wyboru, w tekstowym testingu jądro jest nieco przestarzałe. Dodatkowo tekstowy co rusz wywala innym błędem, najczęściej jest problem z połączeniem się z podstawowymi repo, przez co nie może ukończyć instalacji

No i w tekstowym nie instaluje poza bazą niczego - środowisko i wszystko inne trzeba sobie ręcznie doinstalować. Mogliby w końcu naprawić te błędy, które już istnieją od dawien dawna.

Aż tak się dobrze nie znam na tych sprawach. Właśnie problem mam taki, że z tym nieszczęsnym udevem jest klops bo już od wielu miesięcy nie umieją tego poprawić, a instalujac stable zainstaluje mi stare xfce. Próbowałem instalować z płyty tylko z tym środowiskiem, ale też jest instalator uwalony.

(Nythrow) #11

@jajek46"

Trochę nie bardzo rozumiem, ale dla Ciebie wszystkie instalatory są "uwalone".

Instalator tekstowy też pozwala na wybór jądra do instalacji. Proponuję wybrać "Expert install".

Każdy instalator Debiana z tego, co pamiętam posiada jądro; nie trzeba go pobierać. Nawet obraz typu netinstall posiada system bazowy, którego nie trzeba pobierać z sieci.

Jedynie instalator businesscard nie posiada systemu bazowego, a jedynie skrypt instalacyjny.

Bzudra. Instalator typu core pozwala na wybranie pakietów do instalacji nawet bez połączenia z siecią; jeśli skonfigurowałeś podczas instalacji dostęp do Internetu to pozwala skorzystać z serwera lustrzanego, jaki został wybrany i pociągnięcie pakietów.

Widać.

(foreste) #12

To prawda ostatnio instalator debiana testing jest zwalony gui i text

gui brak reakcji na

mysz/klawe

text wykrzacza na grub target z obrazów 700mb , 140mb ,

ja do sida przez stable live doszłem

debian stable -> debian testing -> debian sid.

(roobal) #13

Jeszcze przed rozpoczęciem instalacji można wybrać jakie środowisko graficzne ma zostać automatycznie zainstalowane podczas instalacji systemu.

Pozdrawiam!

(Nythrow) #14

Można wybrać instalację w trybie eksperta i wybrać pakiety do zainstalowania.

(mati75) #15

W obrazie daily z dzisiaj na 100 % działa instalator tekstowy.

(Jajek46) #16

Przed rozpoczęciem to mam jedynie opcje Alternative desktop environment, a ta się tyczy tylko lxde, xfce i kde.

Zawsze taką wybieram.

Pobrałem se już bussines card i wszystko działa elegancko. :smiley:

(roobal) #17

Nie napisałeś o jakie środowisko graficzne Ci chodzi, w Debianie domyślnym środowiskiem jest Gnome, KDE itp. to środowiska alternatywne, jeśli podczas instalacji masz połączenie z internetem, Gnome zainstaluje się automatycznie, zresztą żeby zainstalować KDE i resztę, musisz mieć połączenie z internetem. Jeśli podczas instalacji masz połączenie z internetem powinno to wyglądać tak.

image.php?album_id=20&image_id=4258

Jeśli nie masz połączenia z internetem podczas instalacji, powinieneś mieć tylko te dwie ostatnie opcje do wyboru.

Pozdrawiam!

(piteq) #18

Można też pobrać obraz płyty z interesującym nas środowiskiem.

(LeserGD) #19

Tak jak napisał piteq , można pobrać obraz z dodatkowymi pakietami. Instalator w pewnym momencie pyta się, czy chcesz dodać dodatkowe nośniki z oprogramowaniem, wkładasz taką płytkę, pakiety z kolejnych nośników zostaną zindeksowane i będziesz mógł je "zaptaszkować" podczas instalacji.

(Jajek46) #20

Obraz ze środowiskiem xfce/lxde też ma skopany instalator, dlatego wziąłem bussines card który działa bez zarzutu. temat wyczerpany.