Dell 7730 vs Dell 7740

Hej!

Ostatecznie postanowiłem, że kupię stację roboczą.

Mam dylemat pomiędzy tymi dwoma modelami 7730 i 7740.

Specyfikacja 7730 to: Xeon e2176m i Quadro p4200

specyfikacja 7740 to: I7-9850H i Quadro RTX 3000

(dysku i ramu nie podaje, bo mam swoje)

Na papierze 7740 wypada minimalnie lepiej, ale praktycznie bez większej różnicy. Wdaje się, że to bliźniacze modele, bo wyglądają identycznie.

Zależy mi na dobrym ekranie. Oba mają 1920x1080

Della 7730 miałem okazje testować i uważam, że ekran był zaskakująco bardzo dobry. Ostre kolory, głęboka czerń, wystarczająco jasny, dobre kąty widzenia.

Producent pisze tak: 17.3” UltraSharp FHD IPS 1920x1080 Anti-Glare, non-touch, FHD/IR camera/mic options, 72% color gamut, w/ Premium Panel Guarantee

Della 7740 nie miałem, niestety nie ma go na notebookchecku więc nie mogę się dowiedzieć jaką ma czerń, kąty i jasność. Od producenta wiem tylko, że ma lepsze kolory

oto co pisze: 17.3”, FHD, 1920 x 1080, Anti-Glare IPS, Non-touch 100% sRGB color gamut sRGB

Także mam tylko informacje odnośnie pokrycia kolorów i też nie jestem pewny czy dobrze na to patrzę, bo w 7740 pokazuje 100% sRGB, a w 7730 72% ale nie wiadomo czym sprawdzane, bo na notebookchecku znalazłem, że sRGB wynosi 93%.

Więc różnica 7% wydaje się znikoma, jednak pozostaje kwestia czerni, kątów i jasności. A może to te same ekrany? :)

Czy ktoś miał może te modele i może mi pomóc?

Jak na starszego laptopa matryce w miarę ok. ale o wiele lepsza jest wersja z matrycą 4k, przede wszystkim o 1/3 jaśniejsza. Oczywiście, nie ma to podjazdu nawet do OLED.

Xeon lepiej sprawdza się w specjalizowanych zastosowaniach, czyli sofcie do obliczeń, sieci itp. i7 w popularnych programach. Swoją drogą byle ryzen 5600h jest ponad 50% szybszy od tego i7, i trzeba pamiętać, że grafiki w kilkuletnich laptopach lubią padać.

Cześć! Posiadam oba modele laptopów Dell Precision 7730 i 7740. Matryce są w zasadzie te same (AU Optronics ). Różnią się tylko oprogramowaniem fabrycznym HAN01 (7730) i HAN01,3 (7740).

1 polubienie

Wasabi.Z tą awaryjnością grafik w tych lapkach przesadzasz. Karty RTX 3000 czy P4200 są mało awaryjne (oczywiście jeśli dbamy o prawidłowe odprowadzanie ciepła w układzie chłodzenia.

Są mniej awaryjne od odpowiednika do grania, bo są mniej wydajne i mają mniejsze TDP. Jednak aa bym używki bez co najmniej 14 dni testów lub gwarancji nie kupił.

Wasabi. To nie są karty do gry. Owszem jakieś gry pociągną ale nie mogą równać się z typowymi pod gierki. Mają za to niewątpliwa zaletę. Są wymienne. A TPD 45W nie przeszkadza. Ja uważam to za zaletę. Ogólnie do cadów czy projektowania polecam.

Większość awarii laptopów z dedykowanym GPU wygląda tak

  1. Zakurzenie, zabrudzenie, zmniejszenie wydajności układu chłodzenia i/lub częste katowanie na 100% wydajności CPU/GPU.
  2. Przegrzanie / regularna praca na maks temperaturach

Także w przypadku dedykowanej karty graficznej do dbania bym zaliczył sporadyczne użytkowanie na pełnej mocy - oczywiście, jeżeli chcemy zwiększyć szanse na długowieczność lapka.

Fajnie sobie zainstalować jakiś monitor temperatur i ich pilnować. Może np warto programowo zmniejszyć wydajność zeby zagwarantować sobie 10 stopni mniej. W pracy zazwyczaj nie zależy na tym, żeby wykręcić max FPS, jak w gierkach.

Z nieba mi spadłeś. Właśnie znalazłem konkretne specyfikacje w pdf i wychodzi na to, że faktycznie te ekrany są identyczne. Jakie znaczenie ma to oprogramowanie?
Czy w ogóle 5530 różni się czymś od 5540 poza innymi procesorami i grafiką?

Jak było to nowe tak. Jak się teraz kupi za te 1600-2000zł zadbany, to jeszcze warto rozważyć. Drożej to już raczej mały sens.

Te laptopy jeśli już to chodzą 3.2-3.8k w tej konfiguracji .
Nowe jeszcze 4 lata temu chodziły po około 12 tysięcy. Jeżeli znajdziesz mi takiego za 2k to z chęcią kupię :slight_smile:

Polecam kupić 7740. Niby podzespoły te same co 7730 ale procek nowszy. 9 gen. Ja jestem zadowolony. Od lat mam laptopy Dell Precision i nie narzekam. Mam jeszcze leciwy 7720 i też daje radę. Wszystko zależy do czego to ma być. Dele lubię za dezajn. Stonowane, spokojne i z dobrych materiałów. Żadne tam krzykliwe, z kolorowym podświetleniem. Jestem poważny facet.

1 polubienie

W zasadzie to ten I7 wypada niemalże identycznie co Xeon.
Jedynie grafika RTX 3000 jest ciut lepsza niż Quadro p4200, ale w benchmarkach to zaledwie 4% więc zapewne nie odczuje tego w żaden sposób. Więc obie opcje są równie dobre tak myślę :slight_smile:
Czyli u Ciebie mówisz Dell 7730 i 7740 mają identyczne matryce? Nie widać w żaden sposób, żeby 7740 miał lepszą matrycę? Jakie znaczenie ma to fabryczne oprogramowanie HAN01 (7730) i HAN01,3 (7740).?