Defragmentacja - czy to pomaga?

Witam nie wiedziałem gdzie zamieścić temat więc pisze tu.

Problem dotyczy defragmentacji dysków, wszędzie czytam i słyszę, że to pomaga a ja mam co do tego małe wątpliwości :confused:

Kiedyś mi powiedział sor od infy, że powinno się robić defragmentacje po każdej instalacji itp.

Wczoraj sformatowałem dysk i po instalacji windowsa, każdego sterownika i programy robie defragmentacje programem O&O Defrag i jak narazie to nie widzę różnicy a nawet wydaje mi się, że komp chodzi gorzej niż lepiej (jedyne co zauważyłem to to że dysk cały czas pracuje a to strasznie wkurza :/)

i Teraz pytanie czy defragmentacja naprawdę pomaga ? jeśli tak to jaki program najbardziej sie spisuje w tym zadaniu i przynosi najlepsze rezultaty ?

oczywiście, że pomaga tylko, że nie robi sie defragmentacji po formacie :slight_smile:

Pomaga - to jeden z ważnych składników optymalizacji systemu.

Defragmentacja dysku - spis tematów

Pozdrawiam

A czy opłaca się ją robić po instalacji każdego programu ?

Powiedzmy sobie , nie defragmentujesz dysku po każdej instalacji programu, o to nie ma sensu/ale spokojnie raz na tydzień/miesiąc możesz użyć tej opcji

Rada praktyka (zawodowo zajmuję się obsługą komputerów).

Defragmentacja jest wskazana, ale naprawdę bez przesady. Powiedzmy - w zależności od użytkowania komputera i systemu plików.

I tak:

FAT (w tym FAT32) i komp używany mocno (instalacje, deinstalacje itp) - raz na 3 tygodnie, ew. miesiąc

FAT i komp normalnie uzywany - raz na 2 miesiące

NTFS i komp mocno używany - raz na kwartał.

NTFS i komp normalnie uzywany - raz na pół roku.

Szokuje to co po niektórych?

Takie mam PRAKTYCZNE rady.

Znam komputery defragmentowane 6 lat temu (NTFS - NT4.0) i dalej dobrze działają! Zależy co się na kompie robi.

Powiedzmy że defragmentacja po formacie nie ma sensu :wink:

Co do pytania: raz na miesiąc warto ją wykonać bo naprawdę pomaga.

można spokojnie co 1-2 miesiące robić, tylko w Viście mnie się nie podoba ta defragmentacja…robi w tle, nie mam graficznego widoku, nie wiem na jakim stopniu już jest :frowning:

Chyba się wezmę za jakiś defragmentator nie od Microsoftu. :wink:

Złączono Posta : 29.04.2007 (Nie) 20:11

Za to na XP robie defragmentację co miesiąc i jest zauważalna różnica :wink: