DELL - partycje z flagą OEM niedostępne

Spróbuj przestawić SATA na AHCI mode. (System Configuration > SATA Operation)


Monit nie wygląda zachęcająco. Domyślnie jest ustawione RAID On. Po zmianie na AHCI wyskakuje to ostrzeżenie. Wolałbym nie tracić możliwości bootowania czy babrać się w reinstalację :sweat_smile:

To przestawisz w tryb RAID on znowu i zbootujesz. Nawet bym nie pomyślał ze pracuje to w trybie RAID i po co :stuck_out_tongue_winking_eye:

Na forach Archa przestawienie RaidON na AHCI rozwiązało problem widzialności dysków m2 Pcie pod Linuxem.
U siebie przełączałem tryby SATA i nic to negatywnego nie spowodowało.
W starszych Windows (np. win7) wyskakiwał błąd “INACCESSABLE_BOOT_DEVICE” do momentu powrotu do poprzedniego trybu, bo Windows nie potrafił sobie sterowników zaktualizować ahci/raid.

Dell tak ustawia domyślnie. Jak masz jeden dysk to nie ma profitów z tego. Ale jeżeli masz więcej dysków to jest minimalnie wydajniej. :stuck_out_tongue:
Też raz się zdziwiłem, że na niektórych Dellach nie widziało dysków przy boot innego systemu niż Windows.

Bo to jest w jakiś sposób kompatybilne z Intel Rapid i domyślnie taka aplikacja była również zainstalowana w W10. Tyle wiem :man_shrugging:

E: Z duszą na ramieniu zmieniłem na AHCI. No i taki połowiczny sukces jakby jest… Linux widzi dysk z Windowsem, tyle że sam Windows wstać nie chce.
Da się to jakoś połączyć. Żeby to AHCI zostało i Windows startował?
E2:


To by się nadało?

E3: To nie działa. Zrobiłem jak napisano, uruchomiłem ponownie z ustawieniem AHCI i nic. Wróciłem do RAID On i Windows wystartował a wartość zmieniła się sama z powrotem na 3.

Przy Win10 są dwa sposoby na przestawienie trybu na AHCI w systemie:

Na stronie Della jest BIOS do tego modelu z datą wydania 19.08.2020 czyli całkiem świeżutki - dobrze byłoby go wgrać.

https://www.dell.com/support/home/pl-pl/product-support/product/inspiron-15-7577-laptop/drivers

Wprawdzie dotyczą poprawek do procków Intela ale…

To może coś dać, wygląda na bardziej rozbudowaną modyfikację od tej poprzedniej. Zaraz sprawdzę.

Wgrany jakiś tydzień temu. :+1:

Z BIOSem lepiej poczekać aż wszystko doprowadzi do ładu. Bo jak zacznie mieszać raz tu raz tam, a do tego jeszcze upgrade bios, to nie będzie wiadomo co szlag trafił :stuck_out_tongue:

Niestety, sposoby od Domkera również nie działają. Ten sam efekt. Windows nie rusza.

:exploding_head:

E: Chyba jedyną opcją będzie ustawić AHCI, zrobić porządek przez Linuxa lub Hirensa i wrócić do RAID On.

Spróbuj jeszcze jako administrator:
bcdedit /set safeboot minimal (przy włączonym raidon)
Przestaw na AHCI. Potem Windows w trybie bezpiecznym się uruchomi wpisz:
bcdedit /deletevalue safeboot
(i reboot lapka)
I już powinien startować w trybie AHCI.

Spróbuj tego:

  1. klawisz WINDOWS+R
  2. wpisujemy msconfig
  3. wybieramy kartę Rozruch
  4. zaznaczamy “Bezpieczny rozruch”
  5. uruchamiamy ponownie aby wejść do Bios-u
  6. w Biosie zaznaczamy AHCI
  7. uruchamiamy Windows (“w trybie awaryjnym”)

po uruchomieniu
8. klawisz WINDOWS+R
9. wpisujemy msconfig
10. wybieramy kartę Rozruch
11. odznaczamy “Bezpieczny rozruch”
12. uruchamiamy ponownie

Źródło

Poszło!
Za drugim razem się udało.:grin: :hot_face:
Dzięki wam panowie, odzyskałem władzę nad Windowsem!

Super, ale dla mnie nadal jest to niepojęte, dlaczego dyski w tym trybie miały wyłączność dla zainstalowanego systemu. Ujowy BIOS jakiś :wink:

Pewnie przez intelowskie RapidStorage :stuck_out_tongue: Dysk i wolumeny zapewne byłyby widoczne z poziomu: mdadm -–detail-platform lub mdadm –D /dev/md/imsm

Nie byłby to pierwszy raz kiedy Intel miesza. Ostatnio miałem problem z uruchamianiem lapka w ogóle. Jak się okazało problem tkwił w Intel Dynamic Platform and Thermal Framework. Po zablokowaniu usług i sterowników DPTF komputer działa jak należy.

To akurat fakt. Może nawet nie tyle BIOS jako taki, ale ostatnia aktualizacja 1.11, która trwale zablokowała undervolting. Trwale ponieważ wprowadzili zmianę uniemożliwiającą downgrade BIOSu. :rage:

Czyli DELL używa Software RAID by ogarniać partycje. Nice.