Debian stable + najnowszy kernel. Jak to zrobić zeby nic nie popsuć?

Hej, jestem świeżo upieczonym użytkownikiem Debiana (wersja stable) z czego bardzo się cieszę. Nie zależy mi na nowych wersjach programów, bardziej stawiam na stabilność. Jednak potrzebuje nowszego kernela gdyż korzystam z otwartych sterowników radeon i zależy mi na dynamicznym modelu zarządzania energią (kernele od 3.11 w górę). Chodzi o dopisanie linijki “radeon.dpm=1” do gruba.

 

I teraz pytanie czy wystarczy ze do sources.list dopisze repo backports lub sida, później dam:

aptitude search linux-image

Wyszukam sobie interesujący mnie kernel i następnie:

aptitude install linux-image-bla.... linux-headers-bla....

A co z firmware? Też będę musiał je aktualizować? Czytałem też, że przy przełączaniu się między kernelami mogą być problemy z alsą i wtedy warto dać polecenie - alsa store. Czy coś jeszcze warto skonfigurować, żeby się nie wykrzaczyło?

 

Proszę o pomoc, wskazówki, z góry dziękuję :slight_smile:

Wdg mnie najlepiej samemu skonfigurować i skompilować jajko pod swój sprzęt.

 

Co do Alsy to poleceniem właściwym jest

alsactl store

jako root.

Z tego co widzę, w backportach masz dostępną wersj 3.11, więc możesz ją zainstalować. Jak chcesz 3.12, to jest ona w Sidzie. Ewentualnie możesz skompilować własnoręcznie, nie jest to aż tak skomplikowane jakby się wydawało.

 

Zainstalowałem z backportów, wszystko poszło gładko i system uruchomił się na nowym jajku, jednak wcześniej, tuż po instalacji jajka pojawił się komunikat:

W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8168g-3.fw for module r8169
W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8168g-2.fw for module r8169
W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8106e-2.fw for module r8169
W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8106e-1.fw for module r8169
W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8411-2.fw for module r8169
W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8411-1.fw for module r8169
W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8402-1.fw for module r8169

Polecenie

 

apt-get install firmare-realtek wypluwa ze pakiet ten jest już w najnowszej wersji. Co to może być? Z tego co czytałem to chyba można to zignorować bo tylko raz mi się ten komunikat pojawił a tak wszystko hula ok.

 

EDIT:

 

Problem rozwiązany :slight_smile:

 

Zrobiłem tak:

 

Najpierw przez git pobrałem katalog z firmware

git clone git://git.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/dwmw2/linux-firmware.git

pozniej przekopiowałem zawartość z realtekiem do /lib/firmware

cp -r linux-firmware/rtl_nic/ /lib/firmware/

następnie:

update-initramfs -u

i poszło :wink:

 

Teraz mam debiana stable i stabilne programy a jajko jak w ubuntu po aktualizacji :slight_smile: System duuużo szybciej działa niż Xubuntu :wink: