Debian nie widzi połączenia z internetem

Cześć, to znowu ja :smiley:
Tym razem mam mały problem z połączeniem z internetem. Mianowicie posiadam modem w PLAY HUAWEI Mobile WiFi E5220, na Windowsie jest do niego specjalna aplikacja która coś tam robi, aby ten działał. Z modemem łączę się przez kabel USB, a nie bezprzewodowo. Próbowałem wyklikać połączenie w Ustawienia > Sieć, ale nie działało.
Pomyślałem że muszę użyć usb_modeswitch, ale nie działało.
Okazało się że należy użyć dhclient, pewnie więc taką funkcję pełniła ta tajemnicza aplikacja na okienkach.

Podpinam więc modem, wpisuje ip a i dostaję

1: lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 65536 qdisc noqueue state UNKNOWN group default qlen 1
link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
inet 127.0.0.1/8 scope host lo
valid_lft forever preferred_lft forever
inet6 ::1/128 scope host
valid_lft forever preferred_lft forever
2: enp3s0: <NO-CARRIER,BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state DOWN group default qlen 1000
link/ether 00:1d:7d:a4:96:1e brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
5: wwx0c5b8f279a64: <BROADCAST,MULTICAST> mtu 1500 qdisc noop state DOWN group default qlen 1000
link/ether 0c:5b:8f:27:9a:64 brd ff:ff:ff:ff:ff:coffee:

Kopiuje więc nazwę karty sieciowej (nie wiem jak to się profesjonalnie nazywa) i wpisuje
sudo dhclient wwx0c5b8f279a64 no i działa, po tym ip a wygląda tak:

1: lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 65536 qdisc noqueue state UNKNOWN group default qlen 1
    link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
    inet 127.0.0.1/8 scope host lo
       valid_lft forever preferred_lft forever
    inet6 ::1/128 scope host 
       valid_lft forever preferred_lft forever
2: enp3s0: <NO-CARRIER,BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state DOWN group default qlen 1000
    link/ether 00:1d:7d:a4:96:1e brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
5: wwx0c5b8f279a64: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state UNKNOWN group default qlen 1000
    link/ether 0c:5b:8f:27:9a:64 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
    inet 192.168.1.100/24 brd 192.168.1.255 scope global wwx0c5b8f279a64
       valid_lft forever preferred_lft forever
    inet6 fe80::e5b:8fff:fe27:9a64/64 scope link 
       valid_lft forever preferred_lft forever

Oczywiście nie pisałbym tego gdyby wszystko było dobrze, nie w Ustawieniach (GNOME) gdy przejdę do “Konta online” nie mogę dodać nowego konta (zachowuje się jakbym nie miał internetu)

Podobnie jest w “Menedżer oprogramowania GNOME”, tutaj jest po prostu napisane że nie mam połączenia, ale tylko w zakładce “Aktualizacje”


image

W “Ustawienia sieci” oczywiście mojego połączenia nie ma, jak mogę je utworzyć?


Wygooglałem że można spróbować ustawić managed=true w /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf ale nic to nie dało :frowning:

Ale kombinujesz…
Musisz utworzyć komórkowe połączenie z internetem. W tym ostatnim klikasz + i lecisz z tym koksem.

Jeżeli modemu nie widać na liście tzn. ,że nie jest w trybie modemu.
Włącz dmesg w tryb monitorowania:
dmesg -w

I wklej, co Ci pokazuje przy podłączaniu modemu.
usbmode_switch powinno zadziałać, ale użyte z odpowiednimi parametrami do tego modemu.
Pod Debianem może być nieco przeterminowane, więc dobrze by było je uaktualnić do najnowszej wersji.

@Razi Jak już pisałem - nie działa. Wyskakuje “Łączenie”, ale chyba nie może się połączyć, bo po chwili ikonka połączenia na pasku znika

@Domker https://pastebin.com/GmP98yDZ
Bawiłem się długo tym usbmode_switch, mam zaktualizowane wszystkie pakiety i robię tak:
Znajduję przy pomocy lsusb mój modem

Bus 005 Device 005: ID 12d1:1506 Huawei Technologies Co., Ltd. Modem/Networkcard

I wpisuję
usb_modeswitch -v 0x12d1 -p 1506 -H, (dane znalazłem nawet w repozytorium na GitHubie )
https://pastebin.com/8LiPFb7h

A przy usb_modeswitch -v 0x12d1 -p 1506 -J
https://pastebin.com/zTx7NTFD

No dobra, problem robi się irytujący bo teraz w ogóle nie mogę się połączyć z modemem. Prawdopodobnie to ja zepsułem coś, ale naprawdę potrzebuję pomocy ponieważ nie może się połączyć sztuczką z dhclient, w ip a nie chce mi pokazać interfejsu wwan0 po podłączeniu modemu, dopiero za którymś razem gdy zresetuję najpierw NetworkManagera a potem podłączę modem i jest to bardzo irytujące :frowning:

Tutaj zamieszczam urywek loga z samego łączenia, gdy próbuje się połączyć przez Sieć w Ustawieniach GNOME. Próbowałem googlać to i użyć np. wvdial ale to też nic nie dało, logi wziąłem używając journalctl -ru NetworkManager
Natomiast tutaj pełny log od zresetowanie NetworkManagera
https://pastebin.com/QVUcCcmK