Defragmentacja dysku-Windows 98

Witajcie

Zapewne, ten temat już był, a może i nie, bo nie mogę znaleźć jednoznacznego wyjaśnienia . .

Potrzebuję sformatować komputer na, którym jest system Windows 98.

Problem jest o tyle taki, że muszę to zrobić na kompie na informatyce, który nie ma dostępu do neta. :frowning:

A kiedy klikam prawym na dysk i wybieram Formatuj to wyświetla mi się informacja, że nie mogę tego zrobić, bo na tym dysku jest Windows. Co mam zrobić ? Od czego zacząć?

Za wszystkie istotne informację dziękuję. Proszę szybko o odp.

Pozdrawiam

Ale defragmentacja i formatuj to 2 różne pojęcia:

Defragmentacja

Formatowanie dysku

PS. Nie sformatujesz dysku na którym jest aktualnie używany system!!

Musisz to zrobić w poziomu systemu innego niż tej, który masz aktualnie na dysku (WIN 98). MOżesz sformatować dysk, np. za pomocą płyty z Linuksem LiveCD, z dowolnym Windowsem lub w WinPE.

Lub ze zwykłej bootowalnej płyty z Windowsem.

Prościej przez dyskietkę startową i wpisujesz słynną na cały świat komendę “format c:”

johny_b4

Wielkie dzięki za odpowiedź. Chyba skorzystam właśnie z tego sposobu, ale powiedz mi jeszcze jak tą dyskietkę utworzyć, bo w WIN XP to pamiętam, ale w 98 już nie. :frowning:

Otwórz menu Start > Ustawienia > Panel sterownia. Teraz kliknij na ikonę Dodaj/Usuń programy. Zobaczysz nowe okno, w którym kliknij na zakładkę Dysk startowy, a następnie przycisk Utwórz dysk.

Aha. I wtedy jak już utworzę tą dyskietkę to co dalej ?

Sorka, ale na 98 jestem kompletnie zielony.

Resetujesz kompa > odpalasz go z dyskietki i wpisujesz polecenie “format c:”

Aha … Ale pojawi mi się jakiś komunikat czy coś . ?

powinno sie pojawić:

  • jaki system plików

  • czy szybkie formatowanie

  • “czy napewno?”

Ok. Wielkie dzięki. Mam nadzieję, ze się powiedzie.

98 możesz sformatować bez używania dyskietki startowej, jak to zrobić: Wchodzisz w BIOSA i parametr first boot device/podobny ustawiasz na “CD-ROM”, drugi na “Hard Drive”. Jeśli nie zamierzasz używać dyskietki startowej pozostałe booty mogą mieć wartość “Disabled”. Zapisz zmiany, wyjdź z BIOSA i pojawi sie okno “Boot from CD-ROM” i “Boot from Hard Disc”, wybierasz “Boot from CD-ROM” klikasz enter, potem włączasz obsługę dużych dysków, wtedy system sie zrestartuje i ponownie wybierasz opcje " Boot from CD-ROM" no i dalej komputer już prowadzi za rękę (co chcesz zainstalować itd). Jak sie skończy instalacja Windows 98 i sie ponownie komp uruchomi tym razem musisz odpalić “Boot from Hard Disc”. Później już będzie tylko łatwiej :slight_smile:

http://dariuszpod.republika.pl/windows/ … alacja.htm

viewtopic.php?t=26436&start=30

viewtopic.php?p=231694#231694