Debian wheezy na USB

Jak zainstalować debiana wheezy na pamięci przenośnej ?

Czy będzie to działało jak livecd, czyli zmiany nie będą zapisywane, czy da się zrobić inaczej?

Zmiany mogą być zapisywane. W przypadku niektórych narzędzi do instalacji Ubuntu na pendrive instalator pyta się, ile przestrzeni wydzielić na plik do zapisu danych. Z pewnością w przypadku Debiana możesz skorzystać z tych samych narzędzi.

Prosiłbym o podanie nazwy sprawdzonego narzędzia do instalacji debiana na usb

Aha, i czy pobierać standardowy obraz debiana, czy jest jakiś specjalny?

To dotyczy tylko Ubuntu. Nawet jak używasz unetbootin, to jest przy tej opcji zaznaczone Only Ubuntu.

Jak chcesz mieć system w trybie odczyt/zapis, to zainstaluj system tak jakbyś instalował na dysku twardym.

Ale jak? Nikt mi nie odpowiedział na zasadnicze pytanie. Pierwszy raz będę coś takiego robił, nawet nie wiem czy mogę zainstalować normalnego wheezy na usb i czy to będzie działać

Może napisz co dokładnie chcesz osiągnąć. Wgrać tylko Debiana na USB i mieć instalator lub liveusb (musisz pobrać LiveCD Debiana), system tylko do odczytu czy system z możliwością zapisu?

Raczej ostatnia wersja. Potrzebuje Debiana (nie pytajcie czemu) do pisania programów w c i ich kompilacji, posługiwania się terminalem itp. 

W takim razie uruchom instalator z płyty lub pendrajwa, przed instalacją podłącz drugi pendrajw. Instalator powinien wykryć pendrajw i wtedy wskażego go jako miejsce do instalacji systemu. Grub instalujesz na pendrajwie (/dev/sdb lub /dev/sdc w zależności jak został rozpznany), a nie na dysku.