Debian Testing czy Lenny

Witam,

zastanawiam się nad nauką tworzenia zaplecza pod hosting.

Generalnie zaleca się wersje stabilną jednak chciałbym, żeby system służył mi również codziennie, będę go robił na swoim komputerze i będzie dostępny tylko dla mnie i dla wybranych osób.

Czy będę mieć problem jeżeli przejdę na Testing, zamiast stabilnego Lenny?

Edit: Czy pomiędzy i386, a amd64 odczuje dużo różnice jeżeli chodzi o pakiety i możliwe problemy w amd64.

Testing wystarczy. Nadaje się na desktop bardzo dobrze. Pakiety ni to stare, ni za nowe - wszystko wyważone. Bardzo polecam - szczególnie postawić Debiana samemu - prosto z terminala, czyli systemu bazowego. Stable (Lenny) jest zbyt stabilny :stuck_out_tongue: Czyli taki, że nie mam ochoty czekać jakiś czas, nim pakiet zostanie przetestowany na tysiąc sposobów i trafi do repo.

Cóż - wiadomo, że dla wersji x86_64, musisz posiadać wpierw 64bitowy procesor. Wersje x86_64 wydają się bardziej responsywne (sam używam 64bitów i nie chciałbym już wersji 32bitowej). Pakiety znajdziesz - całe repo jest dostosowane pod 64bity i niemal wszystkie aplikacje trzecie - flash również jest dla 64bitowców. Żadnych problemów nie mam.

Reasumując : Debian Squeeze (testing) x86_64.

Mój procek jest 64 bit, to jest ten z sygnatury.

Zachęca mnie instalacja systemu bazowego, ale z tego co pamiętam nie ma tam obsługi Wi-Fi. Czy będę zmuszony nad spędzaniem godzin na przedpokoju, gdzie jest router?

Jak najszybciej zapewnić sobie połączenie przez Wi-Fi instalując system bazowy?

Edit: Ten system bazowy to z tych płyty 150 MB jest.

Co do instalacji systemu bazowego. Pobierz płytkę DVD lub CD 1. Po instalacji systemu bazowego możesz zainstalować całe GNOME, lub tylko GNOME core (znajduje się na płycie). Skoro tak, to gnomowskim network managerem zapewne połączenie ustanowisz. Debian jest troszkę jak budowanie z klocków - w przypadku gnome-core dostajesz czyste środowisko GNOME (trzeba doinstalować jeszcze chyba GDM do core). Teraz TY decydujesz o tym, jakie mają być aplikacje. W przypadku płytki DVD - wiadomo, że będzie ich do wyboru na płycie więcej.

Nie ma sensu pobierać CD1 czy nawet DVD1 do instalacji Gnome w wersji core, ponieważ wersja Gnome na płytach jest powiązana masą zależności w porównaniu z instalacją sieciową :slight_smile:

Zależy jaką kartę sieciową masz a konkretnie na jakim czipsecie.

Jak wyżej :slight_smile:

Tak :slight_smile:

Pozdrawiam!

Ja również polecam wersje testing, ponieważ pod koniec roku będzie ona zamrażana i na początku przyszłego roku ukaże się wersja stabilna, więc nie będzie problemów ze stabilnością. A co do architektury ja używam na codzień wersja unstable (sid) amd64 i nie praktycznie żadnych problemów.

Nie opłacalne, z pełnego gnome po instalacji usuwam ok. 500 MB zbędnych pakietów, lepiej zainstalować samo core i doinstalować co nam potrzebne.

Chipset jest taki północny SiS 672 + południowy SiS 968. Więcej info co dokładnie to jak wróci z gwarancji.

chodziło o chipset karty sieciowej :wink: