Dell Latitude E6420 - włączanie trybu diagnostycznego przy starcie

Szanowni,

Mam do Was takie pytanie, może ktoś spotkał się z czymś takim. Mam laptopa Dell Latitude E6420. Wszystko działa w porządku. Ale po dłuższym czasie bez pracy (odłączone zasilanie, klapa zamknięta, bateria naładowana, system zamknięty) dzieje mi się tak, że po ekranie powitania Della pojawia się Windowsowy tryb diagnostyczny, który chce naprawiać błędy. Ładuje się ekran, w którym jest napisane, że program “Naprawa…” nie mógł naprawić, tu daję zamknij. Po restarcie system normalnie się uruchamia.

Robiłem diagnostykę z poziomu serwisowego Della po wciśnięciu F12, wszystko wyszło dobrze. System był reinstalowany z powodu włączania się przez 3-4 minuty i po instalacji jest 1,5 minuty (nie miałem jeszcze żadnych danych, więc zdecydowałem się na ten krok). Sprzęt kupiłem jakiś czas temu.

Czy ktoś z Was ma jakiś pomysł, co to może być? Będę wdzięczny za każdą pomoc.
Pozdrawiam serdecznie.

https://filestore.community.support.microsoft.com/api/images/3ff36a50-74fb-4c8b-90dc-1e8c9f345e61

A masz aktualne sterowniki?

Tak, sterowniki były w większości w Windows 10, reszta zaciągnięta ze strony Della. Do tego był robiony flash BIOS-u do najnowszego. Nie ma żadnego znaku zapytania w Menedżerze urządzeń.

Problem istnieje teraz i istniał przed reinstalacją, odkąd go mam. Tylko jak częściej korzystam, to nie było go, a teraz tydzień leżał i tak się znowu podziało.

Może zwyczajnie zawilgł…

Wydaje mi się, że gdyby tak było, to problem by występował cały czas. Dodatkowo, po zamknięciu tego ekranu i restarcie, system normalnie się ładuje…

Niestety nie zawsze, po zamknięciu ekranu i restarcie jak napisałeś jest ok.

Wydaje mi się że jest wszystko w porządku i jest to chwilowy kaprys.

Możliwe również jest to że padła Ci płyta główna, ale w to wątpię.

Pozdrawiam

Dzięki za podzielenie się przemyśleniami.

Mam również wrażenie, że gdyby to był chwilowy kaprys, jak zaznaczyłeś, to nie stawałby się regularnie po każdym dłuższym leżakowaniu…

Pozdrawiam.

Może zwyczajnie musisz zainstalować Windows 7 a nie 10.
10 nie jest przetestowana na tym komputerze i może powodować różne problemy.

Pozdrawiam

Ok. Czy ktoś jeszcze miałby jakiś pomysł na ten problem? Jeśli tak, to proszę, piszcie!

Ja bym zaczął po takiej sytuacji i po pierwszym takim uruchomieniu (jak już możesz dostać się do Windowsa) przeglądnać Event Viewer, czy rzeczywiście w tym ‘okienku’ gdy laptop nie działał rzeczywiście nie było żadnego uruchomienia.

Dzięki za posta. A byłbyś w stanie mnie nakierować, w którym miejscu w podglądzie zdarzeń mógłbym znaleźć takie informacje? Szczerze mówiąc, jest tam tyle możliwości, że się nieco gubię…

Tu masz programik, który przeanalizuje to za Ciebie: http://www.nirsoft.net/utils/turnedontimesview.zip
Z technicznego punktu widzenia szuka on pewnie w logach systemowych zdarzeń o ID 6005, które jest praktycznie synonimem włączenia Windowsa. W sytuacji, gdy Windows został ‘ładnie’ zamknięty (a nie przez np. odcięcie zasilania) pojawia się za to 6006.
Bateria po takim czymś (zdarzeniu) jest naładowana?

Wszystko pięknie i ładnie ale czy ten programik jest bezpieczny?
tzn malware
Jaką ma reputację?

Jeśli tak, to też skorzystam.

Pozdrawiam

A jaką reputację mają inne programy? Jak to określasz :wink:

Mam takie przemyślenie. Mianowicie z tego, co widzę, problem pojawia się po instalacji łatek z Windows Update. Pomaga przywrócenie systemu do stanu sprzed instalacji. Na jakiś czas, bo później instalacja działa samoistnie i nadal instaluje co chce…

Nie jestem pewien, czy problemy ze startem są tylko z tego powodu. Sprawdzę ten program od Ciebie, @bachus, dzięki za pomoc…

Z tego, co obserwuję na dziś, to problem nie występuje. Co zrobiłem?

Właściwości systemu (znak windowsa + pause albo menu start -> (wpisać) Panel sterowania -> System i zabezpieczenia -> System), kliknąć po lewej zaawansowane opcje systemu, następnie Sprzęt, Ustawienia instalacji urządzeń i zaznaczyć nie.

Póki co Windows Update nie ściągał już innych sterowników systemowych oprócz tych, które sam zainstalowałem.

Znalazłem to rozwiązanie w sieci, jak szperałem w poszukiwaniu informacji o błędach 0x80240034 i 0x8024200d podczas instalacji wersji Windows 10 1803.

Zobaczymy, na ile stałe jest to rozwiązanie. Zostawiam dla potomnych.
Pozdrawiam serdecznie.