Dell Precision 7730 - czy ktoś ma taki model?

Cześć!
Czy ktoś ma tutaj może Della 7730?
Zastanawia mnie czy to normalne, że dosyć długo się bootuje?
W sumie to po kliknięciu przycisku trzeba odczekać 7 sekund zanim pojawi się w ogóle logo Dell.
Do pulpitu ładuje się w 20 sekund.
Mój stary Think Pad, który jest dużo gorszy startuje w sumie w 13 sekund.
Ale z drugiej strony Dell 7730 ma masę funkcji w Biosie, stąd też może potrzebuje więcej czasu.
Chciałbym wiedzieć, czy to normalne?

Kupiłeś używkę?

U mnie trzy sprzęty Della też muszą chwilę się załadować do biosu przy czym do pulpitu ładują się porównywalnie do ładowania się do biosu. Za to na innym sprzęcie system do pulpitu ładuje się w 3 sekundy więc może warto się przyjrzeć dyskowi (odnosząc się do innego Twojego wątku)??

Ściągnij program Victoria, przeskanuj i wrzuć smarta.

Wiesz co akurat dysk to będę zmieniał na lepszy i tak. Teraz siedzi nowy Goodram px 500 G2, który nie jest najlepszy.
Bardziej mi chodzi o samo bootowanie biosu/uefi.

Mam starego Della, który ma podobny problem, czasami bardzo długo trzeba czekać aż zacznie uruchamiać się system, czasami jest w miarę szybko.

Tutaj opisany taki sam problem, w ostatnim poście ktoś pisze że powyłączał kilka rzeczy w Bios łącznie z TPM i zdaje się, że było szybciej. Generalnie jednak problem nie został rozwiaznay.
https://www.dell.com/community/en/conversations/precision-mobile-workstations/dell-precision-7730-slow-startup-before-os/647f9c88f4ccf8a8de0ac48f

U mnie pomogło akurat wyłączenie Enable Legacy Option ROMs.
Tej funkcji nawet chyba nie potrzebuje na Windows 10.
Wcześniej startował sam bios 10 sekund do logo Dell a całość w 30.
Po wyłączeniu tej opcji bios startuje 7 sekund do logo a całość 20, czasem nawet 18 sekund.
Ale poza tym wszystko pracuje stabilnie, więc chyba nie ma co się przejmować.
Dopytam przy okazji tutaj, jeżeli będę instalował system Windows 10, to stawiać go na Raid On czy AHCI?

Zawsze zmieniam na AHCI. Według informacji na stronie DELL-a:

Komputery firmy Dell dostarczane z domyślnym trybem RAID On

Aby zapewnić najwyższą możliwą wydajność komputera, rozwiązanie RAID On umożliwia korzystanie ze sterownika Intel Rapid Storage Technology (IRST) zamiast macierzystego sterownika Windows w trybie Advanced Host Controller Interface (AHCI). Ten sterownik IRST zapewnia najwyższą wydajność odczytu/zapisu danych.

Ja żadnej różnicy w wydajności nigdy nie zauważyłem :slight_smile:. Trzeba tylko pamiętać, że jak BIOS nie będzie miał podtrzymania ustawień, bo np. padła bateria CMOS - to tryb przestawi się z AHCI na domyślny RAID ON i system się nie uruchomi. Wówczas podczas rozruchu systemu wywali BSOD.