Debian- nie działa wireless

Witajcie. Jakiś czas temu postanowiłem wypróbować linuxa na moim netbooku. Po wypróbowaniu wielu dystrybucji w formie live, wybrałem Debian-a z Cynamonem. Wczoraj zainstalowałem ale nie ma internetu z powodu braku sterownika.  Internet jest jako tako ale tylko po kablu. Przeszukałem trochę sieć za rozwiązaniem, potrzebuję uruchomić kartę Broadcom-a BCM 4313. Na Wiki-debian jest podane rozwiązanie ale gdy wklepuję te komendy w terminalu to wywala mi komunikat że nie odnaleziono pakietu. Kolejną sprawą jest to że podczas instalacji, instalator prosił mnie o wybranie Serwera Lustrzanego  i po mimo tego że wybierałem różne serwery w różnych państwach, wybranych z proponowanej listy, to nie udało mi się popchnąć instalacji z żadnym serwerem myślę że powód to brak internetu. Na końcu pominąłem tą opcję. Da się jakoś dodać ten serwer lustrzany teraz ?? Nie ukrywam że ze wszystkich dystrybucji które próbowałem tylko Ubuntu działał bezproblemowo i był internet bez cudowania.  z góry dziękuję za odpowiedź 

Cześć,

Pamiętam że znajomy miał podobny problem z Broadcom’em i na Manjaro wszystko działało elegancko :stuck_out_tongue:

Jaki debian? Wheezy czy jessie? Te komendy wklepujesz jako root, i na poczatek wklep apt-get update.

Generalnie debian na poczatek z przygoda linuxa nie jest najlepszy. Debian sam w sobie jest gotowa baza, do zbudowania systemu pod siebie.

Radze tobie zaczac od ubuntu, jak nie podoba sie tobie unity, to jest jeszcze kubuntu z kde, lubuntu z LXDE, Ubuntu jest gotowym systemem, z bogatym centrum oprogramowania.

tu masz o lustrzankach https://www.debian.org/mirror/index.pl.html

Sorki za brak polskich znakow. Pracuje aby je przywrocic :wink:

Broadcom ma najprawdopodobniej niewolne sterowniki które nie są zawarte w głównych obrazach debiana, i trzeba inne obrazy iso debiana. Są one pod tym adresem WWW https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/. Podczas instalacji z tych obrazów powinien twój broadcom działać :slight_smile:

Poczytaj czym są serwery lustrzane by nie marnować czasu na “dodawanie serwera lustrzanego”. Poczytaj na temat dodawania repozytoriów, bo te “fabryczne” nie dostarczą ci potrzebnych pakietów. Masz internet po kablu, więc dostęp do informacji jest. Słusznie zauważasz, że brak internetu jest powodem braku możliwości zainstalowania pakietów.

https://dug.net.pl/drukuj/136/lista_repozytoriow_(sources_list)_dla_debiana/

Ktoś wyżej proponuje mi Ubuntu, ale ubuntu jest ciężkie. Komputer a raczej netbook na którym to zainstalowałem to dell latitude 2110 z 2 gb ramu, procek intel atom 2×1.8 ghz i do tego dysk ssd samsung 830 gdzie wygospodarowalem dla linuxa 60gb. na takiej specyfikacji najnowszy ubuntu 16.10 x32 działa jak muł. Jeżeli nie Debian to jaką inną dystrybucję mogę zainstalować bez komplikacji i działającym wszystkim zaraz po instalacj i żeby ten sprzęt działał jako tako ogólnie tylko do przegladania internetu i sluchania muzyki w podróży ?

Jeżeli nie chcesz pogłębić wiedzy na temat Debiana i doprowadzić go do stanu używalności, to zainstaluj dystrybucję bazującą na Ubuntu ale z lekkim środowiskiem graficznym. Ludzie bardzo chwalą sobie dystrybucję zwaną Xubuntu, która jest takim Ubuntu, w którym zamiast środowiska Unity jest Xfce. 

Albo jeszcze lżej - Lubuntu.

Możesz spróbować polskiego (głównie) Sparky Linuksa: https://linuxiarze.pl/sparkylinux-instalacja/ i  https://linuxiarze.pl/sparkylinux/ Skoro już wcześniej wybrałeś sobie Debiana, to Sparky jest o niego oparte. Masz zatem stosunkową łatwość dostępu do różnych paczek, a niezależni twórcy udostępniają swoje oprogramowanie właśnie w głównie w deb (i rpm) oraz ma kilka pulpitów do wyboru. Najlżejsza wersja to z OpenBox (musisz spróbować i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przypadnie Ci do gustu taki sposób zarządzania oknami), potem w kolejności: LXDE, LXQt, Enlightenment, XFCE, MATE. KDE Cię nie interesuje na tym komputerku. MATE też raczej bym nie polecił. 

Jeśli komputer będzie Ci służył tylko do słuchania muzyki i przeglądania internetu, to raczej możesz zrezygnować z możliwości personalizacji środowiska graficznego. W takim wypadku, jak wspomniał pevbaranov, OpenBox Ci całkowicie wystarczy.

A ja proponuje świetny Peppermint opaty na Lxde z nowym Whisker Menu, bardzo fajne i lekkie distro, zainstalowałem Ojcu na starym kompie i zapierdziela jak torpeda :stuck_out_tongue:

 

Procesor - Intel Pentium DualCore T2390 1,86 GHz

Grafika - Intel GMA X3100 (tak karta jest tragiczna :slight_smile:

Pamięć - 2 GB RAM

Dysk - SSD GoodRam Iridium Pro 240GB

 

https://peppermintos.com/

 

Info: https://distrowatch.com/table.php?distribution=peppermint

 

Pozdrawiam serdecznie.

Dziękuję serdecznie za wszelkie odpowiedzi…  Postanowiłem jeszcze wypróbować kilka innych dystrybucji, takich jak Mint, Lubuntu, Manjaro i Peppermint. Peprminta jak na razie rzeźbię, nie jest zły i wszystko działa ale, tak jak dobrze działa jako live odpalony z pendrive tak po zainstalowaniu i aktualizacji systemu oraz doinstalowaniu kilku programów. komputerek się wiesza. Szczególnie gdy mam puszczoną muzykę i przeglądam fejsbuka. to albo przerywa muzyka i trzeszczy z głośników albo strona na fejsie stoi i przeskakuje co kilka sekund. W tej chwili pobieram resztę wymienionych distro i zobaczę jak będzie. Przy okazji Szczęśliwego Nowego Roku :smiley:

Weź zainstaluj sobie ANTIX :slight_smile: To jest to samo co Debian, ale jest lekkie i jest duża szansa, że wykryje Twoją kartę wifi. W razie czego możesz spokojnie doinstalować inny menedżer okien lub środowisko graficzne. Nie instaluj Ubuntu/Lubuntu/Xubuntu/Minta, bo to wolne gnioty w porównaniu do Antixa. Spróbuj. Nie jest taki trudny, w razie czego możesz instalować programy i sterowniki w programie Synaptic :slight_smile:

A w ogóle to jak już byś miał Debiana na dysku to zaloguj się jako root w terminalu i wpisz:

nano /etc/apt/sources.list

otworzy Ci się terminalowy notatnik w którym musisz dokleić linijkę:
deb http://httpredir.debian.org/debian/ jessie main contrib non-free

Jak już to masz to zapisujesz skrótem klawiszowym (na dole masz ściągę), albo użyj dowolnego innego notatnika np; leafpad/mousepad to będzie łatwiej.

Później jak zamkniesz notatnik to wpisujesz jako root:
apt-get update

a później:

apt-get update && apt-get install firmware-brcm80211

gratulacje, karta wifi działa :blush: Odpalasz kompa od nowa i sprawdzasz czy śmiga.

W razie czego jakby nie działało to jako root wpisz w terminal jeszcze:
modprobe -r brcmsmac ; modprobe brcmsmac :smile:

Debian to świetna dystrybucja.