Debian partycja główna tylko do odczytu

Mam taki problem mam debiana w wersji 9.5 i teraz problem jest taki, że postanowiłwm sobie zmniejszyć obraz partycji na której jest debian i zmnieszyłem ją po tej operacji nie chciał się system uruchomić więc mając kopie bezpieczeństwa postanowiłem usunąć partycje więc ją usunąłem i stworzyłem nową na której wgrałem kopie bezpieczeństwa i teraz system się nie chce do końca uruchomić bo jest komunikat system plików wyłączenie do odczytu.

A próbowałeś przemontować na RW? W sensie poleceniem

mount -o remount, rw /

Przeleć partycję fsck-iem.

To mi zrwóciło jakiś komunikat nie pamiętam jakiś, ale związany z fstabem i teraz zainstalowałem na inej partycji też debiana i teraz jak włączam starego debiana to nic się nie dzieje jest tylko ekran dysk nie pracuje co to może być ?

Spróbuj napisać jeszcze raz - po polsku.

Ewentualnie poproś o to mamę.

No chłopie chodzi o to, że jeszcze raz zainstalowałem debiana na innej partycji i teraz nowy system zaktualizował gruba i stary system wpisał tez do gruba i teraz jak uruchamiam nowy system to wszystko jest ok, ale jak uruchamiam stary to na ekranie nic nie widać nie ma żądnych wyników, co to może być przecież nowy debian nie ruszał wogóle tej partycji z starym debianem.

Pokaż fstab starego systemu.

#

/ was on /dev/sdb1 during installation

UUID=b10ab14b-e4c1-420c-8dd1-7f39740beca1 / ext4 errors=remount-ro 0 1

/home was on /dev/sda3 during installation

UUID=05d06ae0-8119-4e23-a994-f02d4a37b0b3 /home ext4 defaults 0 2

swap was on /dev/sda4 during installation

#UUID=c2eb292d-a913-488a-90c7-a6b10cd395c0 none swap sw 0 0
#/dev/sr0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,ro 0 0
/swapfile none swap defaults 0 0

O ile kojarzę, to do poprawnego mountowania partycji potrzebny jest klucz widoczny w FSTAB.
O, widzę że już znalazłeś.

Sprawdź błędy na dysku ponieważ w fstab masz ustawioną opcję montowania tylko do odczytu przy odnalezieniu błędów. Prawdopodobnie operacja pomniejszania partycji nie przebiegła poprawnie.

ps.
Na przyszłość wklejaj takie rzeczy w tagach < code >

Umówmy się, że już tym problemem nie będziemy się zajmować bo już postawiłem nowego debiana.

To zaznacz temat jako rozwiązany.

Ale nie mój post tylko swój.

Z takim podejściem nigdy się nie nauczysz sam rozwiązywać problemów. Format dysku to była polecana metoda naprawy Windowsa :wink: