Dell Inspiron 5370 wysypuje dysk po Intel Rapid Storage

Cześć Wam. Pomocy! Zaraz dostanę białej gorączki…
Mam laptopa Dell Inspiron 5370. Długo go nie używałem, ale w niedzielę jadę do Niemiec i stwiedziłem, że mi się przyda. Po włączeniu go zainstalowałem wszystkie aktualizacje przez Windows Update (Windows 10 64bit). Zaktualizował się też BIOS. Uruchamiam komputer ponownie a tam komunikat, że nie widzi dysku… Mówię ok, może aktualizacje się scrashowały. Reinstalacja systemu, znów aktualizacje, znów ten sam problem. Drążyłem temat aż znalazłem winowajcę - w ramach aktualizacji instaluje się również Intel Rapid Storage system i to po jego instalacji komputer przestaje widzieć dysk. Niestety aktualizacja jest domyślna i nie da się jej wyłączyć… Dysk to AData SU800 512GB.

Grzebiąc w biosie znalazłem taką opcję jak przełączenie trybu pracy dysku z AHCI na RAID z opisem, że jak będzie włączony Raid, to będzie zgodny z Intel Rapid Storage. No to mówię, przełączę sobie, może pomoże… nie pomogło a co więcej przy próbie reinstalacji w trybie RAID nie widzi w ogóle dysku… dopiero po powrocie do AHCI można robić reinstalację…

Pomocy! I z góry wielkie dzięki!

Nie da się aktualizacji ukryć przykładowo tym:

Niby MS skrzętnie ukrył plik na swoich serwerach: download.microsoft.com/download/f/2/2/f22d5fdb-59cd-4275-8c95-1be17bf70b21/wushowhide.diagcab

Raczej luką 0-day cię nie schackują.

Może i się da, ale to nie do końca rozwiązuje problem… w zasadzie ten dysk powinien bez problemu pracować w trybie RAID

Może wymaga niestandardowego sterownika, zdarza się. Może ktoś ci znajdzie jak zajrzy i ustali model dysku jaki ma większość sprzedawany „5370” - chyba że pasuje jakiś „uniwersalny” od Intel, taki linkowali już z 3 razy w innych wątkach.

No i tu pojawia się kolejna ciekawostka… w bazie sterowników na stronie supportu Dell’a ten model dysku nie występuje. Jest masa innych - od Toshib przez WD, ale nie ma ani jednego AData.

Może aktualizacja firmware dysku?

IRS jest dla większości zwykłych użytkowników całkowicie zbędną funkcją. Jeśli nie uruchamiasz, żadnej macierzy można wyłączyć to całkowicie. O ile dobrze pamiętam instalacja IRS zmienia sterowniki kontrolera dysków, po czym SSD i HDD są ponownie wykrywane przez system jako nowe urządzenia AHCI. Żeby sterownik IRS działał to opcja IRS w bios musi być aktywna. Instalacja sterownika IRS w systemie bez aktywacji w bios powoduje problemy z rozruchem systemu.

Ja z chęcią bym tego nie instalował, windows Update mi to wciska na siłę :slight_smile: wyłączenie RAID w biosie nie pomaga…

@panicagaming producent nie udostępnia :frowning:

U mnie w bios była osobna funkcja IRS. Ewentualnie zrób przywracanie ustawień fabrycznych bios.

Też nie pomogło :slight_smile:

Ok. Czyli bios nadal nie widzi dysków tak? Być może po aktualizacji zmieniła się konfiguracja rozruchu z CMS na UEFI.

Jeżeli posiadasz inny dysk niż zalecany przez Dell, musisz skontaktować się z Pomocą Techniczną ADATA. (dlatego go nie można znaleźć na stronie dell)
Możliwe, że jest uszkodzony lub firmware blokuje RAID i musi tak zostać…

Po odpaleniu ADATA SSD Toolbox samo ma sprawdzić czy aktualny firmware jeśli dobrze kojarzę.

:thinking: a gdyby tak:

albo „klikologicznie”

Dziękuję za rady, jutro jadę do Hamburga, ale wezmę ze sobą lapka i w poniedziałek wszystko posprawdzam :slight_smile: Dam znać czy jakieś rozwiązanie pomogło :slight_smile: