Dell Precision M4600 zasilanie

Witam,

Mam tego della co w tytule, z i7, 16gb ram, dwa dyski (ssd + hdd) nvidia quadro 1000m.
Do tej pory laptop byl zasilany zasilaczem delty, 240w przez dosckstacje dell pro2x, i wszystko chodziło miód,
teraz kupiłem sobie drugi zestaw, tą samą dockstacje i oryginalny dellowski zasilacz 130w.
Problem w tym, że laptop ewidentnie zwolnił, nawet przy takich czynnościach jak przeglądanie internetu, na początku myślałem że może piny w drugiej docstacji zjechane (bo używka) ale jak bezpośrednio podłączam kabel zasilający pod lapka = to samo.

Czy faktycznie 130w to za mało dla tego laptopa, czy może przestawiła mi się jakaś opcja w systemie.
Pytam, bo dell na swojej stronie z produktami, do m4600 oferuje ten zasilacz co kupiłem (130w), a jednak coś zaczęło mulić.

Z tego co pamiętam jak czasami korzystałem z lapka na baterii, to nie muliło.

Pozdrawiam

Ładuje baterie?

Screenshot_3

@edit: dzwina sprawa jak uruchomiłem komputer ponownie, na 130w, chodzi sporo lepiej, nie wiem czy tak jak na 240, ale na pewno lepiej niz wczesniej, ktos mi to wytlumaczy? :smiley:

BIOS - Intel SpeedStep Technology - wył
Ustawienia planu zasilania ?
Zasilacz 240W
Zasilacz to 180W (9,23A) ? Nie sygnalizuje w BIOS-ie o małej mocy zasilacza ?

1 polubienie

Wyciągnąłem baterie, aby sprawdzić czy ona coś nie miesza - nadal to samo.
Ustawienia planu zasilania w każdym przypadku ustawione na wysokie.

Zasilacz 240W
Zasilacz to 180W (9,23A)

Nie rozumiem.

Ale coś dziwnego zauważyłem:
Screenshot_2
Procesor cały czas na 0,62 Ghz, gdzie na tamtym zasilaczu bardzo ładnie mi się kręcił, spróbuje wyłączyć ten speedstep, ale czy to oznacza, że procek będzie chodził cały czas na nominalnej częstotliwości, i nie będzie mi sie kręcił na lepszym zasilaczu, i za kazdym razem gdy bede przepinał della w inną dockstacje bede musiał zmieniać to ustawienie w biosie? :frowning:

@edit: Dobra, KAZDAN63, speedstep wyłączony, procek teraz chodzi na nominalnej wartości częstotliwości, i zdecydowanie chodzi szybciej. Jednak w związku do pytania powyżej, czy da się to jakoś inaczej obejść, żeby zawsze kręciło CPU, do maksymalnej częstotliwości jaka jest w danej chwili potrzebna i na jaką pozwala uzyskać zasilacz? Załączam dodatkowo zdjęcia z biosa co do pytania o warningi:

Zależy Ci na wydajności czy oszczędzaniu baterii ?
DELL PRECISION M4600 - zasilacz 180W (używaj 240W)
W opcjach zasilania jest jeszcze minimalny i maksymalny stan procesora w % .

Zależy mi raczej na wydajności, zresztą battery heatlh juz mam low, wiec whatever…

http://accessories.us.dell.com/sna/PfydFeaturedCategoryResults.aspx?c=us&l=en&s=bsd&cs=04&mfgpid=223509
Tutaj na dole do m4600 niby jest ta 130W.

Ogólnie przy wyłączonym speedstep już jest dużo lepiej, ale moje pytanie brzmi, czy przy tej opcji wyłączonej, dalej mi będzie się kręcić CPU na lepszym zasilaczu tak jak wcześniej?'
Sprawdziłbym to sam, ale drugą dockstacje mam w innym miejscu, i nie moge teraz tego sprawdzić.

Laptop na zasilaczu jest zawsze wydajniejszy niż na baterii .
INTEL SPEEDSTEP jest “wrogiem wydajności” !
Multi Core -wł
TurboBoost - wł
HyperThread - wł
Radzę używać zasilacza 240W a min. i max. stan procesora ustawić na 100% (jeżeli chcesz mieć w każdej chwili “tyle ile fabryka dała”) .
P.S
To całe “oszczędzanie energii” w laptopach i komputerach (wyłączanie USB i dysków , wydajność karty WI-FI itp. itd.) to o kant d… rozbić . Więcej szkody niż pożytku !
Widziałem instrukcje obsługi gdzie pisało 180W .

1 polubienie

INTEL SPEEDSTEP jest “wrogiem wydajności” !

A, ok, czyli rozumiem ze jak nie polepszy, to na pewno nie pogorszy, ok super.

max. stan procesora ustawić na 100% (jeżeli chcesz mieć w każdej chwili “tyle ile fabryka dała”) .

A mógłbyś mi podpowiedzieć, gdzie znaleźć te ustawienia, bo coś nie mogę (zdj mojego bios powżej)
HyperThread mam jeszcze wyłączony, ale zawsze miałem a laptop zasuwa, nie wiem czy faktycznie włączać?

To całe “oszczędzanie energii” w laptopach i komputerach (wyłączanie USB i dysków , wydajność karty WI-FI itp. itd.) to o kant d… rozbić . Więcej szkody niż pożytku !

zgadzam się :slight_smile:

A co do baterii, to wiem że może wolno chodzić, ale do tego pretensji nie mam, zresztą na baterii rzadko używam.

WIN+R
POWERCFG.cpl @0,/EDITPLAN:
OK
Dyski - 0 (=nigdy !)
Wstrzymywanie USB - wyłączone
WI-FI - max

OK

1 polubienie

Dobra, dzięki Ci wielkie za pomoc, myślę że temat wyczerpany, speedstep był głównym syfem który mulił.

WIN+R
DEVMGMT.msc
OK
Dla : Urządzenia USB , Klawiatury , Myszy , Urządzenia HID
Zarządzanie energią
Zezwalaj komputerowi na wyłączenie tego urządzenia w celu oszczędzania energii - Wyłączyć
Zezwalaj temu urządzeniu na wznawianie pracy komputera - Włączyć
OK

1 polubienie