Defragmentacja dysku a ryzyko utraty danych

Nie wiem czy jest sens defragmentować dysk ( a właściwie tylko 1 partycje o pojemnosci 225 GB). Na partycji F: mam najważniejsze dane. Jesli podczas defragmetowania zabraknie prądu dane zostaną utracone. Tak więc lepiej zostawić tak jak jest czy naraźić się na utratę danych?

Obrazek : http://www27.zippyshare.com/v/59321402/file.html

Od kiedy defragmentacja może byc przyczyną utraty danych?

Jak dane są ważne, lepiej mieć ich kopię. Tak na wszelki wypadek - dyski lubią się psuć.

Defragmentacja raczej nie może spowodować uszkodzenia danych, gdyż najpierw pliki są przenoszone w inne miejsce, później zmieniany zapis ich rozmieszczenia. Gdyby zabrakło prądu, to zapis się nie zmieni i pliki zostaną w starej lokalizacji, o nowej komputer nie będzie wiedział.

Cytat ze strony KOMPUTERSWIAT:

Czy jest ryzyko utraty danych?

Nie, defragmentator kasuje dane dopiero po ich skopiowaniu na nowe miejsce. Utratę danych może spowodować tylko awaria zasilania , ale to ryzyko istnieje zawsze, kiedy podczas edycji pliku zabraknie prądu.

  1. Poczytaj o systemie plików NTFS

  2. Korzystaj z bezpiecznych programów np. Iobit Smart Defrag

Użyłeś takiego koloru, że tego tekstu bez jego zaznaczenia prawie że nie widać.

Dysk jak najbardziej warto defragmentować. Nie słyszałem o przypadku awarii systemu plików w przypadku zaniku zasilania podczas defragmentacji.

Proponuję wykonać wcześniej kopię zapasową ważnych danych. Przecież awaria dysku może zdarzyć się zawsze, w ogóle jest to najbardziej narażony na uszkodzenie podzespół komputera w przypadku awarii zasilania. Ewentualnie zaopatrzyć się w zasilacz awaryjny tzw. UPS.

Kopię mogę wykonać niektórych ważnych danych. A co zrobić gdy ma się dośc dużo ważnych danych??? Podaje przykład dla zrobienia backupu danych 320 GB potrzeba około 80 płyt DVD. To miałoby sens gdy chcemy odtworzyć pózniej dane ale w sensie ekonomicznym i praktycznym??? A 80 płyt nagrać potrzeba 40 godzin ???(przy prędkości nagrywania bezpiecznej). Niestety normalna płyta DVD ma max. pojemność 4,38 GB to jest naprawde mało jak by się mogło wydawać…

Dodane 21.01.2010 (Cz) 16:13

INFORMACJA o PROGRAMIE:

IObit Smart Defrag to jedno z najlepszych darmowych narzędzi przeznaczonych do defragmentacji partycji systemowych..

A jeśli ja nie chcę defragmentować partychi systemowej(tą mam zdefragmentowaną już wczesniej) tylko inne oddzielne partycje na których są zwyczajowe dane…

djzon , IOBIT Smart Defrag słuzy do defragmentacji wszystkich partycji, nietylko systemowych :wink:

Niestety ten program nie zdefragmentował mi partycji do końca. Nawet przy kilku próbach pozostało nadal ponad 700 plików pofragmentowanych. Wolne miejsce na partycji to 18 GB.