Debian nie wstaje po hibernacji

Na jednej z moich maszyn pojawia się problem z powrotem ze stanu uśpienia. Dyski i wiatraki startują, jednak monitor ma jakiegoś focha i ciągle zgłasza “no signal”. Jako że Google nic ciekawego nie wymyśliło, pytam; Jak to naprawić?

skoro wszystko poza monitorem startuje (się wybudza) a monitor zgłasza brak sygnału, oraz masz niezintegrowaną kartę grafiki to (jeżeli masz możliwość) włóż do kompa inną kartę grafiki, podepnij monitor i sprawdź wtedy. 

Na świeżo zbootowanym Debianie daj polecenie: 

lspci | grep VGA 

wklej jego wynik. Poza tym przejrzyj logi systemu (/var/log) w poszukiwaniu błędów VGA.

Monitor w ogóle się nie włącza (w sensie brak jakichkolwiek komunikatów startowych typu: bios itp.), czy przy wybudzaniu się wyłącza?

Czy włącza się kontrolka caps lock jak go klikasz? Wiem że to głupie ale tak da się sprawdzić czy system normalnie pracuje czy mamy kernel panic albo zamrożenie systemu.

Nie łapie sygnału po wybudzeniu ze stanu hibernacji.

Moja klawierka nie ma takich nowatorskich rozwiązań jak dioda od caps locka.

Nie mam możliwości sprawdzenia innej karty, ale nie sądze zeby to była jej wina bo pod wingroza działa ok. Gry śmigaja na obu systemach poprawnie.

01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Cape Verde XT [Radeon HD 7770/8760 / R7 250X]

Mam ten sam problem, ale zdarza się on sporadycznie. Tyle, że mój problem dotyczy usypiania i Debiana Wheezy x86. Jak wybudzam laptopa z uśpienia, to właśnie ekran się nie włącza. Dzieje się to bardzo rzadko, choć wcześniej nigdy nie było takich sytuacji. Prawdopodobnie jest to jakiś błąd w pm-utils i wątpię, aby ktoś znał jego rozwiązanie. Trzeba by było to zgłosić jako bug i czekać na aktualizację. W Wheezy tego raczej już nie poprawią, ale w Jessie raczej tak.

Objawy występują na jakimś konkretnym środowisku graficznym czy na wszystkich?

Ja bym szukał winy w sterownikach fglrx.

To częsty problem z wybudzaniem przy używaniu zamkniętych sterowników do Radeonów.

 

Sprawdź na otwartych.

U mnie na MATE.

 

To nie jest rozwiązaniem problemu, bo komputera używam również do grania i to głównie pod Linuksem. Potrzeba mi też akceleracji sprzętowej w przeglądarce.

Przecież napisałem wyraźnie:

Chyba nie sadziłeś, że ktoś wywróży z fusów źródło problemu?

Bez sprawdzenia różnych “podejrzanych” będzie to tylko zgadywanka, a to sensu nie ma.

 

A tak na marginesie, w przypadku niektórych kart sterowniki otwarte są lepsze niż zamknięte i ja bym ich od razu nie wykluczał w przypadku takich problemów z zamkniętymi.

 

Do grania na pewno nie są, a na otwartych jest to samo.