Debian wheezy na USB

(master of disaster) #1

Jak zainstalować debiana wheezy na pamięci przenośnej ?

Czy będzie to działało jak livecd, czyli zmiany nie będą zapisywane, czy da się zrobić inaczej?

(nintyfan) #2

Zmiany mogą być zapisywane. W przypadku niektórych narzędzi do instalacji Ubuntu na pendrive instalator pyta się, ile przestrzeni wydzielić na plik do zapisu danych. Z pewnością w przypadku Debiana możesz skorzystać z tych samych narzędzi.

(master of disaster) #3

Prosiłbym o podanie nazwy sprawdzonego narzędzia do instalacji debiana na usb

Aha, i czy pobierać standardowy obraz debiana, czy jest jakiś specjalny?

(roobal) #4

To dotyczy tylko Ubuntu. Nawet jak używasz unetbootin, to jest przy tej opcji zaznaczone Only Ubuntu.

Jak chcesz mieć system w trybie odczyt/zapis, to zainstaluj system tak jakbyś instalował na dysku twardym.

(master of disaster) #5

Ale jak? Nikt mi nie odpowiedział na zasadnicze pytanie. Pierwszy raz będę coś takiego robił, nawet nie wiem czy mogę zainstalować normalnego wheezy na usb i czy to będzie działać

(roobal) #6

Może napisz co dokładnie chcesz osiągnąć. Wgrać tylko Debiana na USB i mieć instalator lub liveusb (musisz pobrać LiveCD Debiana), system tylko do odczytu czy system z możliwością zapisu?

(master of disaster) #7

Raczej ostatnia wersja. Potrzebuje Debiana (nie pytajcie czemu) do pisania programów w c i ich kompilacji, posługiwania się terminalem itp. 

(roobal) #8

W takim razie uruchom instalator z płyty lub pendrajwa, przed instalacją podłącz drugi pendrajw. Instalator powinien wykryć pendrajw i wtedy wskażego go jako miejsce do instalacji systemu. Grub instalujesz na pendrajwie (/dev/sdb lub /dev/sdc w zależności jak został rozpznany), a nie na dysku.