Dekompilacja BIOSu - udało się to komuś?

Znacie jakieś przypadki w których komuś udało się zdekompilować plik wsadowy do postaci czystego kodu?
Sądzę że bios pisany jest w C i tylko C więc nie powinno być problemu.

Czy jest na rynku jakiekolwiek oprogramowanie emulujące płytę główną?
Ci którzy BIOSY piszą na czymś muszą to testować. Nie sądzę by testowali na żywym sprzęcie.
Wyciekły już do neta jakieś softy, gdzie tego szukać?

Bezproblemowo dałam radę. Okej, robiłam to pfff… a z 10 lat temu, ale nie sądzę żeby były jakieś większe różnice. Tak, głównie używane jest C oraz trochę asm przy modułach.
Emulator? Heh… Dobrze by było :wink: Ja wszystkie testy robiłam na żywca na mobo. Oczywiście w razie czego, na podorędziu miałam działającą zapasową kostkę do niej.
Sprzętowy flaszer to podstawa, albo sposób na flaszowanie tzw. na gorąco. Bo większość apek flaszujących burzy się przy customowych plikach cmos.
Software najlepiej wziąć od ludzi którzy zajmują się modowaniem biosów. Ja moje miałam na przykład od OcePo. Zagadałam z nim i dostałam :wink:
Warto przyjrzeć się też projektowi “open bios”. Dużo się można dowiedzieć z tej lektury.

Do mojego HP 6455b nie znajdziesz modowanych biosów bo tym szmelcem nikt się nie zajmuje.

A jaki tam bios siedzi? Tzn. jakiego producenta?
Edit:
Okej już mam… uuuu… tam bez SPI (sprzętowy programator) i klipsa testowego to nie ma nawet co podchodzić. I tylko dump’y do wersji F20 można było w jakimś stopniu modować.
I do tego dochodzi spore rozebranie lapka, żeby się do kostki dostać.

Dokładnie.

W wersji F60 nie działa kamerka internetowa. Prócz tego zrobili coś dzięki czemu logo HP stoi sobie 5sek w czasie bootowania. Wcześniej znikało od razu i startował Windows.
Doprosić się HP o poprawkę = spadać.
Jechać do kogoś kto to wylutuje i na programator zapakuje = mija się z celem.

Noo… czytałam sobie właśnie, że ostro namieszali. Kurka nawet o whitelist zwykłych sieciówek ludzie proszą po forach. Szok! Po cholerę oni to poblokowali? Dla mnie bezsens kompletny.
Z logiem to z tego co czytałam, trzeba zejść niżej z wersją i wtedy da się toto wykopać (wyłączyć)… czy inaczej zablokować żeby się nie pokazywało. Ale żeby zjechać niżej trzeba go kompletnie unlocknąć (sorry za słowo) i to też nie gwarantuje, że się da zrobić downgrade.
Wylutowywać nie trzeba. Są nakładki na kość do programatorów, także to, to pół biedy. Ale kosztują swoje. Sam klips z tego co ktoś pisał, to koszt około 40$, a post sprzed kilku lat. To powiedzmy dobry programator z jakimś porządnym softem i kompletem kabelków będzie w okolicach 200-250$… heh… mało opłacalna zabawa, jeśli to ma być tylko na jeden raz.
Znalazłam obrazek, jak wygląda ta kość… mało miejsca dookoła… Plastiki na bank by trzeba wymontować inaczej nie podejdzie z zaczepem do nóżek.

Co do sprzętu HP (starszego) to nawet firmware drukarki nie warto uaktualniać :slight_smile:

1 polubienie

Od lat tłumaczę, NIE musisz, NIE dotykaj aktualizacji biosu (firmware) w każdym sprzęcie.

Działa dobrze - nie ruszam firmware.
Tam akurat był możliwy downgrade to zaryzykowałem :wink:

O… u Tośka znalazłam to:
https://tosiek.pl/ch341-eeprom-and-spi-flash-programmer/
Z resztą, ogarnięty jest w temacie i warto z nim pogadać, może coś Ci podpowie? :wink:

Święta racja z tymi aktualizacjami. Jak już gdzieś kiedyś na forum wspomniałem tak nadal podtrzymuję - nauczka jest i długoooo nie zapomnę. Na wersji chyba F20 lapek hulał dość fajnie. Włączałem POWER, na ułamek sekundy logo HP i od razu bootowanie. Gdzieś na forach wyczytałem że po aktualizacji do F60 niby komuś widział pamięci DDR3 12800. A gdzie tam. Jak widział tylko 10600 tak widzi dalej ale jak nie spróbujesz to się nie dowiesz. W pracy na dwóch innych 6455b też aktualizowałem i ten sam numer. Prócz w/w zniknęła kamerka. We wszystkich trzech sztukach a HP ma to gdzieś.
Numer jest taki że gdy otworzę laptopa i odepnę mu z płyty np. czytnik kart to kamerka się pojawia i działa.
Nic innego odpiąć się nie da z szyny USB.

No bo popierniczyli w blackliście vendor-id. Sam zerknij w jakieś zrzuty bosu i poszukaj.
Swoją drogą to też dziwne, bo nie powinny działać oba. No ale to w końcu HaPe :wink:

Gdzieś tam kiedyś na DP ktoś namazał: aaaaa fffpisduuu… i miał rację :slight_smile:

ffpisdoo :wink: Psze Pana, we ffpisdoo :smiley: się pisze.

Wyczytałam, że cyrki z kamerką po tym upie biosu, podobno naprawia instalka sterów z hp probook 4530s na win 10.

To 4530s miał kamerkę 2.0MPX ?

Nie wiem, nie sprawdzałam nawet. Gość napisał, że tak naprawił sobie niedziałanie kamerki po upie biosu. I to było wszystko, co przeczytałam. Próbuj, może się uda? Jak nie to wywalisz te stery i tyle.