Defragmentacja dysku a ryzyko utraty danych


(Djzon) #1

Nie wiem czy jest sens defragmentować dysk ( a właściwie tylko 1 partycje o pojemnosci 225 GB). Na partycji F: mam najważniejsze dane. Jesli podczas defragmetowania zabraknie prądu dane zostaną utracone. Tak więc lepiej zostawić tak jak jest czy naraźić się na utratę danych?

Obrazek : http://www27.zippyshare.com/v/59321402/file.html


(Piotrmaciejewski92xq) #2

Od kiedy defragmentacja może byc przyczyną utraty danych?


(MaRa) #3

Jak dane są ważne, lepiej mieć ich kopię. Tak na wszelki wypadek - dyski lubią się psuć.

Defragmentacja raczej nie może spowodować uszkodzenia danych, gdyż najpierw pliki są przenoszone w inne miejsce, później zmieniany zapis ich rozmieszczenia. Gdyby zabrakło prądu, to zapis się nie zmieni i pliki zostaną w starej lokalizacji, o nowej komputer nie będzie wiedział.


(Djzon) #4

Cytat ze strony KOMPUTERSWIAT:

Czy jest ryzyko utraty danych?

Nie, defragmentator kasuje dane dopiero po ich skopiowaniu na nowe miejsce. Utratę danych może spowodować tylko awaria zasilania , ale to ryzyko istnieje zawsze, kiedy podczas edycji pliku zabraknie prądu.


(Danielm86) #5
  1. Poczytaj o systemie plików NTFS

  2. Korzystaj z bezpiecznych programów np. Iobit Smart Defrag


(Kpc21) #6

Użyłeś takiego koloru, że tego tekstu bez jego zaznaczenia prawie że nie widać.

Dysk jak najbardziej warto defragmentować. Nie słyszałem o przypadku awarii systemu plików w przypadku zaniku zasilania podczas defragmentacji.

Proponuję wykonać wcześniej kopię zapasową ważnych danych. Przecież awaria dysku może zdarzyć się zawsze, w ogóle jest to najbardziej narażony na uszkodzenie podzespół komputera w przypadku awarii zasilania. Ewentualnie zaopatrzyć się w zasilacz awaryjny tzw. UPS.


(Djzon) #7

Kopię mogę wykonać niektórych ważnych danych. A co zrobić gdy ma się dośc dużo ważnych danych??? Podaje przykład dla zrobienia backupu danych 320 GB potrzeba około 80 płyt DVD. To miałoby sens gdy chcemy odtworzyć pózniej dane ale w sensie ekonomicznym i praktycznym??? A 80 płyt nagrać potrzeba 40 godzin ???(przy prędkości nagrywania bezpiecznej). Niestety normalna płyta DVD ma max. pojemność 4,38 GB to jest naprawde mało jak by się mogło wydawać...

-- Dodane 21.01.2010 (Cz) 16:13 --

INFORMACJA o PROGRAMIE:

IObit Smart Defrag to jedno z najlepszych darmowych narzędzi przeznaczonych do defragmentacji partycji systemowych..

A jeśli ja nie chcę defragmentować partychi systemowej(tą mam zdefragmentowaną już wczesniej) tylko inne oddzielne partycje na których są zwyczajowe dane...


(Danielm86) #8

djzon , IOBIT Smart Defrag słuzy do defragmentacji wszystkich partycji, nietylko systemowych :wink:


(Djzon) #9

Niestety ten program nie zdefragmentował mi partycji do końca. Nawet przy kilku próbach pozostało nadal ponad 700 plików pofragmentowanych. Wolne miejsce na partycji to 18 GB.