Defragmentacja dysku SSD defragglerem?

Witam,

Ostatnio do programu Defraggler dodano opcje wykrywania dysków SSD.

Czy oznacza to iż można nim defragmentować dyski SSD ?

Wiele czytałem iż nie można tego robić bo dysk działa gorzej :expressionless: .

Czy moge go defragmentować, czy to coś da ??

Możesz, ale to nic nie da.

Defragmentacja ma na celu likwidacje skakania głowicy dysku HDD w różne miejsca, a w SSD nie ma tego problemu i tyle…

Dysków SSD się nie defragmentuje ponieważ fragmentacja plików na dysku tego typu nie ma wpływu na wydajność ze względu na stała prędkość odczytu każdej komórki pamięci. Defragmentowanie dysku SSD przyczynia się jedynie do przyspieszenia tempa jego zużycia ponieważ każda komórka pamięci ma określona żywotność cyki zapisu.

SSD nie defragmentuje sie ze wzgledu na TRIM i inne rozwiazania majace na celu rownomierny zapis wszystkich komorek na dysku… a ilosc zapisow pojedynczej komorki jest ograniczona

ps. przy SSD nie liczy sie czas dostepu do komorki, bo go prawie wcale nie ma 8)

ok dzięki :slight_smile:

Może ta funkcja działa po prostu tak, że jak program wykryje dysk SSD to go oznacza jako “nie poddawać defragmentacji”. To by miało sens.

wiem ale da się defragmentować


Mam pewien problem zaktualizowałem stery (Intel® 5 Series 4 Port SATA AHCI Controller) programem drivermax i pokazuje iż mój dysk jest dyskiem SSD a jest HDD.

Nic się nie stało ?

Witam wszystkich

Mam ten sam problem i w końcu nie wiem czy mogę defragmentować dysk czy nie - pojawia się hasło typu- “dysk może ulec uszkodzeniu” przy dyskach jest napisane

wykryto dysk ssd -akcja zaczęła się po ostatniej aktualizacji -pytanie czy można spokojnie defragmentować czy zmienić defragmentator na inny ?

Dysku SSD się nie defragmentuje.

Jest to bez sensu, ponieważ opóźnienie jakie powoduje fragmentacja plików praktycznie nie istnieje.

Przy HDD jest to czas przesunięcia głowicy nad sektor z danymi…

Mało tego!

Dodatkowo skraca to życie dysku SSD, więc jest to BARDZO NIE WSKAZANE

Tak ale ja mam dysk HDD a wykrywa mi ssd ? o co chodzi ? - hasło typu dysk nieznany gotowy SSD detected

Skoro to HDD to defragmentować możesz…

Jest to tylko i wyłącznie błędne wykrycie dysku HDD jako SSD. Ostrzeżenie dotyczy dysku SSD, a takiego jak piszesz nie masz…

Serdeczne dzięki za pomoc