Debian-połączenie za pomocą mobilnego modemu

Witam serdecznie, proszę o pomoc. Po zainstalowaniu Debian na dysk nie potrafię połączyć się z internetem za pomocą mobilnego modemu Huawei E-3131 w sieci T-mobile. Bardzo proszę o pomoc.

Która wersja Debiana, jakie jądro, w którym momencie masz problem? Z odpaleniem modemu, czy konfiguracją połączenia? Postaraj się trochę, bo z informacjami które podałeś ciężko będzie Ci pomóc.

Szczerze to nie pamiętam która to jest wersja. Pobrałem tydzień temu ostatnią dostępną ze strony Debian ( LXDE ) 32 bit na pendrive. W tej chwili korzystam z tego modemu na Knoppix i tutaj sprawa jest prosta. Dodaje nowe połączenie komórkowe i uruchamiam. W Debian natomiast nie widzę takiej opcji. Proszę o podpowiedź jak tutaj jest to rozwiązane ?

Skoro nie chcesz zalogować się na Debiana i sprawdzić, to proszę - https://www.google.pl/search?q=E-3131+debian&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl-PL:official&client=firefox-a&channel=sb&gfe_rd=cr&ei=cUmkU-WKKY6a_waYlICIAw

Modem popularny, tematów cała masa.

Dziękuję bardzo. Jednak to nie jest tak, że ja nie chcę się na niego zalogować. Nie mam w nim opcji Live więc muszę go ponownie zainstalować aby sprawdzić. A gdy mam zainstalowany to nie mam połączenia z internetem, więc nie mogę się komunikować. Najpierw poczytam to co mi podesłałeś, następnie zainstaluję i jeśli nadal będę miał problem to ponownie zwrócę się do Ciebie o pomoc jeśli oczywiście pozwolisz.

Debian wydaje również livecd, z którego możesz zainstalować system. Połączenie konfigurowałeś przez network manager?

Postępuję dokładnie tak jak w Knoppix. Przez network manager tworze połaczenie komórkowe z tymi samymi parametrami i sprzętem. W Knoppix pokazuje sie mobile broadband i łaczy mnie z siecią a w Debian nie pojawia sie mobile broadband a co za tym idzie nie mam możliwości wybrania połacz. Gdy w konfiguracji zaznaczam połacz automatycznie, rownież nic się nie dzieje. Przy instalacji Debian poprosił mnie o plik HTC_9271.fw ktorego nie miałem. Czy to może byc powodem mojego problemu ? Jeśli tak to w miare możliwości poproszę o podpowiedź skąd najlepiej go pobrać i jak zainstalować ?

Tak, ponieważ Debian nie zawiera właśnościowych sterowników i dlatego o niego prosi. Dopóki nie doinstalujesz sterownika, modem nie będzie działał. Sterownik albo znajdziesz na modemie (prawdopodobnie działa również jako pendrajw), albo w internecie. Upewnij się też, że masz w systemie pakiet usb_modswitch. Sprawdzisz to poleceniem.

dpkg -l | grep usb_mod

Dakemahahi, na forum używamy polskich znaków (ż, ł, ć, ś, ą itp.). Proszę wyedytować swojego posta i poprawić co trzeba.

Już się poprawiłem. A wynika to z aktualnych możliwości a nie lenistwa.