Dell Optiplex 780 - Podczas instalacji Windows XP błąd 0x0000007B

Witam, jak w temacie próbowałem zainstalować system Windows XP na komputerze Dell Optiplex 780. Czytałem gdzieś na forum, aby podczas instalacji zmienić tryb z Raid on na AHCI. Jednak próbowałem z wszystkimi tymi trybami jakie są dostępne w biosie czyli jeszcze ATA, Legacy zainstalować system Windows XP i niestety wywala ten błąd co w temacie. Nie wiem już co mam zrobić znów czytałem na forum, że do instalacji tego jest potrzebny jakiś sterownik SATA i zgrać go w programie nLite jednak nie wiem o co chodzi i nie wiem jak mam to zrobić i gdzie takowego sterownika do mojego modelu komputera szukać pod Windowsa XP, dodam, że instaluje system z Pendrive a nie z CD. Proszę o pomoc jak wgrać ten sterownik na ten pendrive z instalatorem Windows XP, żeby ten system się zainstalował. Prosze o pomoc.
Jeśli zły dział proszę o przeniesienie.

Mam dell optiplex 780,ale winows 7. O ile wiem jedyny XP który wchodzi z pominięciem wpisywania aktyacji, to wersji vlc dla systemów preinstalowanych - znaczy potem na by aktywowany, ale MS nie przyjmuje aktywacji systemów preinstalowanych. XP wlazł do acer revo i całkiem dobrze chodził,
Minęło trochę lat o gdzieś tm są jeszcze systemy na komputery preinstalowane. Pewnie sam dell wyśle z 60 zł zamówioną płytkę.Będzie system aktywowany licencją zbiorczą.
Rufusem robi się pendrive z obrazem systemu.
Mam XP HE SP2 na kupionej płycie, ale się nadał do acera.
Tu nie chodzi o XP, tylko o wersję, która wlezie.
Powiedzmy, że mas rufusem zrobiony odpowiedni obraz XP. Powiedzmy, z nie bootujsz z bios. Robiłem tak. Uruchomiałem setup.exe.Wcześniej usunąłem zbędne partycje i zostawiłem 32GB patrycę C na dysku, Setup.exe wykonał instalację nakładową, Po wszystkim sterowniki i privazer, bo dużo śmieci zostaje. Potem ustawia się i robi partyje.
Masz zagwozdkę…

To powodzenia życzę…

Gdybyś jednak instalował z płyty, to prawdopodobnie ruszy bez problemu o ile w BIOSie będzie ustawiony tryb ATA. Koniecznie należy używać nośnika ze zintegrowanym SP3.

Gdybyś potrzebował obraz ISO wersji professional SP3 dedykowanej dla della to daj znać na PW. Taki system automatycznie się aktywuje gdy bios posiada zapisany klucz Windows.
Dla xp skuteczny program do tworzenia obrazu dla pendrive to z tego co pamiętam wintoflash.

Na pewno taki nośnik jest na internet archive.
Tam są chyba wszystkie odmiany XP jakie kiedykolwiek wyszły :wink:

Obraz systemu tworzyłem programem dedykowanym do tego czyli WinSetupFromUsb i bardzo bym prosił ten obraz ISO dedykowany dla della.

Dlaczego z płyty ma niby ruszyć jak z pendrive wywala błąd 0x0000007B co ma płyta do tego i tak by zapewne to wywaliło.

Wątpię, czy na webarchive będzie polski coś taki.
U mnie akurat jest acer aspire 5734z a naklejką na spodzie windows 7 x64 oem acer group i chociaż mam dwa klucze, czyli w biosie acerowski i drugi MS - Nie udało mi się drugi rok znaleźć odpowiedni, zainstalować ani od MS, ani acerowski. Pewnie pójdzie na śmieci, bo skąd mu wezmę drugie 2 GB RAMu? Acer do tego modelu nawet nie daje sterów do linuxa, a z 4GB RAM poszedłby jakiś lekki, ale z 2GB RAM szedł Mint 17. Ostatni… dobry mint…

Dlatego że XP nie jest przystosowany do bootowania z USB.
Kontroler SATA musi pracować w trybie ATA innych trybów XP nie obsługuje bez dodatkowych sterowników.

1 polubienie

Jakim programem wypalić obraz ISO XP na dysk CD

Dowolny program do nagrywania płyt choćby darmowy cdburnerxp.

Zakąłdajac, że nie masz ochoty “odpalić bardzo starych gier”, a chciałbyś korzystać z Internetu itp, to… porzuć instalację XP. :slight_smile:

Raz, już samo znalezienie przegladarki będzie zabawą.
Dwa, system jest tak dziurawy, że bałbym się zalogowac z niego do banku. :wink:

To akurat domena wszystkich Windowsów - niezależnie od wersji, na okienkach nie zaloguję się nawet na forum DP. Nie mówiąc już o bankach :wink:

Bez przesady. Taka opinia bierze się z dużej popularności systemu, a co za tym idzie ilości “fachowców” którzy go “ulepszają” bo im się wydaje, że znają się lepiej od projektantów z MS. Druga grupa to ludzie instalujący wszystko co znajdą w internecie. O całej rzeszy pirackiego oprogramowania z niespodzianką w środku z przyzwoitości nie wspomnę.
Windows to system jak każdy inny: ma swoje wady i zalety (no i kilka błędów projektowych :wink: ), ale ogólna zasada pozostaje taka sama: “jak dbasz tak masz”.

ps.
Oczywiście mam nadzieję, że nikt nie odbierze tego jako zachęcanie do instalowania prehistorycznych wersji Windowsa. Jeśli to nie ma być retro komputer do starych gier bez dostępu do internetu, to tylko najnowsza aktualna wersja systemu operacyjnego (jakiegokolwiek).

To nie przesada. To prewencja i ostrożność :wink: