Delegacja domeny na własne serwery DNS

Witajcie,

Od miesiąca wraz z pewnym polskim usługodawcą, próbujemy dokonać delegacji domeny na moje serwery DNS.

Serwery są skonfigurowane, firewall systemu wraz z przekierowaniem portów na routerze również jak również strefa dla delegowanej domeny.

Serwer DNS to bind9. Próbowałem również dokonać delegacji na serwer DNS od MS, niemniej sytuacja wygląda dokładnie tak samo.

Być może ktoś z Was dokonywał tego rodzaju delegacji? Jeśli tak czekam z niecierpliwością na wskazówki.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

Podaj adresy ip swoich serwerów dns jak i nazwę domeny, no chyba że to jakaś zagadka i mamy zgadywać.

Cześć@Fizyda, dzięki za odpowiedź.

 

Adresy ip serwerów to

ns1.mburg.it (89.246.134.52)

ns2.mburg.it (85.183.24.169)

A domena to mburg.it

Na tą chwilę domena ma ustawione NS na:

ns10.az.pl

ns11.az.pl

ns12.az.pl

na tych serwerach nie jest uruchomiona strefa dla Twojej domeny, stąd te problemy. Po DNSach domyślam się że domena wykupiona w az.pl, musisz wejść do ich panelu i zmienić ustawienia serwerów DNS dla domeny, usuń ich i dodaj swoje wraz z adresami ip. Po tym zabiegu powinien automatycznie zostać utworzony glue record dla Twojej domeny, w tedy będzie wszystko działało.

Nie edytuj żadnej strefy dns (bo to jest konfiguracja na serwerach dns rejestratora) tylko edycji serwerów dns, nie wiem jak wygląda panel az bo ja domeny trzymam na ovh, jeśli chcesz podeślij screeny zobaczymy coś wymyślimy ;). Gdyby było tak że to rejestrator coś cuduje i dziwne rzeczy wymyśla, możesz zmienić rejestratora, wystarczy przenieść domeny do innej firmy. Jak się przenosi domeny musisz doczytać sam ponieważ dla różnych końcówek procedura się trochę różni, pamiętaj że taka operacja kosztuje parę złoty, ale chyba nawet jest to opłata wraz z odnowieniem na kolejny rok.

Rozwiązałeś tą zagadkę, owszem, domena znajduje się obecnie u AZ.

Zmiany serwerów DNS dokonałem dokładnie tak jak napisałeś, sam panel AZ jak i delegacji domeny nie jest mi obcy/a :wink:

Mam nie edytować/konfigurować żadnej strefy?

Ale zaraz, przecież chcę wydelegować domenę na moje serwery w firmie, tak więc muszę stworzyć odpowiednią strefę.

Właśnie kilka chwil temu odkryłem że gdy odpowiada serwer ns1.mburg.it to nie odpowiada ns2.mburg.it i odwrotnie (zapytania z zewnątrz).

Być może problem leży w load balancer.

Dam znać co i jak gdy tylko sprawdzę.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

Pisałeś/dzwoniłeś do az, że nie zaktualizowały Ci się dnsy dla Twojej domeny?

 

Gdzie i jak masz skonfigurowanego LB? Ogólnie wygląda to tak jakbyś miał strefę na nsach az. Na pewno edytowałeś DNS dla domeny, a nie przypadkiem edytowałeś strefę na serwerach az i tam dodałeś sobie rekord NS?

 

EDIT:

Dokładnie nie edytowałeś DNS’ów tylko strefę na dnsie az.pl, dodałeś tam sobie rekord a na subdomeny ns1 i ns2, ale o nie są serwerami NS dla tej domeny. Daj screen z panelu gdzie to zmieniasz.

Musisz zrobić to tak: https://pomoc.az.pl/kategorie/jak-wydelegowac-domene-na-zewnetrzne-dns/

 

PS. Strefę tworzysz na swoich serwerach dns, z tego co rano sprawdzałem jest ok. W az nie edytujesz strefy tylko serwery dns. Dodanie Twoich serwerów do strefy na az nic nie zmienia.

Z az wymienimy się mailami od ponad miesiąca, w między czasie rozmawiałem z nimi wiele razy. Ale jak widać, bez skutku.

No może nie do końca, w mailu z wczoraj dostałem informację że serwer ns2 nie odpowiada…

Owszem strefa na serwerach az została edytowana ale przez jednego z pracowników az.

Z racji że w firmie mam dwa łącza internetowe, LB mam w siedzibie firmy na Cisco RV042. Nie jest jakoś wymyślnie skonfigurowany, rozkłada ruch sieciowy po równo na dostępne łącza.

DNS edytowałem nie jeden raz, za każdym razem otrzymywałem maila z potwierdzeniem przyjęcia zlecenia do realizacji.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

Musisz edytować DNSy przez maila? Nie możesz tego zrobić sam przez panel?

LB z opisu wynika że jest ale dra ruchu wychodzącego, dla przychodzącego nie powinny mieć znaczenia. Poza tym, nie ma znaczenia czy serwery dns będą odpowiadały czy nie, zmieniasz i koniec, nawet jeśli jeden nie odpowiada to co z tego, po coś są dwa, prawda?

Na początku sam zmieniałem DNSy, mimo to operacja kończyła się niepowodzeniem. Postanowiłem więc nawiązać kontakt z AZ bezpośrednio, niemniej jestem w tym samym miejscu od ponad miesiąca

Co do serwerów masz rację, lecz przy delegacji muszą odpowiadać obydwa, to Ci dzieje się po zakończeniu procesu delegacji to inny temat.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

 

Domyślałem się że tak może być, ale nie byłem pewny, dzięki za informacje ;).

 

A jaki miałeś błąd? Może az nie robi z automatu glue recordów i najpierw musisz dodać glue record i dopiero potem zmienić dnsy. Powiem Ci że kończą mi się już pomysły, ostatnio przenosiłem swoje domeny na swój dns i wszystko zakończyło się w niecałe 24h.