Deklaracja maturalna związana z wyborem języka programowania

Myślę nad zdawaniem informatyki, przynajmniej narazie bo jest to deklaracja wstępna. I w tej deklaracji mam wpisać język programowania, na necie wyszukałem listę tych dostępnych programów.

Turbo Pascal 5.5 lub nowszy

  • Free Pascal (FPC 2.0) lub nowszy

  • MS Visual Studio. NET C++

  • Borland C++ Builder 6

Personal

  • Dev C++ 4.9.9.2 lub nowszy

  • Delphi 7 Personal

  • MS Visual Studio NET VB

FreePascal (FPC 2.0) lub nowszy

  • GCC 4.1.1 C/C++ lub nowszy

I tu moje pytanie, których z tych programów jest najprostszy do nauczenia się ? Przyznam że nie miałem do czynienia żadnym z nich, ale do nauczenia się któregoś z nich jeszcze mam trochę czasu.

A po co wkleiłeś niektóre środowiska po dwa razy? :wink:

Odradzam: Turbo Pascala

Polecam: MS VS.NET C++ (choć C# to byłby lepszy wybór) albo Free Pascala

Pozostałe rzeczy tylko dla kasiastych lub wytrwałych. Dlaczego? Już tłumaczę. :slight_smile: TP jest martwy i pisanie w nim nie ma sensu. Oba polecane środowiska są wygodne i (co ważne) darmowe. Z pozostałych mamy Dev C++, które nie jest złe, ale MSVS nie dorasta do pięt (szczególnie jeśli chodzi o debugowanie). GCC to tylko kompilator. Niby fajnie, ale jakieś środowisko będziesz sobie musiał wybrać, żeby Ci się wygodnie pisało. Kupę czasu zmarnujesz na szukanie tego, któe Ci odpowiada (szczególnie jeśli zapytasz na jakimś forum jakie wybrać :-P). Delphi i Borland C++ Builder są wygodne, ale nie są w wymienionych wersjach darmowe (jeśli się mylę - niech mnie ktoś poprawi).

Powinieneś chyba najpierw spróbować różnych i samemu ocenić. To jest bardzo indywidualna sprawa.

Ja bym wybrał Deva albo GCC. Ale ile ludzi, tyle zdań.

A w Twoim wieku powinieneś być już choć trochę odpowiedzialny i nie prosić na forum internetowym o to, żeby ludzie podjęli za Ciebie decyzję dotyczącą Twojej przyszłości.

Nie rozumiem, jak możesz zdawać maturę z informatyki i mylić języki programowania z kompilatorami. :o Ale mi to tylko dobrze wróży. Konkurencja ze strony młodszych się zmniejsza :slight_smile:

Z pytania wynika, że autor nie ma doświadczenia w programowaniu. Wypróbowywanie przy niskiej wiedzy mija się z celem.

Jakiś argument?

Co za bzdurna teoria! To grafik nie powinien pytać innych o opinie o aplikacjach, których nie używał? Daj spokój.

Jakiś argument?

Znam (w miarę) C. Więc Pascale, Delphi i Basic odpada.

Dlatego najpierw trzeba zdobyć wiedzę.

Powinien, jak najbardziej.

Moim zdaniem mija się z celem zdawanie matury z informatyki, jeśli na 8 miesięcy przed nią nie ma się pojęcia o programowaniu.

To nie tłumaczy dlaczego nie znacznie efektywniejszy kompilator MS i środowisko VS, które Dev C++ zjada na śniadanie. :slight_smile:

A jeszcze wcześniej pytać innych o kierunek. Weź pod uwagę to, że nikt nie jest alfą i omegą, każdy czegoś nie wie a zadawanie pytań nie jest błędne. Przypomnieć Ci jak pisałeś teorie, że Silverlight nie będzie współpracował z PHP? :wink: Czemu nie zdobyłeś wiedzy przed udzielaniem się w temaci “Silverlight krok po kroku…”?

Nie zrozum mnie źle - nie atakuję Ciebie. Nie podoba mi się jedynie podejście gdzie przy prostym pytaniu “wskażcie mi kierunek” obśmiewasz autora, bo sam powinien wybrać sobie drogę.

Ostatni raz jak sprawdzałem, matura z informatyki miała bardzo niewiele z programowaniem wspólnego.

Owszem, nie tłumaczy. Ja napisałem, co bym wybrał. Dev ma np. prostszy interfejs - to też ma jakieś znaczenie. Przynajmniej dla mnie miałoby, gdybym był zupełnie zielony.

Nie wygłaszałem teorii, tylko dopytywałem o to. Drobna różnica :slight_smile:

Nie potępiam zadawania pytań, przecież na nie odpowiedziałem, zgodnie ze swoją wiedzą i poglądami. Skomentowałem tylko, że uważam, że nieco za późno na tego typu przemyślenia, bo już trzeba składać deklarację, a wsi nie ma pojęcia ani o programowaniu, ani o środowiskach/kompilatorach, a moim zdaniem jedno i drugie trzeba wybrać samemu spośród dostępnych, zgodnie z własnymi preferencjami, ale także z sensem.

A zdawanie się na rady innych jest niezbyt mądre w tym momencie. Już my dwaj polecamy inne rzeczy, rano ktoś napisze mu, żeby wybrał Pascala, bo to “najłatwiejszy język”. Nic mu to nie da, nadal będzie zagubiony.

Nie wiem, jakie są wymagania, ale programowanie wbrew pozorom takie banalne nie jest, zwłaszcza na początku. Wsi będzie musiał coś umieć, a na razie nie wie jeszcze za co się chwytać. To tak, jakby teraz uczył sie alfabetu na egzamin z j. polskiego.

No, chyba, że edukacja w tym kraju sięgnęła większego dna niż myślę, wtedy nie będzie miał żadnego problemu.

Wiem o tym :slight_smile:

Ja wybrałem sam i nikogo nie pytałem - może dlatego mam takie podejście :slight_smile:

I nie obśmiewam autora, tylko to, że trochę za późno się za to bierze. (a języki od kompilatorów można odróżniać nie będąc programistą - ja nie jestem kierowcą i odróżniam paliwo od samochodu :))

Tego to ja nie wiem, ale chyba coś ma, skoro pojawiają się takie problemy.

Także w sumie z góry masz wybrane no chyba, że szkoła ma wszystko w co wątpię :wink:

Mniej nie znaczy łatwiej. :wink:

Z relacji naocznych świadków wynika, że pytania to np. “co to jest bajt” albo “jak działa karta do automatu telefonicznego”. :shock:

Powiem Ci tak. Ja w tym roku zdawałem maturę z informatyki i był do napisania program znajdujący liczby super pierwsze w danych przedziałach i myśle że niestety do matury nie zdążysz nauczyć się programować na takim poziomie aby napisac taki program. Głównie skup się na bazach danych i na zaawansowanych kwerendach.

Osobiście używałem DEV C++ i windows XP Pro z pakietem Office

Liczba „super pierwsza”, to taka liczba naturalna, która spełnia następujące warunki:

• jest liczbą pierwszą

• suma cyfr tej liczby jest również liczbą pierwszą.

Liczba „super B pierwsza”, oprócz wymienionych dwóch warunków, spełnia warunek trzeci:

• suma cyfr w jej zapisie binarnym jest także liczbą pierwszą

ja polecam zapoznać się szczegółowo z informatorem maturalnym z informatyki

http://www.cke.edu.pl/images/stories/In … matyka.pdf

Zwracam honor. Ale było od razu dać linka :slight_smile:

TPO: czemu na Linuxa jest OpenOffice, a na Windę jakiś MS Office? Idiotyzm.

Gdybym zaczynał swoją przygodę z programowaniem od odpalenia Visual Studio, to raczej bym się przestraszył i szybko wyłączył :wink:

Te dwie wypowiedzi się “nieco” kłócą :slight_smile:

Ale widzę, że trzeba by w to nieco wysiłku włożyć i jest tam całkiem sporo programowania oraz algorytmiki.

Dlatego napisałem: ostatni raz kiedy sprawdzałem. Było to gdzieś w okolicach wprowadzenia gimnazjów. Dobrzze wiedzieć, że coś się ruszyło. :slight_smile:

Na stronie CKE piszą:

Czyli jeśli mi się spodoba to mogę wybrać C# mimo że go nie ma na liście?

Mnie to jakoś nie cieszy… wprowadzenie gimnazjów to największa porażka w historii polskiej edukacji. Już lepiej jakby w ogóle szkoły zlikwidowali i znieśli obowiązek.

Nie.

Przecież, jak sam zauważyłeś nie ma go na liście.

Może ja uczyłem się w innych czasach, ale rok na nauczenie programowania na takim poziomie to w zupełności wystarczy. Nie wiem skąd taki pesymizm ?? Program do napisania specjalnie wymagający nie jest (w najprostszej wersji to dwie pętle for i dzielenie przez 2). Mimo wszystko wolę wierzyć że obecni lub przyszli maturzyści są ludźmi zdolnymi.

Co do kompilatora to VS C++ w wersji Express Edition jest darmowe i wystarczające do nauki. Polecam VS szczególnie z powodu dobrego debuggera. W początkowej fazie nauki narzędzie bardzo pomocne.

W ogóle bardzo pomocne :wink: Nie tylko w początkowej fazie nauki.