Dell 5577 Gaming - Pytanie o temperatury procesora

(janek001) #1

Od 3 miesięcy posiadam laptopa Dell Inspirion 5577 Gaming. Ostatnio zauważyłem, że temperatury procesora podczas zwykłych czynności (tj. przeglądanie internetu, praca w MS Office itp.) oscylują w granicach 55-70 stopni Celsjusza. Wentylator włącza się tylko na chwilę po przekroczeniu 70 stopni. Jestem tym trochę zaniepokojony, ponieważ mój poprzedni laptop HP z procesorem Intel Core i3 przy takich zadaniach osiągał temperatury 45-50 stopni i już powyżej 50 można było usłyszeć wentylator, który skutecznie schładzał procesor.
Czy takie temperatury mogą być normalne dla tego modelu?
Poniżej podaję specyfikację oraz screen z programu HWMonitor:
Procesor: Intel Core i7-7700HQ
RAM: 12 GB
Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1050
Dysk: 128 GB SSD + 1 TB HDD
System: Windows 10 Home

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

(FXJ) #2

Wiec szukaj w oprogramowaniu od Dell-a opcji sterowania wentylatorami.

(krzysztoft1) #3

Temperatury wydają się ok. Programem AIDA64 możesz przetestować komputer pod obciążeniem. Jeśli będzie throtting (po 10 min testowania), to zgłoś to do Della, wymienią chłodzenie na gw.

Pozdrawiam

(janek001) #4

Dziękuję za sugestie. Poniżej wklejam wynik testu z programu AIDA64:

Czy takie wyniki są podstawą do uznania chłodzenia
za wadliwe? Nie jestem specjalistą w tym temacie…

Pozdrawiam

(krzysztoft1) #5

Źle zaznaczyłeś pola wyboru.
Powinieneś zaznaczyć stress GPU, stress CPU, Stress FPU, Stress cache".
Odznacz pole stress system memory.

W dellu możesz śmiało powiedzieć że masz throtting podczas pełnego obciążenia i prosisz o naprawę Wcześniej musisz podać dellowi temperatury jakie masz.
Powinni uznać, ja tak robiłem i zawsze miałem wymienione chłodzenie w Dell Latitude.

Pozdrawiam

(janek001) #6

Zrobiłem test ponownie, tak jak napisałeś. Tym razem wykres wygląda już inaczej. Podczas testu throttling max. 2%, tuż po zakończeniu testu 6%.

Czy takie wyniki mieszczą się w granicach normy? Przy okazji zapytam, czy Dell ma jakiś autorski program do zarządzania pracą wentylatorów?

Pozdrawiam

(krzysztoft1) #7

BIOS steruje wentylatorami, a nie program.
Skoro występuje throttling, to niestety komputer się przegrzewa, a procesor obniża taktowanie zegara aby się nie spalić.

Możliwe jest to że komputer będzie się przegrzewał i nie będzie można nic zrobić.
Musisz z tym się pogodzić. A na gwarancję spróbuj oddać. Może Ci pomogą.

Spróbuj uaktualnić BIOS do najnowszej wersji, może to być wymagane dla pomocy technicznej. Może to również poprawić wydajność, lub ją pogorszyć. O tym zadecyduje dell czy jest sens uaktualniać.

Pozdrawiam