Defragmentacja partycji systemowej

Witam, szukam sposobu jak kompletnie zdefragmentować partycje systemową. Użyłem programu defraggler i z 35% fragmentacji wyszło 19%. Co robić?

Ja defragmentuję poprzez pakiet TuneUp Utilities 2012 i schodzi prawie do zera (w moim przypadku Defraggler też schodził prawie do zera).

Czekaj. Uruchomiłeś defraggler. Dałeś na znalizuj dysk C. Pokazało Ci Zajęte miejsce 19% i fragmentacja 35%? Wykonałeś Akcja - Defragmentuj dysk. Kompletnie, to się nie da, bo dysk niektorych sektorow nie pozwoli przesunąć.

Końcowy wynik powinien pokazać zajęte miejsce ile procent, i ile procent fragmentacji. Dysk został już pofragmentowany na części i zostały pozajmowane sektory rozruchu i inne, czyli windowsa i zainstalowanego oprogramowania. Idealnie byłoby tyle fragmentacji, ile zajętego miejsca. Powiedzmy różnica 2% bylaby wspaniała.

Rozumiem, że przed defragmentacją przejechałeś dysk Odkurzaczem i chociaż ccleanerem. Dziwne by było, gdybyś też defragmentował śmieci i złogi w systemie. Nie pokazaleś screena z panelu defragglera. Pokazałoby właśnie, ile plików pozostało, ile się zdefragmentowało, ile jest zajętego dysku, a ile fragmentacji.

Najpewniej nie defragmentuje pliku swap oraz plików kopii które są nie do ruszenia… sugeruję wykasować punkty przywracania, chyba że kożystasz z nich i zdefragmentować :slight_smile:

Plik swap przenieś na chwilę na inną partycję, zdefragmentuj c, a po powrocie ustaw stałą wielkość pliku (tak ze 2 GB, max ilość ram) - zostanie 1 niepofragmentowany plik.

Nie. Z defragmentacji 35% po użyciu programu defraggler degragmentacja wynosi 19%.

 

Tu nie chodzi o przesuwanie sektorów bo wiadomo że takie coś nie następuje nawet podczas remapowania. Tylko wtedy dany sektor jak nastepuje remap jest zamieniony w użyciu z puli zapasowej. A praktycznie dany sektor fizycznie zostaje tam gdzie był.

Lepsze defragmentatory potrafią jak uruchomi się funkcję i dany defragmentator ma coś w stylu optymalizacji. Czyli np. dane systemowe są przenoszone na początek partycji albo inne optymalizacyjne. Defraggler nie ma tych funkcji jedynie co oprócz zwykłek degragmentacji to deframentacja wolnega miejsca w zaawansowanych w akcji. Oraz defragmentacja BOOT TIME co zalecam te dwie akcje uruchomić autorowi. Jak nie pomoże to może uzyć innego programu choćby auslogics i uruchomić optymalizacje w funkcjach. Albo Iobit smart defrag tylko uważać podczas instalacji bo zainstaluje śmiecie. Ma w funkcjach optymalizacje i boot time. Jak dalej problem to dobrze by było sprawdzić stan dysku.

Polecam jeszcze wykonać defragmentację plików startowych w systemach Windows, z konsoli wklepujemy polecenie

defrag c: -b