Dell 5520, wyłączanie przy starcie / nowy SSD

Witam , 

od 2 dni mam problem z moim laptopem, postaram się opisać wszystko najjaśniej jak potrafię -  może ktoś doradzi mi co się schrzaniło.

29.02 zamontowałem w zatoce napędu optycznego dysk HDD którego używałem dotychczas, natomiast na miejsce HDD wskoczył Crucial 120GB BX100. Instalacja systemu wszystko az miło, programy itp- komputer prawie do użytku- wchodze w gpedit.msi wyłączam SkyDrive, WindowsDefender i ustawiam żeby z automatu mi Win10 nie zassało. Reset dla pewności i tu problem __>

start systemu, okno logowania, czasem udało się wpisać hasło czasem nie , generalnie 8-10 sekund i laptop zzdycha. Uprzednio rozkręcając wentylator na maxa.

no nic, mówię skopałem, może coś dodatkowo ustawiłem, szybki reinstal i tak praca szła normalnie, i szło pograć i popracować. Dziś rano powtórka z rozrywki, start i off, start i off, ekran logowania - wentylator na maksa i laptop dead. Przywracanie ustawiłem - system go nie widział. więc kombinuję dalej. 5-6 startów z nagłym wyłączeniem, dałem mu ze 2 minuty na przetrawienie, odpalam, okno logowania - dalej daję mu pomyśleć , normalnie już by się wyłączył. minuta - żyje, odpalam , działa bez zarzutu żadnych errorów , czegokolwiek co wskazywać mogłoby na awarię. Co to może być :stuck_out_tongue: ?

jedyna modyfikacja w lapka od nowości (2012) to 

reinstale systemu, montaż ssd - 2 dni temu i wymiana pasty chłodzącej - 6 miesięcy temu , reszta od nowości

 

 

sytuacja widać powtarza się po wyłączeniu komputera, musze uruchomić - zdycha i odczekać chwilę by znów uruchomić

czym to może być spowodowane, wydaje się że przy restarcie nie występuje 

Wyjmowałeś procesor z gniazda ? Pierwsze co trzeba sprawdzić to czy nie wygięły się PINy.

pasta tylko pod wentylatorem, plyta głowna nie ruszana

problem pojawil się też 2 dni temu dopiero więc podejrzewam raczej że związek może mieć z SSD nowym który także pojawił się 2 dni temu, strzelałbym w zasilanie ale nie wiem dlaczego, zasilacz oryginalny 90W, bateria przechodzona ale z 1,5h trzyma jeszcze

Może SSD trafiony ? Uruchom jakąś wersję Live Linuxa i sprawdź zachowanie…

trafiony w sensie ? wrzucalem na pendrive - bez problemu ,  Intel Rapid Storage program też raczej tu nie grzebie - podejrzewałem go przez chwile

Problem dell 5520

Witaj, popraw proszę tytuł tematu tak aby wstępnie informował o problemie, użyj przycisku EDYTUJ , który znajdziesz w lewym dolnym rogu swojego posta otwierającego wątek. Dziękuję za uwagę.

zrób error scan programem HDTune i wklej screena z wynikiem.

to raczej nie to , wczoraj podczas normalnego działania powtórzyło się, wyłaczyłem grę na steam - wiatrak na full i off 

sam wiatrak raczej tego nie powoduje bo czasem się załącza i problemu nie ma, jednak zawsze ten mocny jego obrot wystepuje

 

 

prawdopodobnie temperatura, odpal bios i zobacz czy masz tam podane temp. jak tak to podaj jakie są

Odłącz wszystkie dyski i napędy a następnie wejdź w bios i zobacz czy tez się wył po 10s ?

i odłącz wszystkie urządzenia na USB oraz wyjmij baterie

a i czy linuxie live też się tak dzieje ?

temperatura ? uruchamianego kompa po calej nocy ? przeciez tam jest pokojowa

nie zawsze wyrzuca przy starcie , wczoraj np 2 razy, dzis narazie bezproblemowo

na usb chodzi tylko mysz , odlaczylem na poczatku zeby tez sprawdzic 

bios pokazuje 50-60 stopni po 2-4 h uzzytkowania , co tez raczej nie jest problemowe

 

sprawdź pamięć RAM - program MEMTEST

jak juz odpalisz windowsa puść jeszcze 

http://www.passmark.com/products/bit.htm

tylko w opcjach zaznacz procesor, ram, dysk, grafika

a i pokaż log z bluescreenview

Temperatura w kilka sekund może wynieść nawet ponad 100 stopni jeśli chłodzenie jest źle zamontowane.

rozumiem, jednak było dobrze zamontowane przez 4 lata :stuck_out_tongue: po wymianie pasty kolejne pol przynajmiej i nagle się skopało :stuck_out_tongue: ?

co do temperatury :slight_smile: mogę monitorować w trakcie pracy ale jak sprawdzic czy  narasta podczas startu po calej nocy ? 

bios ? 

 

test.png

jak po 2-4 h w biosie jest 50-60 stopni to temperatura jest ok.

spr pamięć i reszte

komp chodzi od 3h 

świrujący wiatrak przy starcie gdy zdycha może sugerować mi że skacze powyżej dopuszczalnej i go wyłącza

nie wydawało mi się żeby w 5s mogła temp do takiej wartosci narosnąć ale czy mogę to zweryfikowac jakosc ? logi od temp gdzies znajde, najlepiej systemowe na przestrzeni czasu

temp.png

deinstal Intel Rapid Start załatwił sprawę chyba , od 2 dni spokój, widocznie nie współpracuje to najlepiej z 2 dyskami

Jeszcze jedno - jak instalowałeś system to dysk HDD był podpięty? Trzeba pamiętać żeby podczas instalacji był tylko dysk na którym będzie system.

Oby dwa były użytkowane , dlaczego to musiałbym wyjąć ? Problem zazegnany. Spowodowany intel rapid start narazić reszta jest ok 

Podczas instalacji systemu powinien być podpięty tylko jeden dysk, po zainstalowaniu Windowsa podłączasz następne. Przy instalacji systemu na SSD najlepiej jest odpiąć dysk HDD by przypadkiem Windows nie zainstalował się po części w HDD, nie jest to reguła, ale może się przytrafić.