Defragmentacja plików (Vista)

Witam!

Otóż wczoraj postanowiłem zdefragmentować dysk twardy w laptopie (Acer), gdzie mam zainstalowaną Vistę.

Wszystko ładnie i pięknie, tylko jak skończył się ten proces zauważyłem, że zniknęło mi około 7 GB wolnego miejsca na twardzielu!

Gdy defragmentowałem dysk na XP miejsce było nienaruszone. Czy mogę w jakiś sposób zdobyć utracone miejsce?

Aha - zawsze po defragmentacji, w okienku tego procesu jest napisane, że są pliki do zdefragmentowania (pomimo, że przed chwilą to zrobiłem). Czyżby jakieś pliki nie chciały się zdefragmentować?

Proszę o pomoc. Dziękuję z góry!

Może masz za dużo zajętego miejsca na dysku, bo jeśli dysk jest mocno “zawalony” danymi to defragmentacja przebiega nieprawidłowo!

Niektóre pliki aktualnie używane przez system faktycznie mogą się nie zdefragmentować. W Viście mi też szybko miejsce ubywa.Skasuj wszystkie puntky przywracania.

PS: Masz na dym dysku chociaż 15% wolnego miejca?

Najlepiej zdefragmentuj programem Auslogics Disk Defrag.

Właśnie, że około 70% przestrzeni dyskowej jest wolne…

Patrz wyżej.

Robiłem to niejednokrotnie.

Ja zauważam, że co kilka dni ubywa ot tak sobie 100 MB. Nie wiem czemu…

Chciałbym przede wszystkim, aby te utracone GB wróciły. :expressionless:

Winę ponosi przywracanie systemu. Zmniejsz ilość miejsca na dysku jakie PS rezerwuje sobie.

Aby sprawdzić jaki duży skrawek dysku przydzielono dla PS wpisz:

Start -> Uruchom -> cmd

vssadmin list shadowstorage

Zmiana domyślnych ustawień możliwa jest dzięki:

vssadmin resize shadowstorage /on=C: /for=C: /Maxsize=2GB

gdzie /Maxsize=2GB określa ilość miejsca jaka będzie przeznaczona pod PS (VSS), w tym wypadku ustawiona na 2 GB.