DELL - bios nie czyta płyty

Witam,

Mam komputer dell i problem polega na tym, że komputer przy ładowaniu się systemu, gdy wyświetlane jest logo Windows XP resetuje się.

Chciałem zrobić format dysku i zainstalować na nowo oprogramowanie lecz nie umiem ustawić w biosie rozruchu płyty przy stracie komputera, może miał ktoś z tym styczność?

Specyfikacja:

Komputer DELL GX280

Pamięć 1GB, karta graficzna zintegrowana - Intel® Intel GMA 915 Dynamic Video Memory Technology 3.0 128 MB, wolny slot PCI-Express x16, 800 MHz, dysk 80GB, Intel Pentium 4 Processor with HT Technology,

System operacyjny: Windows XP Home Edition

Podczas startu wciśnij klawisz F12.

Ukaże się “Boot menu” i tam wybierasz odtwarzacz cd/dvd.

Płytę możesz włożyć jeszcze kiedy jest plansza “Boot menu”.

gdy to wybiorę wyskakuje mi "select boot device not available - strike F1 to retry boot , F2 to setup utility "

nie mam pozycji odtwarzacz cd-dvd tylko onboard or cd-rom drive

To wybierz cd-rom drive

i wyskakuje właśnie "select boot device not available - strike F1 to retry boot , F2 to setup utility "

Czy odtwarzacz jest sprawny i czy płyta jest w dobrym stanie?

płyta jest w dobrym stanie a przed tym zajściem cd-rom był sprawny

To w takim razie musisz wejść do Biosu (F2) i sprawdzić czy jest widoczny Twój model napędu.

EDIT

Przy okazji sprawdź czy Bios widzi inne komponenty np.ram,hdd,procesor

przeszukując biosa nie znalazłem info o napędzie ale wykrywa ramy i procesor

Można jeszcze spróbować zastosować procedurę “SAVE default and Exit”.

Bios zapisze wtedy swoje fabryczne ustawienia, ale nie wiem czy to pomoże.

Proszę sprawdzić kabelki podłączone do napędu np. wyjąć i od nowa włożyć.

robiłem już z save i exit i nic nie dało ale musze spr z kablami od czytnika

W jaki sposób komputer się resetuje?

Może trzeba odczytać zrzut z “Blue screena”?

Spróbuj uruchomić w trybie awaryjnym Windows (F8).

Wydaje mi się ze uszkodzony napęd nie powinien blokować rozruchu systemu.

http://support.microsoft.com/kb/315222/pl

system sie resetuje podczas włanczania widać logo windows i ładowanie słychac ciche pip i od początku komputer sie załancza zanim sie windows załancza wyskakuje mi do wyboru tryb awaryjny tryb awaryjny z siecią i z listą komend oraz uruchom system windows normalnie a także uruchom system windows z ostatnią dzaiałjąca konfiguracja

Jest jeszcze sposób aby uruchomić komputer z odłączonym napędem.

Jeśli tu nie znajdziesz rozwiązania to załóż temat na:

http://forum.dobreprogramy.pl/hardware-sterowniki-f19.html

będe próbował dalej

Przyjrzyj się płycie głównej i sprawdź np. czy kondensatory nie są wybrzuszone.

Istnieje możliwość instalacji systemu Windows z pen drive’a, są do tego odpowiednie narzędzia. Warto poszukać za pomocą google’a. Warto spróbować czytając npten temat. Lecz na początek sprawdź czy twój model laptopa, boot-uje pamięć zewnętrzną, ewentualnie ściągnij najnowszą aktualizację biosu i zaktualizuj

Tu już nie chodzi o instalację Windows,ale o wykrycie usterki na płycie gł. lub w zasilaczu.

Tak jak kolega wyżej napisał w ten sposób możesz sprawdzić, ewentualnie kartą diagnostyczną spróbować. Bądź oddać do elektronika