Dell Inspiron 5520, paski na ekranie

Witam

Prawdopodobne przyczyny:

  • uszkodzona grafika (sprawdź na zewnętrznym ekranie czy jest to samo jesli tak to - gwarancja o ile jeszcze masz… jak nie szukaj płyty głownej)

  • po wyeliminowaniu grafiki zostaje taśma lub matryca (obraz na zewnętrznym monitorze będzie wyświetlany prawidłowo) - możesz też wrzucić na forum screena (bezpośrednio z lapka) to będziemy wiedzieć czy u nas obraz prawidłowy…  :wink:

 

Jednakże zawieszanie się kompa wskazuje bardziej na grafikę. Przybliż dokładniej specyfikację i podaj temperatury podczas pracy np. HWInfo…

Dużo na nim grasz? Nie było zalania ? Może dużo noszony i go nie aklimatyzujesz po wniesieniu z zimnego do ciepłego? 

 

Podaję cały raport z HWInfo. + temperatury

 

 

Gram tylko w gry flashowe. Laptop czasem noszony, ale cały czas w temp. pokojowej.

Pierwsza taka sytuacja miała miejsce przy oglądaniu filmu.

INSPIRACJA.HTM

post-31648-0-45819200-1422565583_thumb.j

A jak wygląda temperatura tego radeona ? Która grafika jest ustawiona jako podstawowa do wyświetlania obrazu ?

 


Sprawdzałeś na ekranie zew.?

 

Temperatury nie sprawdzałem, problem pojawia się nawet po dłuższym nieużytkowaniu laptopa (przegrzanie raczej odpada).

Intel HD ustawiona jako podstawowa, Nie sprawdzałem na ekranie zewnętrznym.

 

Czy może mieć związek z tym zasilacz? Ciekawa sprawa przy włączonym zasilaczu widać lekkie miganie żarówek LEDowych w domu.

Od razu jak wyłączę zasilacz z laptopa, miganie ustaje. Wiem, że oświetlenie LED jest czułe na skoki napięcia, nie zauważyłem podobnej sytuacji w przypadku włączonej pralki czy lodówki.

Pytasz o zasilacz - czy na zasilaniu bateryjnym wszystko działa ok ? A sprawdzałeś na samym zasilaczu bez baterii ?

 

Wszystko wskazuje na problem z grafiką lub jej sterownikami… Sprawdź na zewnętrznym monitorze (aczkolwiek jeśli problem występuje już na ekranie z logo Della to warto przyjrzeć się tej taśmie dokładniej).

 

Możliwe jest, że aktualizacje Windowsa spowodowały błędną pracę sterowników AMD - nie jest to pierwszy i niestety nie ostatni przypadek tego typu… -> Możesz spróbować użyć opcji przywracania systemu z wcześniejszego punktu.

Na 100% leży grafika, szkoda czasu na próbę samodzielnej naprawy skoro nie posiadasz podstawowej wiedzy. 

 

Wykluczony został problem ze sterownikami czy czymkolwiek takim, skoro na logu DELL pojawiają się paski

Żadne aktualizację sterowników AMD nie wchodzą tu w grę.

poza tym najprościej sprawdzić to uruchamiając laptopa w trybie awaryjnym.

 

układ wygrzał się, nic z tym nie zrobisz, - wymiana na nowy

 

rada… 

Oddaj laptopa do najbliższego serwisu

Uszkodzenie taśmy daje podobne objawy… Temperatury kolega miał też w normie… Oczywiście uszkodzenie grafiki jest najbardziej prawdopodobne ale nie do potwierdzenia obecnie na 100%

Oczywiście serwis to najlepsza opcja dla laika ale serwis też często wciska kit zwykłym użytkownikom i lepiej dmuchać na zimne…

To co mnie osobiście zastanawia to fakt że pierwsza grafa odpowiadająca za obraz to integra Intela w procku a rzadko się zdarza jej przegrzanie

Uszkodzona taśma najczęściej zmienia pasy oraz skoki ekranu podczas poruszania matrycą chociażby delikatnie na boki lub góra dół, 

 

czekamy na odpowiedź autora jak upora się z problemem,

 

szanowane serwisy raczej nie pozwolą sobie na wciskanie kitu zwykłym użytkownikom, 

bardziej stawiałbym zaproponowanie klientowi tzn. reballingu, co niestety nie jest 100% naprawą w wielu przypadkach. 

 

pzdr