Dell Latitude C840 -bios nie widzi dysku i napędu

Witam! Mam laptopa Dell Latitude C840 PIV 1,6 GHz, 256MB DDR, dysk 20GB, system XP (nie mam pojęcia Home czy Prof - dostałem go już po awarii), po odpaleniu pojawia się komunikat: “Primary hard disk drive not found, Fixed optical drive not found. No bootable devices strike F1 to retry boot F2 for setup utility”. Oczywiście system nie startuje, nie czyta płyt a w biosie na stronie tytułowej nie widzi dysku twardego i napędu dvd. Po włączeniu programu diagnostycznego pokazuje “Error code: 1000-0146”. Jak to można rozgryźć, proszę o pomoc? Tylko piszcie jak dla totalnego laika bo takim jestem.

Witaj !!

Skoro system nie startuje - a dodatkowo napęd optyczny i dysk twardy - mamy do czynienia z jednym z dwóch przypadków:

:arrow: dysk twardy i napęd optyczny nie jest podłączony do płyty głównej (na przykład kabel został odłączony),

:arrow: dysk twardy i napęd optyczny są uszkodzone lub w ogóle nie ma ich w laptopie.

Jedynym rozwiązaniem sytuacji jest otworzenie laptopa i upewnienie się, że wszystkie elementy są na miejscu. Jeśli tak jest to należy posprawdzać podłączenia poszczególnych elementów - i do płyty głównej, jak i do zasilania.

Z pozdrowieniami

Dimatheus

Dysk i napęd został przeze mnie wyciągnięty z obudowy i zostały przeczyszczone styki, jeżeli chodzi o ich uszkodzenie, to 2 dni temu działały bez zarzutu, i jedno i drugie na raz chyba by sie nie popsuły. Co do ich zasilania z płyty głównej wewnątrz obudowy to nie sprawdzałem bo sie trochę szczypię z rozkręceniem laptoka, boję się, że później będę miał problemy ze skręceniem.

Sorki zapomniałem dodać, iż napęd ma zasilanie gdyż po włożeniu do niego płyty świeci się dioda i kręci płytę parę sekund ale dalej nic sie nie dzieje.

Witaj !!

Faktycznie, małe prawdopodobieństwo, że oba urządzenia padły jednocześnie…

A czy czyściłeś tylko styki ?? Czy zmieniałeś też zworki w napędach ?? Może to one są teraz błędnie ustawione i dlatego komp nie chce ruszyć ?? Sprawdź to i ustaw HD na Master, a napęd optyczny na Slave. Później podłącz oba do laptopa, odpal i wejdź do BIOS’a.

:arrow: Czy w BIOS’ie urządzenia są widoczne ?? Jeśli nie, spróbuj włączyć autowykrywanie i skonfigurować system, by odpalał się z dysku twardego - opcja Boot Sequence…

I oczywiście nie zapomnij zmienić tematu zgodnie z sugestiami Moderatora!!

Z pozdrowieniami

Dimatheus

Witaj! Dzięki za zainteresowanie.

Czyściłem tylko styki, zworek nie ruszałem, wcześniej też ich nikt nie ruszał ani nie wyciągał z kieszeni. Awaria zdarzyła się z tego co mi powiedziano po wyłączeniu laptopa przyciskiem zasilania po wcześniejszym jego zawieszeniu, bez wylogowania.

W biosie te urządzenia nie są widoczne, z tego co pamiętam bootowanie miał ustawione kolejno na dysk, napęd CD a następnie napęd dyskietek.

Ponieważ problem mnie nieco przerósł więc oddałem sprzęt mądrzejszemu koledze on ma spróbować to naprawić. Teraz czekam na efekty.

Hej !!

W takim układzie czekam na informację o tym, co i jak z Twoim laptopem. Ewentualnie będziemy jeszcze z nim działać… :stuck_out_tongue_winking_eye:

Z pozdrowieniami

Dimatheus

Problem okazał się banalny - padł dysk. Napęd widocznie podłączony za dyskiem więc również był niewidoczny. Nie miałem innego dysku żeby podłączyć i sprawdzić, teraz śmiga na nowym i jest ok. Pozdrawiam.