Dell Inspiron 7559 i5-6300HQ\W8.1 Turbo boost

Cześć,

ostatnio zwróciłem uwagę na to, że podczas obciążenia mój procesor nie podwyższa taktowania z 2,3 na 3,2 GHz. Wcześniej nawet nie pomyślałem, żeby to sprawdzić. W BIOS’ie nie znalazłem nic co skojarzyłoby mi się z tą opcją. Chciałbym to włączyć lub sprawdzić w jakiś rzetelny sposób, czy jest włączone. Jak to zrobić?

W teorii jest to robione “inteligentnie” przez sam procesor jeżeli ma opcję TurboBoost i zasilacz na to pozwala. I to nie jest tak że, jak na żądanie będzie ci to robił. Muszą być spełnione konkretne warunki takie jak obciążenie wszystkich rdzeni i wątków, fakt że uda się przepchnąć zadanie szybciej przy takim zdarzeniu itd itp. Tubro Boost niewiele daje np. w grach bo sama opcja jest z założenia CHWILOWA (dużo zadań w tle, w tym samym czasie kompiluje ci się składany w VEGAS film a ty odpalasz duży arkusz w excelu i komputer w tym momencie powinien zmulić, a RZEKOMO ma tego nie zrobić bo na kilka sekund aktywuje się TurboBoost i przepchnie otwieranie Excela, po czym wróci do normalnego taktowania). Dzieje się to w tle, bez widocznych zmian w systemie, komunikatów i tyle - ot chwilowy skok który może być niewykrywany przez programy monitorujące bo odbywa się to na zasadzie “uruchomienia funkcji procesora” a nie jako takiego “OC”. Poprawcie mnie jeśli coś źle powiedziałem.

Hmmm. Myślałem, że ta opcja podbija taktowanie na dłuższy czas, np. na czas długotrwałych i wymagających obliczeń lub mocno obciążającego programu/gry. Poza tym ktoś jakiś czas temu mówił mi, że tak działa to w jego komputerze. Ściema?

Wszystko masz w pierwszym akapicie:

Technologia Intel® Turbo Boost 2.01 zwiększa wydajność procesora i układu graficznego w chwilach dużego obciążenia, co umożliwia rdzeniom procesora automatyczne zwiększenie szybkości działania względem częstotliwości operacyjnej, o ile procesor nie przekracza określonych w specyfikacji limitów dotyczących energii, zasilania i temperatury. Ewentualne uruchomienie przez procesor technologii Intel® Turbo Boost 2.0 oraz czas, jaki procesor spędza w tym stanie, zależą od obciążenia i środowiska pracy.

Pobrałem programik Intel® Turbo Boost Technology Monitor 2.6 i nie ważne co bym robił mam max 2,3 GHz, a obok słupka z taktowaniem mam ikonę zielonego listka z podpisem Energy Saver. Na YT widziałem filmik jak ten program pokazywał wzrost powyżej standardowego taktowania. U mnie tego nie ma. Jakieś pomysły?

Pobrałem prime95. Podobno miał wymusić Turbo Boost, ale max. taktowanie jakie osiągnął procesor to 2,3 GHz. W monitorze cały czas jest ikonka Energy Saver, może to dlatego? Plan zasilania mam ustawiony na wysoką wydajność.